MIEJSKIE PRZEDSZKOLE Nr 27 OKRĄGLACZEK w Jeleniej Górze

 

Nawigacja

Organizacja pracy

Organizacja pracy

 • Badania przesiewowe- wrzesień.
  Opieka logopedyczna
  w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej
  w roku szkolnym 2023/2024

   
  "Biedronki", " Krasnoludki"- p. Anna (neurologopeda)
  "Tęczowe nutki", " Motylki"-  
  p. Anna (neurologopeda)

  "Tygryski" -  p. Dominika D. (logopeda)

  "Plastusie" , "Żabki" - p . Ewelina S. (logopeda)
  We wrześniu rozpoczynamy badania przesiewowe naszych przedszkolaków, na tej podstawie dzieci będą kwalifikowane do grupowych zajęć logopedycznych. W grupach maluszków od października będzie odbywała się logorymika. 
  13.09.2023 12:37 | więcej »
 • Ogólnopolski projekt logopedyczny
  Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim projekcie logopedycznym
  " Alfabet logopedyczny",
  który będzie realizowany przez panie logopedki w grupach. 
  13.09.2023 12:30 | więcej »
 • Rok Szkolny 2023/ 2024
  Rok szkolny 2023/ 2024

  Zapraszamy do zapoznania się z akutalnymi informacjami nauczycieli specjalistów. 
  04.09.2023 12:41 | więcej »
 • Niebieskie igrzyska. Światowy Dzień Autyzmu.

  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski. Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu - National Autism Awareness Month. Od 2008 roku na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

  Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny.  Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.

   

  Serdecznie zapraszamy na stronę organizatora a także do zapoznania się z gazetką przygotowaną przez nauczycieli na terenie naszego przedszkola. 

   
  29.03.2023 18:23 | więcej »

 • Źródło: Plakat “Logopedyczne fakty i mity”; Publikacja plakatowa podczas Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Logopedycznego połączonego z konferencją naukową pod hasłem: “Dwieście lat logopedii w Polsce” (Lublin, 2011-06-10,11); Opracowanie: Iwona Michalak-Widera, mgr. Józef Oczadły.
  13.12.2022 12:07 | więcej »
 • Prawidłowa postawa jamy ustnej i ćwiczenia GOPex (Good Oral Posture exercises)

  Prawidłowa postawa jamy ustnej w bardzo dużym stopniu warunkuje prawidłowy rozwój zgryzu, ładnych rysów twarzy oraz właściwych funkcji takich jak dobra wymowa i szerokie drogi oddechowe. Język i mięśnie jamy ustnej są naszymi naturalnymi aparatami, wywołującymi siły, które wpływają na układ i wzrost narządu żucia. Jeśli ich pozycja spoczynkowa jest zła, cała reszta też będzie rozwijać się nieprawidłowo. Dlatego należy ją korygować już od najmłodszych lat. Służą temu między innymi ćwiczenia GOPex – Good Oral Posture Exercises, o których dziś napiszę parę zdań.

   

  Czy wiecie jak wygląda prawidłowa postawa spoczynkowa jamy ustnej? To stan kiedy:

  • język spoczywa na podniebieniu,
  • usta są zamknięte,
  • a zęby są lekko złączone.
  Pozycja spoczynkowa języka
  Pozycja spoczynkowa języka

   

  Taka postawa jamy ustnej powinna być utrzymywana przez każdego człowieka przez całą dobę:

  • w dzień poza naturalnymi momentami, w których musimy otworzyć usta, a więc, gdy mówimy, jemy, myjemy zęby, czy śmiejemy się,
  • ale również w nocy, gdy śpimy.

  Prawidłowa postawa spoczynkowa warunkuje właściwe napięcie mięśniowe w jamie ustnej.

  Biologia ukształtowała nas tak, że odpowiednie napięcie stymuluje wzrost komórek kostnych. Wiemy, że kiedy astronauci lecą w kosmos ich szkielet ubożeje z powodu braku nacisku grawitacyjnego. W ten sam sposób, gdy nasze mięśnie nie mają dobrego tonusu, a więc napięcia spoczynkowego i nie są odpowiednio ćwiczone, nie będą wywierały właściwego ciśnienia potrzebnego kościom do utrzymania optymalnego kształtu.

  Prawidłowa postawa jamy ustnej jest więc bardzo ważna dla optymalnego wzrostu struktur kostnych twarzy. Przekłada się to na właściwy rozwój zgryzu oraz ładnych rysów twarzy. Kiedy one dobrze się wykształcają, człowiek zyskuje również szerokie drogi oddechowe.

  Jest to więc podstawowa zasada dobrego rozwoju zgryzu, dla którego jak już niejednokrotnie pisałam, kluczowy jest okres dzieciństwa. Wady rozwijają się najczęściej w pierwszych okresach życia dziecka, a najlepsze efekty ich eliminacji można uzyskać poprzez ich wczesne przechwytywanie i działanie profilaktyczne już w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Ok. 6-7 r. ż. kończą się bowiem możliwości ich zapobiegania, a ok. 10 r. ż. rozwój twarzy dziecka realizuje się w 99 proc. i nie ma już możliwości ich naturalnej eliminacji.

  Istotne jest więc uświadomienie sobie, że we wczesnym dzieciństwie nie każde dziecko musi być leczone aparatami ortodontycznymi, ponieważ wyeliminowanie czynników, które powodują wadę zgryzu oraz wprowadzenie właśnie m.in. odpowiednich ćwiczeń mięśniowych może być wystarczającym postępowaniem, które spowoduje naprowadzanie rozwoju zgryzu na właściwe tory.

  Tymczasem w dzisiejszym świecie wiele dzieci ma nieustannie otwartą buzię i złą postawę jamy ustnej. Oczywiście są różne przyczyny takiego stanu rzeczy np. alergie czy przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych, które blokują nos i dziecko zaczyna oddychać przez usta, stale otwierając je. Przyczyniają się do tego również niewłaściwa dieta, zła postawa całego ciała i wiele innych. Wszystkim tym czynnikom należy przeciwdziałać. Jednak nawet jak uda nam się je wyeliminować, u wielu pacjentów okazuje się, że niewłaściwa pozycja spoczynkowa jamy ustnej to stan przewlekły i nawykowy. Dziecko ma ją z przyzwyczajenia, inaczej nie umie i nie ma świadomości, że jego język i mięśnie nieprawidłowo się układają. Trzeba więc go tego na nowo nauczyć.

  W tym celu opracowano GOPex, a więc ćwiczenia dobrej postawy ustnej. Autorami terapii są ortodonci dr Simon Wong oraz dr Sandra Kahn. To seria prostych ćwiczeń, które mają na celu zmienić nawyki i wypracować prawidłową postawę jamy ustnej. Ćwiczenia te należy prowadzić wykorzystując codzienne czynności, takie jak żucie, mówienie, czy siedzenie. Należy poznać zasady ich prawidłowego wykonywania i ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, aż zostaną utrwalone i wejdą w nawyk.

  Naucz się prawidłowo siedzieć i codziennie korzystaj z tej pozycji.
  Naucz się prawidłowo siedzieć i codziennie korzystaj z tej pozycji.

  Wiem, że rodzicom często trudno jest je samodzielnie opanować z dzieckiem. Dlatego w mojej klinice, w ramach autorskiego programu Orthokids Therapy nie mogło zabraknąć osoby pomagającej małym pacjentom również w tym zakresie. Logopeda Katarzyna Miszczak, prowadzi treningi uczące prawidłowej postawy mięśni jamy ustnej. Seria treningów obejmuje przez 1 miesiąc cotygodniowe sesje, a następnie spotkania kontrolne raz w miesiącu. Każdy rodzic otrzymuje również instruktaż oraz broszurę Orthokids Therapy for You, które są pomocne w kontynuacji indywidualnych ćwiczeń w domu.

  Ćwiczenia GOPex prowadzą dzieci do nabywania nawyków, które sprzyjają idealnemu rozwojowi twarzy i szczęki, a to z kolei pozwoli im osiągnąć pełny potencjał z odpowiednio szerokimi łukami i  drogami oddechowymi oraz atrakcyjnymi rysami twarzy. Dzięki treningom i zachowaniu prawidłowej postawy jamy ustnej u wielu pacjentów poprawie ulega ich zachowanie np. efektywniej śpią i zyskują lepszą koncentrację. To wpływa na ich zdrowie i ogólne samopoczucie.

   

  Źródło: https://mamaortodonta.pl/prawidlowa-postawa-jamy-ustnej-i-cwiczenia-gopex-good-oral-posture-exercises/?fbclid=IwAR07AmotUBQWJZhRrcTf45HW0BQSM63SMv7m1oCODmZ1b2aLLVIPlDs2g5k
  16.11.2022 16:45 | więcej »
 • ZESZYTY
  Grupy: "Jeżyki" i "Biedronki" mają założone zeszyty logopedyczne. Na pierwszej stronie jest informacja, w jakie dni odbywają się zajęcia. Każdorazowo dzieci będą wklejały obowiązkowe ćwiczenia, obrazki,karty pracy (konieczne do kontynuacji i utrwalenia w domu) a także inoformacje o bieżącej terapii. Po zakończonych zajęciach, dzieci zabierają zeszyty do domu, aby móc ćwiczyć a następnie przynoszą je na kolejne zajęcia.
  Proszę Rodziców o systematyczną pracę, aby nasza terapia była efektywna.
  Dzieci są bardzo chętne i zmotywowane do aktywności logopedycznych.

   
  Dlaczego zeszyt jest ważny?

   

  Dlatego, że pełni wiele ważnych zadań podczas terapii wady wymowy:

  • jest swoistym pośrednikiem między dzieckiem a logopedą,
  • jest przyjacielem dziecka i rodzica (i logopedy),
  • pozwala zawrzeć w nim esencję zajęć – najważniejsze treści,
  • zapewnia dziecku materiał, który można utrwalać w domu z rodzicami (ćwiczenia, gry, zabawy itp.)
  • pozwala na bieżąco śledzić etapy terapii,
  • umożliwia powracanie do wcześniejszych treści w celu powtórzenia, sprawdzenia,
  • motywuje dziecko do dalszej pracy,
  • jest miejscem twórczych działań dziecka,
  • służy nie tylko dziecku, ale rodzinie, logopedzie i całej terapii
  13.11.2022 21:20 | więcej »
 • Program Wsparcia MEiN i UKSW internetowa platforma specjalistyczno-doradcza.

  INTERNETOWA PLATFORMA SPECJALISTYCZNO-DORADCZA


   

  Zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele mogą skorzystać z
  szerokiego spektrum pomocy i wsparcia, indywidualnych bezpłatnych
  konsultacji ze specjalistami.
   
  PROWADZONE SĄ DYŻURY PSYCHOLOGÓW.  Wsparcie ma
  charakter indywidualnych spotkań ze specjalistą w formie online.
   
  Doradztwo, jak i szkolenia świadczone są BEZPŁATNIE w ramach
  realizacji „Programu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla
  uczniów i nauczycieli" finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i
  Nauki.  Zostaliśmy powołani do misji przygotowania i przeprowadzenia pilotażowych działań wspierających uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół podstawowych i średnich w walce z negatywnymi skutkami pandemii.

  Na co dzień pracujemy jako badacze i dydaktycy na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracując z innymi wydziałami uczelni oraz organizacjami pozarządowymi i Instytutami badawczymi w całej Polsce.

  Naszym głównym zadaniem jest zorganizowanie podstawowej formy wsparcia dla uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy poszukują informacji na temat dobrostanu psychicznego po pandemii. Równocześnie przygotowujemy materiały do pobrania, jak i oglądania, które mogą przydać się w planowaniu polityki edukacyjnej bardziej przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom.

  Przygotowujemy również konferencje i publikacje naukowe, związane z prowadzonymi badaniami (ilościowymi i jakościowymi) na temat skutków pandemii. Jednocześnie organizujemy ogólnopolski konkurs otwarty dla wszystkich uczestników procesu kształcenia, na nową wizję polskiej szkoły. 

   

  Więcej informacji wraz z ofertą szkoleń na stronie:
  https://pwpp.uksw.edu.pl/kalendarium/
  Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą.


  24.10.2022 21:12 | więcej »
 • Logopedia w grupach: "Biedronki" i "Jeżyki".

  Wszyscy Rodzice otrzymali informację zwrotną po przeprowadzonym badaniu przesiewowym.
  ( w dniach 17-18.10. 2022r. ). 
  Od dnia 3.10  w grupach: Biedronki i Jeżyki były przeprowadzane badania logopedyczne.

  Rodzice dzieci, które otrzymały KONTRAKT, proszeni są o podpisanie dokumentów ( przez dwoje rodziców lub opiekunów prawnych) i jest to jednoznaczne z wyrażeniem zgody na udział w zajęciach.
  Termin oddania do piątku tj. 21.10 i jest to ważne do ułożenia planu.  Dzieci, które będą uczestniczyły w zajęciach, (poza KONTRAKTEM) przynoszą do przedszkola podpisany zeszyt  formatu A4. 

  Jeśli Państwo NIE WYRAŻACIE ZGODY, bierzecie odpowiedzialność za prawidłowy rozwój mowy swoich dzieci. Prosimy wówczas o oświadczenie. (wzór poniżej)

  Zostaliśmy zapoznani z wynikami logopedycznych badań przesiewowych. NIE WYRAŻAMY ZGODY na udział w zajęciach logopedycznych mojego dziecka (imię i nazwisko, grupa) w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie Miejskiego Przedszkola nr 27 "Okrąglaczek". Podpis Rodziców/ Opiekunów prawnych.


   
  Zapraszamy na konsultacje indywidualne i spotkania w ramach godziny dostęponości (każdy poniedziałek g.17-18).
  19.10.2022 19:41 | więcej »
 • Opieka logopedy w grupach.

  Od dnia 3. 10. 2022r. wszystkie grupy zostają objęte
  opieką logopedyczną w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

  "Tęczowe nutki", " Motylki", (3-latki) p. Anna (neurologopeda)

  "Tygryski" (3,4 latki) p. Dominika D. (logopeda)

  "Plastusie" (4, 5 latki), "Żabki" (5 latki) p . Ewelina S. (logopeda)

  "Jeżyki", "Biedronki" (6 latki) p .Anna (neurologopeda)


   
  10.10.2022 21:44 | więcej »
 • Badania przesiewowe- październik.
  W październiku rozpoczynamy badania przesiewowe naszych przedszkolaków z wykorzystaniem testów:
  • "Test do badań przesiewowych mowy dla dzieci w wieku przedszkolnym" L. Michalak-Widera, K. Węsierska, Katowice 2012;
  • "Przesiewowy Test Logopedyczny" Z. Tarkowski

  Testy do badań przesiewowych pozwalają dokonać wstępnej oceny mowy dzieci w wieku przedszkolnym od 3-6 r. ż. Przesiewowe badanie logopedyczne nie kończy się diagnozą logopedyczną a informacją dla rodziców o tym, czy mowa ich dziecka rozwija się prawidłowo, czy też zaobserwowane są jakieś nieprawidłowości, które wymagają przeprowadzenia pełnej diagnozy logopedycznej. Taka informacja zawiera opis obserwowanych zjawisk oraz wiadomośc zwrotna o konieczności przeprowadzenia pogłębionej diagnozy, często również potrzeby konsultacji z innymi specjalistami i podjęcia systematycznej terapii logopedycznej.

  Celem badań przesiewowych mowy jest:
  • wstępna ocena mowy,
  • wychwycenie problemów w mówieniu,
  • sprawdzenie poprawności rozwoju mowy,
  • sprawdzeniu rozumienia mowy,
  • ocena sprawności narządów mowy.

  W razie potrzeby pogłębionej diagnozy, logopeda kieruje dziecko na dodatkowe badania spcjalistyczne ( laryngologiczne, ortodontyczne, foniatryczne, psychologiczne).

  Jak wygląda badanie?
  Dzieci spotykają się w gabinecie logopedy i tam przeprowadzone zostaje badanie polegające na rozmowie, nazywaniu ilustracji, figure, odpowiadaniu na pytania, zabawie, liczeniu, układaniu itp. Badanie nie jest bolesne. 

  Każde dziecko ma wypełnianą kartę badania mowy, która stanowi dokument diagnozujący stan mowy, sprawność narządów artykulacyjnych, słuch, rozumienie poleceń. Po przeprowadzonych badaniach przesiewowych dzieci będą zakwalifikowane na terapię logopedyczną.

   
  Zajęcia rozpoczną się po zakończeniu badań we wszystkich grupach a także zapoznaniu się rodziców z wynikiem badań i wyrażeniu zgody na uczestnictwo dzieci w zajęciach w ramch pomocy-psychologiczno-pedagogicznej. 
  29.09.2022 17:43 | więcej »
 • Logopeda w przedszkolu

  ZADANIA LOGOPEDY W PRZEDSZKOLU


  Do zadań logopedy pracującego w przedszkolu należy:

  • diagnozowanie logopedyczne,
  • prowadzenie zajęć logopedycznych (do 4 dzieci jednocześnie), porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli
  • podejmowanie działań profilaktycznych,
  • wspieranie nauczycieli, wychowawców

  Zadania te logopeda może realizować poprzez m.in.
  • prowadzenie przesiewowych badań logopedycznych,
  • spotkania indywidualne i grupowe z rodzicami np. udział logopedy w zebraniach z rodzicami, 
  • gazetkę logopedyczną,
  • infografikę, plakaty, ulotki 
  • konkursy logopedyczne,
  • współpracę z nauczycielami w grupach.
   

  Głównym celem zajęć logopedycznych jest:

  1. Profilaktyka wad wymowy i zaburzeń mowy.
  2. Wspomaganie rozwoju kompetencji językowych, które decydować będą o powodzeniu i sukcesach dziecka w edukacji szkolnej.
  3. Terapia powstałych już wad oraz zaburzeń.
     Podstawa prawna:
  Dzienniku Ustaw z 29 lipca 2022r. poz. 1594 zostało opublikowane rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 22 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. 

   

  Badania przesiewowe we wszyskich grupach, będą prowadzone od  3. paźdznierka.
  Do końca miesiąca zostaną Państwo poinformowani o wynikach i dalszych krokach diagnostycznych.

  28.09.2022 22:08 | więcej »

 • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r.
   wprowadza zmiany w rozporządzeniu z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

  Wg nowego rozporządzenia, do zadań pedagoga specjalnego w przedszkolu należy w szczególności:

  1) współpraca z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych lub innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w:

  a) rekomendowaniu dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki do realizacji działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa uczniów w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz dostępności, o której mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,

  b) prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki,

  c) rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,

  d) określaniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia;

  2) współpraca z zespołem w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

  3) wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:

  a) rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły lub placówki,

  b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem,

  c) dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych,

  d) doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów;

  4) udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów i nauczycielom;

  5) współpraca, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami ( m.in. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, organizacjami pozarządowymi, pomocą nauczyciela, pracownikiem socjalnym, asystentem rodziny);

  6) przedstawianie radzie pedagogicznej propozycji w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola, szkoły lub placówki w zakresie wymienionych wyżej zadań.

  Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.

   

  https://isap.sejm.gov.pl

  10.09.2022 00:34 | więcej »