Szanowni Państwo,
w dniach: 21.12 - 23.12
serdecznie zapraszamy do aktywności edukacyjnej w formie zdalnej.
Poniżej zamieszczamy propozycje zajęć do realizacji w domu w oparciu o miesięczny plan pracy i w odniesieniu do podstawy programowej.
Prosimy o udokumentowanie zadań w postaci prac Dzieci, mile widziane są także zdjęcia ze wspólnej zabawy.
Motylki wykorzystujcie codzienne czynności do zabaw edukacyjnych:
- Podczas robienia porządków segregujcie zabawki do odpowiednich pojemników, biorąc pod uwagę np.: kształt, kolor, przeznaczenie, tworzywo.
- Razem z rodzicami upieczcie ciasto, pierniczki, ciasteczka…wsypujcie odpowiednie składniki, ważcie, przesiewajcie mąkę, ugniatajcie, wałkujcie
- Wspólnie rozwiązujcie zagadki słuchowe, (https://www.youtube.com/watch?v=ZHYP5MUlEMY) głoskujcie usłyszane nazwy – jaką głoską się rozpoczyna a jaką kończy
- Wycinajcie z gazet cyfry i litery.
- Dokonajcie pomiaru łóżek, dywanu, stołu (za pomocą linijki i miary krawieckiej) lub długości stopy
- Układajcie z kamyków lub innych materiałów litery i cyfry.
- Robiąc porządki w pokoju, opisujcie, gdzie kładziecie konkretne przedmioty, np. obok misia, z prawej strony drzwi.
- Opisujcie rzeczy znajdujące się w kuchni oraz miejsce, gdzie się znajdują, np. pomidor jest na talerzu, masło jest w lodówce, garnek jest w szafce.
Drodzy Rodzice, porozmawiajcie o rozpoczynającej się zimie, zmianach w pogodzie i o tym, kto lubi zimę, a komu trzeba pomagać w czasie zimy.
(https://www.youtube.com/watch?v=CCk7scWQxAg)
https://eduzabawy.com/karty_pracy/policz-sylaby/zima/ - wykonajcie wybrane zadania z powyższych kart pracy (pamiętajcie, że zaznaczamy ilość sylab
Cztamy opowiadanie Hanny Łochockiej „O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”, potem rozmawiamy na temat treści, zadajemy pytania
- Kto był bohaterem opowiadania?
- Jakie zwierzątko go odwiedziło?
- Z jakim problemem borykał się Elemelek?
- Kto mu pomógł i w jaki sposób? \
- Jakie ptaki przyleciały do karmnika?
Na koniec dziecko rysuje ilustrację do opowiadania... (zwracamy uwagę na chwyt narzędzi pisarskich oraz postawę ciała podczas siedzenia)
Miał wróbelek Elemełek miskę, łyżkę i rondelek. W misce mył się. choć był proszkiem. w rondlu sobie warzył kaszkę, a łyżeczką mieszał żwawo ptasią zupę w lewo, prawo.
Ale przyszły niepogody, zimne wiatry, przykre chłody, noce długie, a dzień krótki. Znikły muchy i jagódki, o jedzenie coraz trudniej. Chyba lecieć na południe? Lecz tve wróblim jest zwyczaju, by na zimę zostać w kraju. Rzucać gniazdko? Nie wypada! Chłodno? Głodno? Trudna rada.
Spojrzał smutno Elemełek na łyżeczkę i rondelek. I na piecyk z długą rurą patrzył długo i ponuro. Potem siadł, załamał skrzydła.
Już ta sprawa mi obrzydła! Godzinami szukać trzeba, by okruszek znaleźć chicha lub zeschniętych pięć jagódek. Dziś zdobyłem z wielkim trudem muchy dwie. lecz, mówiąc szczerze, bardzo były już nieświeże. Nawet mnie rozbolał brzuszek po zjedzeniu tych dwóch muszek...
W prawym oku Ełemełka zakręciła się kropelka i upadła pac! w rondelek. Wytarł dziobek Elemełek nową chustki w piękne kratki. CO ją dostał od sąsiadki.
Wewióreczka przebiegała, zapukała i zajrzała.
- A. moje uszanowanie! Czy skończyłeś już śniadanie? Wstąpię tylko i zobaczę. Elemelku. co to? Płaczesz?
- Ach. wiewiórciu, Rudakitko, wiem. że płakać - bardzo brzydko... Ale, cóż tu mówić wiele, spojrzyj: pusty mój rondelek. Ty przynajmniej w swoim mieszku masz na zimę dość orzeszków. Lecz gdzie moje tłuste muchy? Gdzie ziarenka? Gdzie okruchy?
Elemelku, w górę dziobek! Pomyślimy nad sposobem, by wróbelki przez dzień
cały głodem już nie przymierały- Popatrz, we wsi szkoła stoi. Przecież dzieci się nie boisz? Połeć tam i puknij w szyby jeden, drugi raz, jak gdyby dla przesłania dzieciom znaku: Puku-puku! Piku-paku!
Więc wróbelek Elemełek nie namyślał się już wiele. Umył dziobek doskonale, szyje sobie związał szalem, piórka sczesał zaś na jeża i do szkoły prosto zmierza.
Słyszą dzieci z pierwszej kłosy jakieś stuki i hałasy. To pod oknem ktoś się szasta.
A kto? Wróbel - no i basta!
- Ktoś ty ptaszku?
- Elemełek.
Czego chciałeś?
Ej. niewiele. Mam okropnie pusto w brzuszku. Może macie z pięć okruszków?
Może jakąś skórkę chleba? Mnie tam wiele nie potrzeba... Mam apetyt dobry, ale nie grymaszę wcale, wcale.
Elemelku. chodżże do nas! Sprawa jest już załatwiona! Chleb dziś mamy na śniadanie, więc okruszki wnet dostaniesz. A któż się tam jeszcze kręci?
- To mój kuzyn Wieręipięcik. Nie dojada od niedzieli, więc się muszę z nim podzielić.
A ten, co tak skacze w górę?
To mój wujek Stroszypiórek. Bardzo miły, daję słowo. Zjadłby pewnie to i owo...
- A tam dalej?
- To mój stryjek. Skrzydełkami z głodu bije. bo z jedzeniem u nich krucho. Żywił się zeschniętą muchą.
Hej. nie śmiechy, hej. nie żarty! Wróbel drugi, trzeci, czwarty - głodnych wróbli cala chmara dostać się do okna stara. Przyszedł z bratem swym gołąbek uczesany w piękny ząbek i. o ile się nie mylę, przyplątały się też gile.
Dla zgłodniałej tej gromady zbrakło chicha - nie ma rady! W samej tylko pierwszej klasie więcej zebrać już nie da się. Lecz od jutra szkolą cala bęckie ptaszkom jeść dowala! Tam na plocie, kolo lasku, przybijemy deskę płasko, damy też w miseczce wody naszym gościom dla wygody. Ot. dla ptaków najzwyczajniej założymy jadłodajnię.
Elemełek wraz z rodziną pewnie z głodu już nie zginą. Utył nawet w tym tygodniu, bo objada się dzień po dniu. Także, kuzyn Wiercipięcik z raźną miną dziobem kręci. Zaś wujaszek Stroszypiórek przyprowadził siedem córek, które, wdzięcznie chyląc główki, korzystają ze stołówki.
Skoczył promyk spoza chmurki, powyzłacał im pazurki, rozpadł się na krążki złote i przycupnął gdzieś za płotem. Gwar i świergot wokół rośnie:
Może idzie już kii wiośnie?...
Możecie zaśpiewać znaną piosenkę https://www.youtube.com/watch?v=0xO75giZT3s
Motylki! Porozmawiajcie o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia oraz o tym, jak u was wygląda Wigilia. Pomóżcie swoim rodzicom w przygotowaniach do świąt. Zaśpiewajcie wtedy Rodzicom piosenki, które uczyliśmy się przed występem:
https://www.youtube.com/watch?v=MEVZAQ0gGKw
http://chomikuj.pl/syrenka.motylek/Dla+Dzieci/Dzieci*c4*99ce+teatrzyki+3/14.Cichutk*c4*85+noc*c4*85,3442310031.mp3(audio)
https://chomikuj.pl/phaa/muzyka+dla+dzieci/Miko*c5*82aj/Fasolki+-+A+Miko*c5*82aj+p*c4*99dzi,4394859862.mp3(audio)
Rodzice! Warto opowiedzieć dzieciom o zwyczajach związanych ze świętami lub rodzinnych tradycjach.
Motylki, posłuchajcie opisów bombek przygotowanych przez dzieci, a następnie narysujcie wybrane na kartce..
1. Cześć, to ja, Tymek. Chciałem zrobić bombkę w kratkę i… chyba mi się udało. Wyszło naprawdę super i jestem zadowolony. Wybrałem do rysowania kratek dwa kolory, które najbardziej lubię, czyli czerwony i żółty.
2. Mam na imię Amelia. Na mojej bombce jest dużo trójkątów i kółek w różnych kolorach, a w wolne miejsca przykleiłam paseczki z papieru.
3. Mam na imię Klaudia. Miałam złotą farbkę, więc postanowiłam zrobić bombkę w gwiazdki. Ale najpierw całą bombkę pomalowałam na niebiesko, żeby gwiazdki było lepiej widać.
4. Hej, jestem Alek. Uwielbiam motocykle, więc namalowałem jeden na mojej bombce. Nie było łatwo, ale wyszło całkiem, całkiem… Zresztą zobaczcie
sami.
5. Jestem Kamil. Co prawda nie lubię specjalnie rysować, ale podobało mi się zadanie z bombką. Narysowałem bałwanka i płatki śniegu. To była świetna zabawa.
6. Nazywam się Emilia. Moja bombka ma dużo niebieskich kropek, które zrobiłam farbą. Narysowałam też ładnego motylka.
Gimnastyka: ćwiczenia wykonują Motylki z Rodzicami:
– Stwórz tor przeszkód – wystarczy wybrać kilka misiów i ułożyć je na dywanie w odległości ok. 70 cm, tak aby dziecko mogło swobodnie poruszać się między nimi.
Kto pierwszy pokona slalom?
– Wykorzystaj kosz , wystarczy np. pojemnik na zabawki. Zorganizuj zawody na celność rzutów (rzucamy np. skarpetkami).
– Rozłóż na podłodze poduszki i niewielkie ręczniki – niech będą one bezpiecznymi punktami. Pozostała część podłogi to aktywny wulkan. Musicie tak skakać po bezpiecznych punktach, aby nie wpaść do krateru i na siebie nawzajem.
– Zabawa w chowanego – kreatywnie wykorzystajcie każdą przestrzeń, aby znaleźć najlepszą kryjówkę.
Wytnijcie z kolorowego papieru po 10 bombek ( w dwóch kolorach) Przygotuj dwa zbiory- mogą to być dwie kartki papieru, lub obręcze wykonane ze sznurka, na jednej ułóż 6 bombek w jednym kolorze a na drugiej połóż 8 bombek. Zapytaj, których jest więcej, a których mniej. Pod zbiorami dziecko umieszcza lub zapisuje odpowiednie liczby i porównuje liczebność zbiorów. Określa, w którym zbiorze jest więcej, w którym mniej elementów, i umieszcza odpowiedni znak, mniejszości lub większości, ułożony z pasków papieru lub sznurka („<”, „>”). Twórzcie rózne kombinacje zbiorów...
Wykonajcie wspólnie ozdoby świąteczne, np. aniołka z papieru na choinkę lub łańcuch albo bombkę
https://www.superdzieciaczki.pl/2018/12/boze-narodzenie-prace-plastyczne-dla.html#
http://lubietworzyc.blogspot.com/2020/12/jak-zrobic-bombke-z-paskow-papieru-2.html
https://porady.interia.pl/boze-narodzenie/news-jak-zrobic-lancuch-z-makaronu-na-choinke,nId,4913633
Życzymy udanej zabawy
Szanowni Państwo,
w dniach: 16.11 - 19.11
serdecznie zapraszamy do aktywności edukacyjnej w formie zdalnej.
Poniżej zamieszczamy propozycje zajęć do realizacji w domu w oparciu o miesięczny plan pracy i w odniesieniu do podstawy programowej.
Prosimy o udokumentowanie zadań w postaci prac Dzieci, mile widziane są także zdjęcia ze wspólnej zabawy.
Propozycja zajęć z zakresu SI w ramach projektu „Senso-smyki2”.
1. Logopedyczna dmuchajka.
Serdecznie zapraszam do wykonania pomocy logopedycznej z recyklingu.
Potrzebne materiały to: plastikowa butelka wraz z korkiem, nożyczki, gruby gwóźdź, kombinerki, słomka.
Wykonanie: . Z butelki odcinamy lejek.Trzymając w kombinerkach gwóźdź nagrzewamy go nad ogniem a potem wypalamy dziurkę w nakrętce od butelki.Do uzyskanego otworu w nakrętce wkładamy słomkę i zakręcamy ją na lejku. Z chusteczki higienicznej robimy kulkę i umieszczamy w dmuchajce. Jako obiekty latające przetestowaliśmy również styropianową kulkę oraz piłeczkę ping-pongowe, ale niezmiennie najłatwiej "lewituje" zwykła jednorazowa chusteczka mocno zmięta w kulkę:)
Kiedy dmuchamy w słomkę, strumień powietrza wpada bezpośrednio pod kulkę. Kulka leżąc na dnie lejka blokuje ujście powietrza i wytwarza się wysokie ciśnienie. To ono wyrzuca kulkę do góry. Wyżej w lejku strumień powietrza się rozszerza, ciśnienie maleje więc kulka opada. Jeśli będziemy dmuchać z odpowiednią siłą kulka "zawiśnie" w powietrzu.
Dmuchajkę wykorzystujemy do ćwiczeń logopedycznych, mających na celu przygotowanie narządów mowy do lepszej artykulacji. Zabawka uczy również kontrolować siłę i długość wydechu.
Bawimy się tak, że wkładamy jakiś przedmiot do butelki a następnie dmuchając w słomkę obserwujemy co się dzieje i jak wysoko przedmiot się uniesie. Sprawdzamy również jakiej siły wydmuchu trzeba do tego użyć. Proponowane materiały do wydmuchiwania to: kulka waty, drobny kwiatek papierowy lub plastikowy, kolorowe bibuły, zwinięta w kłębek chusteczka higieniczna, kulka z folii spożywczej i inne wg inwencji twórczej.
Bardzo prosimy o zdjęcie, krótki filmik ze wspólnej zabawy
2. Druga propozycja z dziedziny Integracji Sensorycznej to wielozmysłowe pudełko niespodzianek.
Do pudełka należy włożyć przedmioty o różnej teksturze, zapachu, wielkości.
Np. słoiczek z przyprawą korzenną, jabłko, łyżkę, kubek, druciak lub gąbkę do mycia naczyń.
Dziecko siada w wygodnej dla siebie pozycji z zawiązanymi oczami i rękawiczkami (pięciopalczaste, zimowe) i ma za zadanie odgadnąć co to jest. Może dotykać (przez rękawiczki), wąchać lub też spróbować (jeśli jest to produkt spożywczy).
W tym ćwiczeniu każde dziecko uruchamia zmysły: smaku, węchu z zakłóceniem dotyku. Podczas tego ćwiczenia można włączyć np. dźwięk zegara, albo inny rozpraszający. W ten sposób każde dziecko może doświadczyć, co to jest zakłócenie integracji sensorycznej a przede wszystkim to, że każdy z nas może inaczej odczuwać i przetwarzać bodźce z otoczenia.
3. Ścieżka sensoryczna inaczej…
To kolejna propozycja aktywizująca propriocepcję ( czucie głębokie, dostarcza wrażeń z mięśni i stawów) i układ przedsionkowy.
Proszę rozłożyć na dywanie poduszki o różnej wielkości i grubości, mogą też być ręczniki. Zadaniem dziecka będzie: przeczołgać się po nich, czworakować a na końcu przeturlać. Proszę zwrócić uwagę ile wysiłku, dziecko musi włożyć, aby pokonać przeszkody.
4. Paczka
Dorosły klęczy naprzeciw dziecka, a dziecko siedzi skulone na podłodze udając zawiniętą paczkę. Mocno ściska ręce i nogi. Dorosły próbuje „rozpakować paczkę” odciągając ręce i nogi swojej pociechy. Należy przyjąć zasadę, że raz odklejona ręka lub noga nie może już wrócić na swoje
Na pocztek rozgrzewka przy akompaniamencie
https://www.youtube.com/watch?v=23CmYNuEipk
Zapraszam Was w podróż po naszej pięknej ojczyźnie jaką jest Polska (przypominamy sobie symbole narodowe, które ostatnio poznawaliśmy).
Słuchanie wiersza pt. „Polska” M. Skrobacz
Polska to nasza ojczyzna,
każdemu dziecku tak bliska,
my zaś jesteśmy Polakami,
bo w naszym kraju,
w Polsce mieszkamy.
Tu jest nasz dom, przedszkole, mama i tata.
Miasta i wioski, chata rybaka,
morze i góry, kwiaty i drzewa,
nic prócz miłości nam nie potrzeba.
Rozmowa na temat treści wiersza
Zapoznanie z mapą konturową Polski- Rodzicu wskaż dziecku gdzie mieszkamy. Wspólnie zaznaczcie na mapie nasze miasto- Jelenia Góta . Dla chętnych- zaznacz stolicę, morze, góry.
http://bystredziecko.pl/mapa-konturowa-polski/ (kontur mapy polski do zabawy)
„Jelenia Góra –miasto, w którym mieszkam” – drodzy rodzice zabierzcie swoje dzieci na wirtualny spacer.
https://www.youtube.com/watch?v=ZO63WOfariA
Teraz przygotujcie farby i namalujcie "Moja miejscowość moimi oczami"- wykorzystujemy duży format paieru.
Zapoznanie z herbem Jeleniej Góry – omówienie wyglądu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Jeleniej_G%C3%B3ry
Udzielenie odpowiedzi na pytanie: co to jest herb miasta? (Herb jest znakiem rozpoznawczym i reprezentacyjnym każdego miasta (dziś powiedzielibyśmy logiem lub znakiem firmowym) jest jego herb.
Rodzice jeśli możecie, wdrukujcie swoim pociechom herb, żeby mogły pokolorować.
https://www.pinclipart.com/pindetail/iRmhmwm_coat-of-arms-deer-background-symbol-herb-jeleniej/
„Ułóż puzzle”- a teraz rozetnijcie pokolorowany herb na 4 nierówne części lub 6 równych. Spróbuj ułożyć obrazek z części.
Wybieramy się teraz w podróż po Polsce.
Jak wiecie podróżować możemy różnymi środkami lokomocji, a z każdego miejsca, które odwiedzimy zabieramy do walizki pamiątkę.
1.Pierwszym miejsce jakie odwiedzimy będzie Morze Bałtyckie
“Wyprawa statkiem” – (Rodzic kapitan, dziecko załoga).
Stajemy w pokoju i udajemy że jesteśmy na statku Kapitan snuje cichutko opowieść. A my musimy wykonać wszystkie polecenia:
(rufa, prawa burta, lewa burta, dziób – pojęcia te należy dzieciom wcześniej wyjaśnić)
– Kapitan woła „na prawą burtę” – dzieci biegną na prawą stronę pokoju,
-Kapitan woła „na lewą burtę” – dzieci biegną na lewą stronę pokoju,
-Kapitan woła „na rufę” – dzieci biegną na koniec pokoju,
-Kapitan woła „na dziób” – dzieci biegną na początek pokoju.
Teraz naśladujmy odgłosy: silnie wiejącego wiatru. Po chwili wszystko ustaje ( cisza), statek dopływa do brzegu. Wyciągamy lornetki i wypatrujemy skrzyni skarbów
o tam coś widzę to chyba nasz skarb, sprawdźmy co jest w środku . Znajdujemy fotografię morza
Następny przystanek Warszawa
Jedziemy pociągiem – przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”https://www.youtube.com/watch?v=PjUopo-DJio
Spotykamy Syrenkę Warszawską, która w sieci rybackiej ma dla nas: obrazek dużego miasta, „Warszawa”
-Teraz zamieniamy się w syrenki Warszawskie ( kładziemy się na brzuchu i podnosimy wysoko nogi w górę i w dół- jak ogon ryby)
Czy wiecie, że Warszawa jest stolicą Polski oraz największym miastem w Polsce
– przyklejamy na naszej mapie ilustrację obrazująca Syrenkę Warszawska
możecie pokolorować nasza syrenkę i ołówkiem połączyć kropki, tak aby powstał kontur
Słuchanie legendy o Syrence warszawskiej (opracowanie redakcyjne legendy Artura Oppmana Syrenka).
Rozmawiali z sobą dwaj rybacy znad Wisły w owych zamierzchłych czasach, gdy na miejscu dzisiejszej Warszawy leżała niewielka rybacka osada, otoczona gęstymi lasami. – A widzieliście ją, tę Syrenę, Szymonie? – Widzieć nie widziałem, Mateuszu, ale słyszałem, jak śpiewa. – Jak tylko słoneczko ma się ku zachodowi i czerwienią pomaluje Wisełkę, zaraz jej piosenka się rozlega. – Warto by ją wypatrzeć, zobaczyć. – Jeśli nas ujrzy – umknie i skryje się w wodzie. – Najlepiej zapytać o to ojca Barnabę, pustelnika. To człowiek mądry i pobożny; on powie i nauczy, co czynić nam należy. Udali się do pustelnika Barnaby i opowiedzieli mu o Syrenich śpiewach, które słyszą wieczorami. Ojciec Barnaba zadumał się na długą chwilę, a obaj rybacy czekali w skupieniu, aż namyśli się, co poradzić.
– Więc trzeba tak zrobić: w pełnię miesiąca wybierzemy się we trzech do źródełka; na ubrania przyczepimy gałęzi świeżo zerwanych, żeby Syrena człowieka nie poczuła, bo się nie pokaże; zaczaimy się przy samym źródle, a gdy wyjdzie i śpiewać zacznie, wtedy zarzucimy na nią sznur, zwiążemy i miłościwemu księciu na Czersku zawieziemy w darze. Niech ją na zamku trzyma i niech mu wyśpiewuje. Była piękna, pogodna noc. Ale w lesie nie wszyscy spali. Zza brzóz i wierzb stojących nad potokiem widać było trzy skulone postacie. Przycupnęły one wśród krzaków gęstych i patrzyły w wodę potoku, mieniącą się srebrzyście od blasków księżyca. Byli to dwaj rybacy, Szymon i Mateusz, i pustelnik, ojciec Barnaba. Nagle z wody wynurzyła się przecudna postać. Miała długie kruczoczarne włosy, szafirowe oczy. Przyglądającym się jej rybakom aż serca zamarły ze wzruszenia. Syrena chwilę trwała w milczeniu, zapatrzona w niebo i w gwiazdy – i oto w ciszy tej czarownej nocy zadźwięczał piękny śpiew. Wtem z krzaków, cicho, bez szelestu, wyskoczyły owe trzy postacie i rzuciły się na Syrenę. Rybacy z ojcem Barnabą skrępowali i wyciągnęli Syrenę z wody. Szamotała się nieszczęsna, ludzkim głosem ich prosiła o uwolnienie. Głos ten wzruszyć ich nie mógł, gdyż, wedle rady ojca Barnaby, uszy mieli woskiem szczelnie zatkane. – Zamkniemy Syrenę w oborze, a pilnować jej będzie pastuszek Staszek. Skoro świt zawieziemy ją do księcia. Staszek został sam na sam z Syreną, siadł naprzeciwko i tak, jak mu rozkazali, patrzył w nią bacznie i oczu z niej nie spuszczał. Nagle Syrena spojrzała na Staszka swymi czarodziejskimi oczami i zaśpiewała. Staszek był na wpół przytomny. Jak żyje, nie słyszał nic podobnego. Śpiew syreny grał na jego sercu tak, jak gra wiosna na sercu każdego człowieka. A Syrena nagle spojrzała wprost w oczy Staszka i rzekła: – Rozwiąż mnie! Nie zawahał się ani na chwilę. – Otwórz wrota i chodź za mną. Usłuchał. Otworzył wrota i czekał, co się stanie. Nie czekał długo. Syrena uniosła się ze słomy, na której leżała, i skacząc na swoim rybim ogonie, przeszła przez wrota i skierowała się w stronę Wisły. Szła i śpiewała. A Staszek, jak urzeczony, szedł za nią, szedł za nią, bez woli, bez myśli. A gdy już była tuż-tuż nad brzegiem Wisły, odwróciła się, spojrzała ku wiosce i zawołała na głos cały: – Śpiewałam wam, ludzie prości, ludzie serca cichego i dobrego, ale na rozkaz śpiewać nie chcę i nie będę. Wolę skryć się na wieki w falach wiślanych, wolę zniknąć sprzed waszych oczu i tylko szumem rzeki do was przemawiać. A gdy przyjdą czasy ciężkie i twarde, czasy, o których nie śni się ani wam, ani dzieciom i wnukom dzieci waszych śnić się jeszcze nie będzie, wtedy, w lata krzywdy i klęski, szum fal wiślanych śpiewać będzie potomkom waszym o nadziei, o sile, o zwycięstwie. Tymczasem pędem od wioski lecą ku brzegowi obaj rybacy i pustelnik stary i krzyczą: – Nie puszczaj! A Syrena, chlup, do wody, a za nią w te pędy Staszek. I zniknął. Minęły lata i wieki. Na miejscu wioski powstało bogate i warowne miasto. A miasto to, później stolica, na pamiątkę dziwnej przygody z Syreną, wzięło ją za godło swoje, i godło to po dzień dzisiejszy widnieje na ratuszu Warszawy.
Rozmowa kierowana na podstawie usłyszanej legendy. Zdjęcie warszawskiej Syrenki. Rodzic zadaje pytania:
− Jak wyglądała Syrenka
− Dlaczego rybacy chcieli ją schwytać?
− Kto uwolnił Syrenkę?
− Co obiecała Syrenka warszawiakom?
Warszawska syrenka– zajęcia plastyczne.
By wykonać pracę plastyczną należy wydrukować powyższą kartę, wypełnić kontury bibułą, plasteliną, farbami, pastelami.
http://chomikuj.pl/justynkak71283/WARSZAWA/syrena,5572646939.JPG
https://chomikuj.pl/elunia74/PRZEDSZKOLE/PRZEDSZKOLE/KOLOROWANKI+i+POMOCE/Warszawa*2c+syrenka+warszawska/syrenka,284860997.GIF
Kolejny przystanek góry
Lecimy samolotem ( rozkładamy szeroko rączki i udajemy, że latamy) Wysiadamy z samolotu i znajdujemy plecak a w nim: ciupaga i kierpce.
Jak myślicie czyj to plecak?
Brawo plecak musiał zgubić góral
– Będąc w górach to musimy spróbować zatańczyć taniec góralski , a to nie takie proste ( kucamy, rączki skrzyżowane i wymachujmy, raz prawą raz lewą nóżką
– W górach wszędzie jest pod górkę więc musimy się troszkę pomęczyć a więc wspinamy się wysoko (kolana unosimy wysoko w górę), idziemy ciężko pod górę. Jesteśmy na szczycie. Rozglądamy się dookoła, w lewo, wprawo, jeszcze raz. Schodzimy na paluszkach w dół.
– Na szczycie góry mamy bardzo czyste powietrze, oddychamy głęboko i powoli wypuszczamy powietrze noskiem
Pamiętajcie :
– Wybierając się w góry musimy bardzo uważać :
– Najlepiej jak znamy nr. telefonu na Pogotowie Ratunkowe. ( 999, 112 )
– Jeśli stanie się jakieś nieszczęście podajemy następujące informacje:
-:imię i nazwisko zgłaszającego,
-miejsce wypadku,
-rodzaj wypadku,
– kto jest poszkodowany,
-jaki jest stan poszkodowanego.
-przyklejamy na mapie ilustracje obrazują góry ( na samym dole)
Galeria sławnych Polaków – Jerzy Kukuczka – porozmawiajcie z dziećmi na temet jego osiągnięć
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kukuczka
Teraz wybieramy się do jamy smoka - poznajemy legendę o Smoku Wawelskim
https://www.youtube.com/watch?v=1wAJ0mC5nbc.
Rozmowa kierowana nt. bajki:
Kto występował w legendzie?
Jaki był smok? • Kto go pokonał?
Jak nazywał się gród, którym rządził król Krak?
Jakie miasto z niego powstało?
Wysłuchajcie piosenki "Smok Wawelski"
https://www.youtube.com/watch?v=UEDujCiSLYo
Ułóżcie teraz historyjkę obrazkową i pokolorujcie
https://pokolorujmy.pl/legendy-polskie-smok-wawelski-kolorowanki-dla-dzieci/
Opanowanie pamięciowe wiersza „Kocham Polskę"
,Za co kocham Polskę?” Ewa Skrzypnik
Za co kocham Polskę?
To trudne pytanie, lecz postaram się szybko odpowiedzieć na nie.
Kocham Polskę za wiosenną łąkę i latającą nad nią małą biedronkę
Kocham Polskę za Bałtyk, wysokie góry, z których prawie mogę dosięgnąć chmury.
Kocham Polskę za piękne bory i lasy gdzie nie docierają miejskie hałasy.
Kocham Polskę za dzikie zwierzęta, których nazwy dobrze pamiętam: bobry, jenoty, borsuki, szakale, choć niby dzikie – nie boję się wcale.
Mogę wymieniać tak do wieczora, lecz chyba na to nie jest dziś pora.
Kiedy dłużej myślę, dochodzę do wniosku, że kocham Polskę jednak tak po prostu, Tego nie sposób opisać słowami, jak bardzo się cieszę, że mogę czasami, powiedzieć z dumą, że jestem Polakiem, choć jestem jeszcze małym przedszkolakiem.
ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY
Propozycje zabaw dla Rodziców 12.04 - 16.04. 2021
"
"Praca na roli"
1.Na początek rytmiczna rozgrzewka
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo&t=27s
2. Jakie produkty dają nam zwierzęta?- zabawa dydaktyczna
Rodziec przygotowują w koszyku produkty takie jak: mleko, ser, jajka, wełna, piórko Dzieci losują z koszyka poszczególne . Rozpoznają je po dotyku, nazywają i odpowiadają na pytanie, od jakiego zwierzęcia pochodzi dany produkt.
3. Zabawa ruchowa do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=8E5JeRPT4E4
4. Przetwory mleczne – zagadki smakowe; degustacja produktów z mleka.
Rodzic przygotowuje zestaw produktów pochodzenia mlecznego (zależnie od możliwości): ser biały, ser żółty, sery krowie, owcze, jogurt naturalny i smakowy, maślanka, kefir, mleko, śmietana, masło. Dziecko próbuje produktów i wypowiada się na ich temat. Rodzic wyjaśnia, że nie wszyscy mogą spożywać nabiał i należy to uszanować.
5. Opoiadanie "Co wiemy o mleku" B. Formy
Babcia i dziadek Marty mieszkają na wsi. Zajmują się hodowlą krów. Krowy mieszkają w oborze, która codziennie jest sprzątana. Ściany wyłożone kaflami, każdego dnia są myte i spłukiwane ciepłą wodą. Krowy muszą być czyste i zdrowe. Często odwiedza je pan weterynarz i sprawdza czy nic im nie dolega. Mleko, które dają przez cały rok jest bardzo zdrowe. Krowy dojone są każdego dnia. Można to robić ręcznie lub przy pomocy elektrycznej dojarki. Następnie w specjalnych pojemnikach, zwanych cysternami, mleko wiezie się do mleczarni. Tam zostaje dokładnie zbadane czy nie zawiera bakterii, które mogą wywołać choroby. Mleko szybko się psuje, dlatego musi być szybko przetworzone. Otrzymuje się z niego: jogurty, sery, mleko w proszku, kefiry, lody, śmietanę, masło, maślankę. Część rozlewa się do butelek i kartonów. Gotowe produkty rozwożone są do sklepów.
5. Filmik edukacyjny - rozmowa z dzieckiem na temat treści, rodzic zadaje pytania https://www.youtube.com/watch?v=y_gXAlEJCik
6. Zabawa rozwijająca sprawność manualną "Karmimy zwierzątka" - przygotowujemy kilka naczynek - mogą być plastikowe kubeczki, miseczki, dodatkowo ziarna np. ryż, kasza gryczna. jęczmienna, lub inne dostępne. Wsypujemy ziarna do 3 naczynek, obok stawiamy trzy puste i do nich dziecko przekłada ziarenka za pomocą łyżki, bądź pęsety. Każde naczynko to jedzonko dla innego zwierzątka np. konika, kaczki, kurki
7. ”Rolnik w polu” – masażyk wg. B. Gawrońskiej.
Dziecko leży na brzuchu, rodzic recytuje tekst i wykonuje ruchy, rysując wzory na plecach dziecka:
Rolnik rano rusza w pole. Rodzic kroczą palcami obu rąk po plecach dziecka
z dołu do góry.
Orać pługiem czarną rolę. Rysuje linie równoległe do linii kręgosłupa
z góry do dołu.
Sieje zboże i buraki, stuka palcami po całych plecach.
Z których później są przysmaki. Lekko pukają dłońmi w plecy kolegi.
8. Krowa czy świnka - zabawa plastyczna technika origami płaskie z kół
http://www.kreatywniewdomu.pl/2015/08/o-rigami.html
9. Zabawa kulinarna "Mleczne fantazje" - przygotujcie ulubiony deser, wykorzystując prztwory mleczne i ulubione owoce...(pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa)
Propozycje:
Shake: Rodzic przygotowuje mleko, banany, szczyptę cynamonu i cukier waniliowy. Mleko wlewamy do shaekera, dodajemy pokrojone banany, cynamon i łyżeczkę cukru waniliowego. Miksujemy wszystkie składniki. Shake również wlewamy do wysokiej szklanki.
Koktajl: Rodzic przygotowuje świeże owoce, bądź mrożone, jogurt naturalny lub maślankę. Do blendera wlewamy jogurt/maślankę, następnie dodajemy owoce. Całość miksujemy. Wlewamy do dużej szklanki.
Deser z jogurtu greckiego: Rodzic przygotowuje jogurt grecki, pestki dyni, morele, rodzynki, żurawinę, figi, pestki słonecznika,musli – wszystko to, co jest dostępne w domu oraz miód naturalny. Jogurt grecki dzieci przekładają do salaterki, następnie dodają musli, figi, suszone owoce,na koniec polewamy miodem.
10. Opanowanie pamięciowe wiersza „Dla każdego coś zdrowego” S. Karaczewskiego
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!
Życzymy udanej zabawy
Propozycje zabaw dla Rodziców 06.04 - 09.04. 2021
"W zagrodzie wiejskiej"
1. Słuchanie opowiadania
Mały kaczorek Ptaś był najlepszym pływakiem na całym podwórku. Nawet kiedy spał, przez sen przebierał nóżkami jakby pływał w stawie. Nie musiał chodzić na basen ani brać lekcji pływania, bo gdy tylko wykluł się z jajka, od razu wskoczył do miski z wodą i zanurkował. Kaczorek myślał, że wszystkie zwierzęta są dobrymi pływakami: konie, psy, koty, krowy, świnie, króliki, a przede wszystkim kury.Pewnego dnia Ptaś ogłosił zawody pływackie w stawie nieopodal domu. Okazało się, że chętne do pływania były zwierzęta: pies Merduś, dwie kaczki bliźniaczki i żaba Kumcia.
– Jak to? – zdziwił się kaczorek Ptaś. – A dlaczego nie przyszły świnki?
– Świnki wolą kąpać swoje ryjki w korytku – wyjaśnił pies.
– A konie i krowy?
– One wolą brać prysznic na łące w czasie deszczu.
– A króliki i koty? – dopytywał się Ptaś.
– Uciekają na samą myśl o pływaniu w wodzie.
– Całe szczęście, że jest chociaż kurczak – powiedział kaczorek, widząc stojącego nieopodal kurczaczka Pazurka.
– Ale ja tylko przyszedłem popatrzeć… – szepnął kurczak.
– Jak to? Nie chcesz zdobyć pierwszego miejsca w pływaniu? – zdziwił się Ptaś.
– Chciałbym, ale… kurczaczki i kurki nie potrafią pływać.
– Ja potrafię! – pisnęła żaba Kumcia, zakładając na głowę czepek kąpielowy. – Umiem pływać żabką,
delfinem, kraulem i pieskiem – pochwaliła się.
– Pieskiem to pływam ja! – oburzył się Merduś.
Kaczorek Ptaś nie mógł uwierzyć, że kurczaki nie znają się na pływaniu.
– Zaraz cię nauczę – powiedział i pokazał Pazurkowi, jak przebierać nóżkami i jak machać skrzydełkami.
– A teraz wskakuj do stawu i pamiętaj, dziób unoś nad wodą!
– Mama mi mówiła, żebym nigdy nie wchodził sam do wody – powiedział kurczaczek.
– Eee tam, przecież nie jesteś tu sam, zobacz, ilu nas jest.
– Ale ja się boję…
– Nie bądź tchórzem.
– Dajmy mu spokój – powiedział pies. – Ma prawo się bać.
– Merduś ma rację – powiedziała żaba Kumcia. – Niech kurczak stoi i patrzy.
– Wszystkie ptaki to superpływaki! – stwierdził rozgniewany kaczorek i chciał wepchnąć kurczaczka na siłę do wody. Na szczęście w pobliżu przechadzała się pani Gęś i w porę zauważyła niebezpieczeństwo. Osłoniła kurczaczka swoim białym skrzydłem i powiedziała:
– Nie można nikogo do niczego zmuszać ani wpychać na siłę do wody. Pazurek mógłby się utopić! Rozumiesz, że to niebezpieczne?
– Tak…
– Czy ty, Ptasiu, umiesz latać tak wysoko jak orły?
– Nie…
– A gdyby orzeł chciał cię zepchnąć z wysokiej skały, żeby sprawdzić, czy umiesz latać, to jak byś się czuł?
– Bałbym się.
– No widzisz. Jedni potrafią świetnie pływać, inni latać, ale nikt nie umie wszystkiego.
– Przepraszam – szepnął zawstydzony Ptaś.
– Brawo. To jest właśnie to, czego warto nauczyć wszystkich: słowa przepraszam.
• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.
R. zadaje pytania:
− Jakie zwierzę ogłosiło zawody pływackie?
− Dlaczego nie wszystkie zwierzęta chciały brać w nich udział?
− Kogo kaczorek Ptaś chciał nauczyć pływać?
− Jak oceniacie zachowanie kaczorka?
− Co powiedziała pani Gęś, osłaniając kurczaczka?
− Co to znaczy, że nikt nie może nikogo do niczego zmuszać?
2. Rysowanie wybranych zwierząt hodowlanych lub lepienie z plasteliny na temat : „ Mieszkańcy wiejskiego podwórka”.
3. „Ciocia Tecia farmę ma” – wysłuchanie piosenki, rozmowa na jej temat, określenia tempa i nastroju utworu, naśladowanie głosów pojawiających się w niej zwierząt.
https://www.youtube.com/watch?v=fSSRwIAQIcE
4. Zwierzęta w gospodarstwie rolnym na wsi – film edukacyjny dla dzieci
Film edukacyjny dla dzieci przedstawia zwierzęta mieszkające na wsi na gospodarstwach rolnych. Wśród nich znajdują się świnie, krowy, kury, owce, kozy, konie, pszczoły. Każde z tych zwierząt jest bardzo ważne i potrzebne nam, czyli ludziom. Film pokazuje jak opisywane zwierzęta wyglądają,
https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U
5. Odgłosy zwierząt „Co to za zwierzę” ( Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze).
https://www.youtube.com/watch?v=qQtJP40a1Iw
6. Zagadki dotyczące zwierząt hodowlanych.
• Chodzi po podwórku,
zawsze grzebień nosi.
Jest panem podwórka
i chlubą gosposi?
• Chodzi po podwórku,
o ziarenka prosi.
Siaduje na grzędzie,
pyszne jajka znosi.
• Beczy i potrząsa bródką,
chce się dostać do ogródka.
Gdzie kapusta i sałatka.
Och, nietrudna to zagadka!
• Mucząc woła gospodynię,
bo to zwierzę z tego słynie,
że gdy muczy to oznacza,
gospodynię czeka praca.
Mleko wnet do wiadra leci,
by je piły wszystkie dzieci,
żeby każdy z Was był zdrowy
a to mleko dają …
• Nie na polu, nie pod miedzą,
lecz na hali trawkę jedzą.
Wełniane kubraczki mają,
wełnę na sweterki dają.
• Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Odpoczywam w stajni i nie jestem leń
7.Ćwiczenia logopedyczne
Dzień dobry zwierzątka- zabawa fabularyzowana usprawniająca narządy mowy
Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (oblizywanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie), krowa i koń w oborze (unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego), a piesek w budzie (język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie górnych zębów).
Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust, przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał - kukuryku!!
Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały - ko - ko - ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie ziarenek ryżu preparowanego wargami).
Obudził się też piesek, zaszczekał - hau hau, hau!! Pobiegał w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szerokiego języka do brody).
Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał - miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki).
W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi (wysuwanie warg do przodu jak przy samogłosce u).
Krowa zaryczała - muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie).
A ty co mówisz wszystkim rano, gdy się obudzisz? (dzień dobry)
Życzymy udanej zabawy w domu
Drogie Motylki, Drodzy Rodzice
Wszyscy znaleźliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości. Stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami. Z całego serca dziękuję za aktywny udział w kształceniu na odległość i wspieranie naszych Motylków w procesie edukacji. Bardzo dziękuje za każde wsparcie, każde miłe słowo, wspólne rozmowy, uśmiech, życzliwość i zaangażowanie w życie grupy.
Życzymy Państwu i Waszym cudownym Pociechom udanego wypoczynku podaczas wakacji oraz siły do współpracy w przyszłym roku szkolnym 2020/2021.
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Zapraszam Rodziców dzieci pozostających w domu do udziału w proponowanych zabawach.
22.06.2020 Poniedziałek
• Organizacja kina w domu, projekcja bajki Reksio Ratownik
https://www.youtube.com/watch?v=RNUJ2Hp8SVk
• Rozmowa na temat treści, zwrócenie uwagi na bezpieczne zachowanie nad wodą
Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wakacji: wysłuchanie wiersza „Wakacyjne rady” W. Bodalskiej:
Głowa nie jest od parady
służyć musi dalej.
Dbaj więc o nią i osłaniaj
kiedy słońce pali.
Płynie w rzece woda
chłodna, bystra, czysta,
tylko przy dorosłych
z kąpieli korzystaj.
Jagody nieznane
gdy zobaczysz w borze -
Nie zrywaj! Nie zjadaj! -
bo zatruć się możesz.
Urządzamy grzybobranie
jaka rada stąd wynika?
Gdy jakiegoś grzyba nie znasz
nie wkładaj go do koszyka.
Biegać boso jest przyjemnie,
ale ważna rada:
- idąc na wycieczkę pieszą
dobre buty wkładaj!
• Zabawy grafomotoryczne
https://ponadwszystko.com/wp-content/uploads/2019/06/Laczenie-Kropeczek.pdf
Bardzo proszę o zwrócenie uwagi na właściwy chwyt narzędzi pisarskich, kolorowanie w obrębie konturu.
23.06.2020 Wtorek
Motylki dziś obchodzimy ŚWIĘTO TATY
Drodzy Tatusiowie – w dniu Waszego święta każdy Motylek o Was pamięta.
Kochani dziś uściskajcie swojego Tatusia, wycałujcie i powiedzcie jak bardzo mocno go kochacie…
• Posłuchajcie wspólnie piosenki "Tato, już lato", nauczcie się refrenu
https://www.youtube.com/watch?v=AjV0cal75LQ
Tato, już lato
Będziemy znów jeść lody
Tato, już lato
Kup bilet do przygody
Tato, już lato
Będziemy boso chodzić
Tato, już lato
Już brodę zgolić czas
Gdy ciepły dzień, to nawet leń
Na spacer chciałby iść
Już pora wstać i pobiec w świat
A tata jeszcze śpi
Chcę lody jeść, na drzewo wejść
I z góry patrzyć w dół
Zeskoczyć w piach i chociaż raz
Przeskoczyć z tatą rów
Tato, już lato
Będziemy znów jeść lody
Tato, już lato
Kup bilet do przygody
Tato, już lato
Będziemy boso chodzić
Tato, już lato
Już brodę zgolić czas
Gdy ciepły dzień, popływać chcę
Przez słomkę wodę pić
Na piasku spać i trawę rwać
Do lasu z tatą iść
Maliny jeść, jagody też
W kałuży szukać żab
Tu rośnie grzyb, tam ślimak śpi
Na głowę chrabąszcz spadł
Tato, już lato
Będziemy znów jeść lody
Tato, już lato
Kup bilet do przygody
Tato, już lato
Będziemy boso chodzić
Tato, już lato
Już brodę zgolić czas
Tato, już lato (x4)
Już brodę zgolić czas
• Nauczcie się krótkiego wierszyka dla TATY
Dużo Tacie mówić chciałem/chciałam
Ale biegnąc zapomniałam/zapomniałem
Więc Tatusiu nadstaw uszka
I zapytaj się serduszka,
Niech Ci powie jego bicie,
Że ja KOCHAM CIĘ NAD ŻYCIE
• Wybierzcie się razem na lody, spacer, pobawcie się razem w ulubione zabawy
• Przygotujcie laurkę dla TATY
http://www.kreatywniewdomu.pl/2020/05/laurki-dla-mamy.html
24.06.2020 ŚRODA
• Rozmowa na temat pobytu nad wodą "Bezpieczeństwo to podstawa, gdy nad morzem jest zabawa” - praca z ilustracjami: wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa podczas kąpieli w morzu.
• Czy można wchodzić do wody bez wiedzy i opieki rodzica?
• Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem przed wyjściem na słońce?
• Czy biała flaga oznacza, że można się kąpać?
• Czy na plaży można zakopać śmieci?
• Czy w czasie burzy można spacerować po plaży?
• Czy jeśli się zgubimy, możemy prosić o pomoc nieznajomego pana?
• Czy dzieci powinny mieć rękawki i koła ratunkowe?
• „Flaga ratownika” - poinformowanie dzieci, na czym polega praca ratownika i co oznaczają kolory flag:
„Czerwona” - zakaz kąpieli.
„Biała” - kąpiel dozwolona
• Śpiewamy piosenkę "Tato, już lato"
25.06.2020 Czwartek
• Rodzic recytuje wierszyk B. Szelągowskiej Bezpieczne wakacje.
Jak wspaniale! Już wakacje.
To najlepsza w roku pora!
Można pływać sobie w morzu
albo wskoczyć do jeziora…
Na szczyt w górach wspiąć się warto!
Jak tam pięknie i wysoko!
W zeszłym roku po raz pierwszy
zobaczyłem Morskie Oko!
Ale zawsze pamiętajmy,
by dorosłych się pilnować.
Chodzić w górach – lecz po szlakach,
kremem z filtrem się smarować.
Czapkę nosić – taką z daszkiem
– porażenia się unika.
Kąpać się w strzeżonych miejscach
i pod okiem ratownika.
I rodziców trzeba słuchać.
Kto tak robi, ten ma rację.
Ach jak miło, jak wesoło,
bo już przecież są wakacje!
• Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.
Dlaczego zawsze trzeba pilnować się dorosłych?
Co to są górskie szlaki?
Dlaczego trzeba się ich pilnować?
Dlaczego latem smarujemy się kremem z filtrem?
Do czego jest potrzebna latem czapka z daszkiem?
Dlaczego można pływać tylko w miejscach, gdzie jest ratownik?
Jakie macie rady dla innych dzieci na wakacje? Co można robić, a czego nie wolno?
• Zabawa dydaktyczna Znam...
Przypominamy dziecku, że nigdy nie wolno oddalać się od opiekunów. Gdyby jednak tak się stało, trzeba znać swoje imię i nazwisko oraz swój adres – informacje, które możemy podać policjantowi. (Ważne, aby przypomnieć, że nie podajemy tych informacji osobom nieznajomym). Możemy sprawdzić, czy dziecko zna swoje dane.
26.06.2020 Piątek
• KONCERT ŻYCZEŃ
Śpiewamy piosenki i recytujemy wierszyki poznane w ciągu całego roku
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Zapraszam Rodziców dzieci pozostających w domu do udziału w proponowanych zabawach.
15.06.2020 Poniedziałek
• „Czym jedziemy na wakacje?” – zagadki
słuchowe; rozpoznawanie odgłosów różnych pojazdów. Rozmowa na temat środków
lokomocji – opisywanie ich wyglądu, sposobu poruszania.
https://chomikuj.pl/mmmangel/do+uporz*c4*85dkowania/Efekty+d*c5*bawi*c4*99kowe/Odg*c5*82osy+pojazd*c3*b3w,3967639581.mp3(audio)
• „Pociągi” – zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Pociąg krasnoludków
1. Ze stacyjki siedmiu smutków
rusza pociąg krasnoludków.
Maszynista z kozią bródką
zagwizdał cichutko.
2. Wyruszają na wycieczkę,
zaczynają w drodze sprzeczkę:
Czy ma pociąg jechać z planem?
Czy, może w nieznane?
3. Jeden prosi do Warszawy,
drugi woła Huta Nowa,
trzeci chce wziąć kurs na Sopot,
to ci mieli kłopot.
4. Dwóch w pociągu łowi ryby,
ten na niby zbiera grzyby,
gdy się jeden z drugim kłócił
pociąg się wywrócił!
https://www.youtube.com/watch?v=M81ivDNUqh0
• Zabaw plastyczna „Pojazd wakacyjny”- dziecko rysuje kredkami na dużej kartce wybrany środek transportu.
16.06.2020 Wtorek
• „Co to za pojazd?” – zabawa ortofoniczna, naśladowanie odgłosów różnych pojazdów
• „Skąd wyruszamy?” – łączenie odpowiednich nazw typu: dworzec, lotnisko, port, przystanek, z różnymi środami lokomocji
•
• „Wakacyjny pociąg” – wykonanie dowolną techniką (malowanie, wycinanie, wydzieranie z kolorowego papieru, gazet) wagonika kolejowego, umieszczenie w oknie swojego autoportret
https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=poci%C4%85g+z+wagonami+kolorowanka&sa=X&ved=2ahUKEwiyueTUqYLqAhVItIsKHbGKBkEQsAR6BAgJEAE&biw=1093&bih=526#imgrc=sqkCypVbMIUUvM
17.06.2020 Środa
• „Pakujemy plecaki” – zabawa dydaktyczna; dokonanie wyboru rzeczy do spakowania w zależności od celu podróży; wyodrębnienie podstawowego zestawu najpotrzebniejszych rzeczy w różnych okolicznościach
• Nauka piosenki "Do walizek i plecaków"
Mam kartkę niewielką
i pędzel malutki,
namaluję na papierze
kolorowe nutki.
Ref: Dla dziewczynek i chłopaków,
do walizek i plecaków,
na Mazury i pod chmury,
nad jeziora albo w góry.
Z tych nutek ułożę
tęczową piosenkę,
refren będzie w niej wesoły,
zwrotki uśmiechnięte.
http://uciocimariolki.pl/piosenka-do-walizek-i-plecakow/
18.06.2020 Czwartek
• Słuchanie wiersza B. Formy ,,Lato i dzieci”.
Lato do nas idzie,
zatrzyma się w lesie.
Jagody, poziomki
w dużym koszu niesie.
Słoneczka promienie
rozrzuca dokoła.
− Chodźcie się pobawić! −
głośno do nas woła.
Nad morze i w góry
chce pojechać z nami.
Wie, że miło spędzi
czas z przedszkolakami
• Rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji.
– Gdzie zatrzymało się lato?
- Gdzie lato nas zaprasza? ( do lasu, nad morze, w góry)
- Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie,
w górach, nad wodą?
• Rysujemy ilustracje do wiersza, opanowujemy tekst na pamięć
19.06.2020 Piątek
Zabawa – opowieść ruchowa Na plaży (według Małgorzaty Markowskiej).
Jesteśmy na plaży. Spoglądamy w niebo, na którym fruwają latawce. (Dzieci biegają po sali
w jednym kierunku). Latawce unoszą się wysoko na wietrze. (Wznoszą ramiona do góry).
Teraz opadają w dół. (Wyciągają ramiona w bok). Przestało wiać. Latawce opadają na piasek.
(Dzieci siadają skrzyżnie). Rysujemy na piasku kształt swojego latawca. Wietrzyk zaczyna lekko
wiać, latawce podrywają się do lotu. (Dzieci powoli podnoszą się do stania i kontynuują
bieg po sali).
Słonko świeci, piasek staje się gorący. Idziemy ochłodzić stopy w wodzie. Idąc, podnosimy wysoko
kolana, staramy się utrzymać przez chwilę na jednej nodze. Wchodzimy do wody i ochładzamy
ciała, polewając wodą ramiona, plecy, brzuch. Podskakujemy obunóż, rozchlapując
wodę dookoła. Czas na kąpiel słoneczną. Kładziemy się na piasku i opalamy brzuchy. (Leżą
tyłem). Patrzymy na niebo i podziwiamy latawce. Teraz opalamy plecy. (Przechodzą, przez
przetoczenie, do leżenia przodem).
• Wskazanie dziecku na mapie Polski Morza Bałtyckiego, przeczytanie nazw miejscowości morskich
• Zabawy grafomotoryczne, łaczenie po krpkach, kolorowanie w obrębie konturu https://eduzabawy.com/karty_pracy/grafomotoryka/lato/
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
KOLOROWE LATO
08.06.2020 Poniedziałek
• Słuchanie wiersza J. Brzechwy ,,Przyjście lata" , odpowiadanie na pytania
związane z treścią wiersza dotyczące pory roku jaką jest lato
,,Przyjście lata"
I cóż powiecie na to,
Że już się zbliża lato?
Kret skrzywił się ponuro:
– Przyjedzie pewnie furą.
Jeż się najeżył srodze:
– Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: – Ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: – Wiem coś o tym.
Przyleci samolotem.
– Skąd znowu – rzekła sroka
– Nie spuszczam z niego oka
I w zeszłym roku, w maju,
Widziałam je w tramwaju.
– Nieprawda! Lato zwykle
Przyjeżdża motocyklem!
– A ja wam to dowiodę,
Że właśnie samochodem.
– Nieprawda, bo w karecie!
– W karecie? Cóż pan plecie?
– Oświadczyć mogę krótko,
Przypłynie własną łódką.
A lato przyszło pieszo
– Już łąki nim się cieszą
I stoją całe w kwiatach
Na powitanie lata.
• Wyruszamy na wycieczkę na łąkę lub do lasu, obserwujemy przyrodę
• "Lato" - wykonanie pracy plastycznej, inspiracją do malowania jest
wiersz, ilustracje i własne spostrzeżenia ze spaceru, technika do wyboru - farby, kredki
09.06.2020 Wtorek
• Zabawa kulinarna ,,Owoce lata" - rozpoznawanie za pomocą zmysłów. Rodzice
przygotowują owoce i zasłaniają dziecku oczy apaszką, zadaniem dziecka jest powąchać,
dotknąć i spróbować a następnie odgadnąć co to za owoc, opisać wygląd (kolor, kształt smak)
• Zabawa ruchowa do piosenki "Witaminki"
https://www.youtube.com/watch?v=KVdIIKtm3Gg
• Mój ulubiony owoc lata....dzieci rysują kredkami ulubiony owoc lata, bardzo proszę o utrawalenie prawidłowego chwytu narzędzi pisarskich
10.06.2020 Środa
• Słuchamy posenkę ,,Tato, już lato", poznajemy tekst i melodię
https://www.youtube.com/watch?v=AjV0cal75LQ
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści piosenki, malujemy
farbami ilustację do wybranego fragmentu
• Lato ukryte w zagadkach - rozwiązywanie zagadek słownych, zdobywanie
punktów za właściwe odpowiedzi, utrwalenie liczebników przy przeliczaniu ich.
http://rodzice.net/news/zagadki-dla-dzieci/lato.php
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Zapraszam Rodziców dzieci pozostających w domu do udziału w proponowanych zabawach.
01.06.2020 Poniedziałek
Drogie Motylki
Wita Was słoneczny ranek,
tyle dzisiaj niespodzianek,
tyle przygód czeka nas.
Pierwszy czerwca! Wstawać czas!
Wszyscy śmieją się od rana,
Każda buzia roześmiana
Jak ptaszki dziś śpiewają
Tak życzenia radości, sukcesów i zdrowia Wam składają wszyscy pracownicy „Okrąglaczka”
• „Dookoła świata” – zabawa z globusem, wskazywanie miejsca na globusie, Rodzic odczytuje nazwę państwa i opowiada różne ciekawostki z nim związane
• Słuchanie wiersza W. Fabera ,, Dzieci świata”
W Afryce w szkole na lekcji,
Śmiała się dzieci gromada,
Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,
Że gdzieś na świeci śnieg pada.
A jego rówieśnik Eskimos,
Tez w szkole w chłodnej Grenlandii,
Nie uwierzył, że są na świecie
Gorące pustynie i palmy.
Afryki, ani Grenlandii
My także jak dotąd nie znamy,
A jednak wierzymy w lodowce,
W gorące pustynie, w banany.
I dzieciom z całego świata,
chcemy ręce uścisnąć mocno
i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,
jak i z nas samych wyrosną.
Rozmowa na temat wiersza:
- Z czego śmiały się dzieci afrykańskie i dlaczego?
- Gdzie mieszkają Eskimosi?
- O czym nie wiedziały eskimoskie dzieci?
- Co łączy dzieci na całym świecie?
• Słuchamy piosenki „Wszystkie dzieci nasze są” – bawimy się, wspólnie tańcząc
https://www.youtube.com/watch?v=gCoFVxMit4o
• Portret mojego dziecka – Motylek zawiązuje Rodzicowi oczy a następnie Rodzic rysuje portret swojego dziecka – Motylek może podpowiadać ….
02.06.2020 Wtorek
• „Mały człowiek” – nauka piosenki; zabawa ruchowa
https://www.youtube.com/watch?v=sFF--8q1Eek
Chociaż mało mamy lat,
lat naprawdę niewiele,
choć lubimy w piłkę grać
i pojeździć rowerem,
choć na wszystko mamy czas,
tyle zabaw nas czeka...
Wiemy, że każdy z nas,
wyrośnie każdy z nas
na wielkiego, wielkiego,
na człowieka.
Bo co może,
co może mały człowiek.
tak jak ja albo ty?
Może pani, a może pan podpowie,
my zgodzimy się z tym.
Na podwórku fajnie jest –
można sobie pobiegać,
pograć w kapsle, można też
chodzić sobie po drzewach.
Można łapać do swych rąk
kolorowe motyle...
Albo się ukryć tak,
by nikt nie widział nas,
i polecieć do słońca
choć na chwilę.
Bo co może...
Właśnie tyle lat co my
ma i Bolek, i Lolek,
a więc może ja lub ty
odegramy ich role.
Albo któryś będzie kimś
najważniejszym na świecie...
Będzie miał tyle sił,
dołoży wszystkich sił,
aby były szczęśliwe
wszystkie dzieci.
Bo co może,
co może mały człowiek,
tak jak ja albo ty?
Ktoś powiedział, że robiąc to, co robi,
właśnie uczy się żyć.
Właśnie uczy się żyć!
Właśnie uczy się żyć
• „Ołóweczek” – zabawa w rysowanie na zawołanie z wykorzystaniem
wiersza. Dziecko rysuje elementy wiersza, bardzo proszę o zwróenie uwagi na prawidłowy chwyt
Mam ołówek, ołóweczek,
narysuję sześć owieczek,
zamiast owiec wyszły świnki,
ale śmieszne mają minki.
• Oglądanie w prasie i w książkach fotografii przedstawiających dzieci i dorosłych z całego świata - zachęcanie do wypowiadania się, dostrzeganie różnic i podobieństw
https://przedszkolankowo.pl/2018/06/02/dzieci-plansze-demonstracyjne-kolorowanki/
03.06.2020 Środa
• Czytamy wierszyk „Odarpi, syn Egigwy” , układamy historyjkę obrazkową zgodną z treścią
https://przedszkolankowo.pl/2016/12/26/odrapi-syn-egiwy-historyjka-obrazkowa/
„Odarpi, syn Egigwy”
H. Szayerowa
To Odarpi. Mały chłopiec Eskimosek.
Oczy czarne, jak paciorki, płaski nosek.
Żyje w kraju wiecznej zimy, wiecznych śniegów.
I ma samych Eskimosów za kolegów.
A, że w skórach chodzą wszyscy Eskimosi,
Więc Odarpi też niedźwiedzie futro nosi.
Mieszka w igloo, igloo śnieżnej chacie z bloków lodu.
Jeszcze dziadek sam zbudował je za młodu.
A do szkoły co w odległym jest okręgu
Wiozą chłopca na saneczkach psy w zaprzęgu.
I Odarpi widzi ciągle w czasie biegu,
Renifery mech skubiące, gdzieś z pod śniegu.
Gdy Odarpi leży nocą w swym śpiworze.
To mu do snu lodowate huczy morze.
A gdy mały Eskimosek mocno zaśnie,
Sen mu inne niż wam opowiada baśnie.
• Zabawa grafomotoryczna "Eskiosek"
https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/eskimosek4-1.jpg
https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/eskimosek5.jpg
04.06.2020 Czwartek
• Słuchanie wiersza J. Tuwima „Murzynek Bambo"
Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
czarną ma skórę ten nasz koleżka.
Uczy się pilnie przez całe ranki,
ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.
A gdy do domu ze szkoły wraca,
psoci figluje to jego praca.
Aż mama krzyczy Bambo łobuzie,
a Bambo czarną nadyma buzię
Mama powiada napij się mleka
a on na drzewo mamie ucieka,
Mama powiada choć do kąpieli,
a on się boi, że się wybieli.
Lecz mama kocha swojego synka,
bo dobry chłopak z tego murzynka.
Szkoda, że Bambo czarny wesoły,
nie chodzi razem z nami do szkoły.
• Rozmowa na temat wiersza:
- Kto jest bohaterem wiersza?
- Gdzie mieszka?
- Jaki ma kolor skóry?
- Jakie są zajęcia Bambo, co lubi robić?
• „ Wesołe murzynki” - zabawa ruchowo-ortofoniczna
Dzieci naśladują wspinanie się po drzewach, grę na tam-tamach ,ćwiczyą mięśnie narządów mowy na zgłoskach „fili-fili”, „umba-umba”, „cziki-cziki”.
• „Murzynek malutki”- zabawa muzyczno-naśladowcza.
Murzynek malutki oczka ma błyszczące (pokazujemy na oczka)
Kręcą mu się loczki, (pokazujemy na włoski zakręcając je)
do góry sterczące. (postawiamy je)
Buzia cała czarna jak ta czekolada (pokazujemy buzie)
Murzynek malutki po murzyńsku gada.
Filifili fa, filifili fa
Filifili fa, filifili fa
Choć do mnie Murzynku, daj mi rączki swe
Zrobimy kółeczko, zabawimy się. (robimy kółeczko)
https://www.youtube.com/watch?v=1agRV62AdIc
"Murzynek Bambo"- praca plastyczna.
Do wykonania pracy potrzebne nam będą:
- kawa/ kulki kakaowe
- płatki śniadaniowe: kulki kakaowe,
- klej Magic,
- płatki kosmetyczne
https://pl.pinterest.com/pin/768074911424100467/
05.06.2020 Piątek
• Organizacja kina w domu, oglądanie filmiku edukacyjnego
"Dzieci Świata"
https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0
• Rozmowa z dzieckiem na temat treści
• Zabawy polskich dzieci - Rodzice zapraszają dziecko do udziału w swoich ulubionych zabawach z dzieciństwa.
https://ronja.pl/15-zabaw-z-czasow-prl/
Życzę wspaniałej zabawy
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Zapraszam Rodziców dzieci pozostających w domu do udziału w proponowanych zabawach.
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne mycie rąk, zębów zgodnie z zasadami higieny
- samodzielne ubieranie i rozbierania się – zwracamy uwagę na zapinanie guzików czy zamka
- samodzielne spożywanie posiłków, utrwalamy nawyk właściwego trzymania sztućców.
TEMAT TYGODNIA Coś się skrada, coś szeleści, dżungla sto tajemnic mieści
25.05.2020 Poniedziałek
• Rodzice oglądają z dzieckiem obrazki zwierząt egzotycznych (w dostępnej w domu literaturze) - ze wskazaniem charakterystycznych cech: słoń – ma trąbę, duże uszy, małpa – ma sprężysty ogon, sprawne łapy, żyrafa – ma długą szyję, plamy na futrze. Zachęcamy dziecko do wypowiedzi, zadajemy pytania dotyczące wyglądu zwierząt. Można pokazać na mapie lub globusie miejsca zamieszkania zwierząt dżungli.
• Zabawa „Wąż” - dziecko naśladuje syczenie węża, pokazują, jak pełznie – rysując w powietrzu „leniwą ósemkę” prawą, lewą i obiema rękami
(zaczynamy rysować od środka, w lewą stronę).
• „Odgłosy egzotycznych zwierząt” – bajka edukacyjna, odgadywanie głosów zwierząt
https://www.youtube.com/watch?v=oRVBEKuIKh4&vl=pl
• Zabawa plastyczna "Dziki zwierz" - dziecko wybiera jedno zwierzę i rysuje je na dużej kartce papieru
26.05.2020 Wtorek
Drogie Mamy – w dniu Waszego święta każdy Motylek o Was pamięta.
Kochani dziś uściskajcie swoją MAMĘ, wycałujcie i powiedzcie jak bardzo mocno ją kochacie…
• Śpiewamy piosenkę dla mamy
Słodka Mama
Lubię lody waniliowe i budynie malinowe.
Lubię Twoje słodkie serce, w słodkie Cię całuję ręce.
Lubię cukier i cukierki, czekoladę, deser wszelki.
Lubię z Tobą słodkie ranki, lubię słodkie niespodzianki.
ref. Mniam, mniam, mniam,
słodką Mamę mam.
Lubię lody waniliowe i budynie malinowe.
Lubię Twoje słodkie serce, w słodkie Cię całuję ręce.
Kocham Ciebie w czekoladzie, w cukrze pudrze, marmoladzie,
Kocham Twoją słodką twarz, gdy mi słodkie buzi dasz
• Recytujemy wierszyk dla MAMY
„Moja mama”
Moja mama jest jak wiosna,
taka piękna i radosna.
Kocha mnie ja o tym wiem
i ja mamo kocham Cię.
Dam Ci gwiazdy, słońce, niebo,
dam Ci kwiatów bukiet wielki.
Potem uśmiech, wielki całus,
nawet oddam Ci cukierki.
• Tulipany widelcem odbijane – laurka dla MAMUSI
Potrzebne będą biała lub kolorowa kartka, farby, pędzelek, widelec
https://zabawyzdzieckiem.pl/zabawy/3-5/629-tulipany-odbijane-widelcem
27.05.2020 Środa
• Śpiewamy piosenkę "Dżungla" - uczymy się tekstu i melodii, ilustrujemy ruchem
„Dżungla”
„Dżungla, dżungla, taka wielka dżungla ( rozkładamy ręce na boki).
Poplątane zwoje dzikich lian ( pokazujemy od góry w dół kręcone liany).
Mieszka sobie w bambusowej chatce ( daszek chatki składamy z dłoni).
Ambo Sambo dżungli wielki pan ( stukamy się piąstkami po klatce).
Ref. Strusie mu się w pas kłaniają ( z ręki do łokcia robimy szyję i dziób strusia, kłaniamy się nim).
Małpy na gitarze grają ( udajemy granie).
Ambo tu, Ambo tam, Ambo tu i tam (pokazujemy ręką raz w prawo, a raz w lewo).
Ambo Sambo ( ręce oparte na biodrach).
Doskonale znam go ( wskazujemy na siebie).
Węża się nie boi ( pokazujemy ruch pełzania przez węza ręką).
Ani lwa ( dłonie z rozpostartymi palcami i straszymy „ła,ła”).
Dla swych dzikich, leśnych ulubieńców ( ręce do łokcia złożone jedna na drugą i udajemy, że w prawej coś trzymamy)
zawsze coś pysznego w dłoni ma.” ( pokazujemy coś pysznego w dłoni).
https://chomikuj.pl/zmarzluch79/dla+dzieci+-+mp3+piosenki/zabawy+ze+*c5*9bpiewem/03++D*c5*bcungla,1186866570.mp3(audio)
• Czy znasz to zwierzę? – rozwiązywanie zagadek tekstowych o egzotycznych zwierzętach; wskazywanie odpowiedzi na ilustracji (przygotowujemy książeczkę z ilustracjami zwierząt)
Mówią, że on chowa głowę w piasku gdy, go strach napotka.
Wszystkim ręczę mocnym słowem, że to tylko plotka.
Malowany konik w paski.
Jest zwierzęciem afrykańskim
W rzece zwanej Nilem żyją... drapieżne i krnąbrne.
Zmyślił ktoś, że płaczą, łzy roniąc ogromne.
Dziecko w torbie nosi. Dobra z niej jest matka.
Mieszka tam, gdzie żyje dziobak i kolczatka.
Nie ma mniejszego od niego ptaszka.
W locie zawisnąć może jak ważka.
Nektarem żyje w ciepłym klimacie.
I cały wykład o nim już macie.
Co to jest za piękne zwierzę, które stojąc na parterze,
hen wysoko paczkę poda, nie gramoląc się po schodach.
Może zetrzeć kurz na szafach. To na pewno jest ....
Krokodyla krewna bliska, taka jak on w miniaturze.
Lubi skalne rumowiska, grzać się w słońcu jak najdłużej.
Gdy spłoszona, daje nurka gdzieś w zarośla. To...
Jest dla małej mrówki wielki pod niebiosa.
Dziwoląg, bo trąbę nosi zamiast nosa.
Prócz garbu słynie stąd, że w nazwie swej ma błąd.
W biegu może być zwycięski.
Żeby latać - jest za ciężki.
W afrykańskich krajach żyje.
Długie nogi ma i szyję.
W Australii na drzewach żyję,
tam śpię, jem i piję.
Mym przysmakiem oczywiście
są eukaliptusa liście.
Powolne bardzo ma ruchy
i nie skrzywdzi nawet muchy.
Gdy na nerwach mu ktoś gra,
do skorupy się schowa.
Egzotyczne, dziwne zwierzę,
jaki kolor ma - ja nie wiem.
Barwę swoją ciągle zmienia,
z najbliższego otoczenia.
• Lew z rolki – zabawa plastyczna - potrzebne będą – farby, pędzelek, flamaster, rolka po papierze, foremka papierowa do babeczek i lwi humor….:)
https://pracaplastyczna.pl/index.php/zwierzeta/673-lew-leon
28.05.2020 Czwartek
• „Małpka” – poznawanie różnych gatunków małp, wskazywanie różnic i podobieństw między nimi na podstawie filmu edukacyjnego
https://www.youtube.com/watch?v=ivF4_bQQxpI
Rodzic zadaje pytania dziecku dotyczące treści filmu.
• Ćwiczenie grafomotoryczne, rysowanie małpki po śladzie
• „Zwisające liany” – ćwiczenia oddechowe, dmuchanie na zawieszone nici, włóczki, sznurki różnej grubości
29.05.2020 Piątek
• „Tygrysy, lwy, lamparty oraz hieny i szakale” – poznanie dalekich krewnych kotów i psów na podstawie obrazków, zdjęć. Rozmowa na temat wyglądu zewnętrznego, wysłuchanie ciekawostek na temat życia wybranego „kotka”
• Wysłuchanie wiersza
„NIESFORNY KOTEK”
K. NOWICKA (fragment)
... Wszystkie koty są wspaniałe,
Te ogromne i te małe:
Tygrys – żółty w czarne pasy,
Ryś – przemierzający lasy,
Wdzięczna puma,
gepard szybki,
żbik, ocelot, lampart gibki
oraz lew – król zwierząt płowy
i karakal – kot stepowy.
Wszystkie sierść prześliczną mają.
Całkiem miło wyglądają:
Chętnie byśmy je głaskali
lub za uszkiem podrapali.
Lecz to groźne drapieżniki.
Każdy z nich jest bardzo dziki,
więc je tylko oglądamy
i z daleka podziwiamy.
A głaskamy te domowe
Małe kotki pokojowe!!!
• Zabawa matematyczna „Gdzie jest lew” – do zabawy wykorzystujemy lwa wykonywanego z rolki papieru, Prosimy, aby dziecko ułożyło zwierzątko za siebie, przed sobą, obok siebie itp. (Motylki określają położenie skaczącego lwa)
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Tygodniowy plan miesiąca maja 18.05 - 22.05.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych, mycie rąk zgodnie z wytycznymi, posługiwanie się chusteczką, mycie zębów (zwracamy uwagę na oszczędne gospodarowanie wodą, korzystanie z kubeczka)
- samodzielne rozbieranie i ubieranie się
Rozmawiamy z dzieckiem na temat konieczności ograniczenia kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi (witamy się machając do siebie)
TEMAT TYGODNIA KOCHAM MOICH RODZICÓW
18.05.2020 Poniedziałek
• Słuchamy piosenki, poznajemy tekst i melodię
https://chomikuj.pl/bialy_asia/PIOSENKI/Piosenki+dla+mamy+i+taty/Mniam+mniam+-+s*c5*82odka+mama,4259801122.mp3(audio)
Słodka Mama
Lubię lody waniliowe i budynie malinowe.
Lubię Twoje słodkie serce, w słodkie Cię całuję ręce.
Lubię cukier i cukierki, czekoladę, deser wszelki.
Lubię z Tobą słodkie ranki, lubię słodkie niespodzianki.
ref. Mniam, mniam, mniam,
słodką Mamę mam.
Lubię lody waniliowe i budynie malinowe.
Lubię Twoje słodkie serce, w słodkie Cię całuję ręce.
Kocham Ciebie w czekoladzie, w cukrze pudrze, marmoladzie,
Kocham Twoją słodką twarz, gdy mi słodkie buzi dasz.
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści, oraz ulubionych słodkich przekąsek (przypominamy, iż możemy je spożywać zachowując umiar!)
• Zabawa plastyczna „Kolorowe lody dla mamy”
Potrzebne będą
płatki kosmetyczne,
farby,
woda,
kolorowy papier techniczny,
nożyczki,
brokat oraz kamyki i inne ozdoby do dekoracji
https://dzieciakiwdomu.pl/2015/07/lody-praca-plastyczna-na-upalne-dni.html
Po przygotowaniu kulek lodowych, zadaniem dziecka jest przeliczyć ich ilość (utrwalamy kolory i liczebniki w języku angielskim)
19.05.2020 Wtorek
• Rodzic czyta wierszyk
„Moja mama”
Moja mama jest jak wiosna,
taka piękna i radosna.
Kocha mnie ja o tym wiem
i ja mamo kocham Cię.
Dam Ci gwiazdy, słońce, niebo,
dam Ci kwiatów bukiet wielki.
Potem uśmiech, wielki całus,
nawet oddam Ci cukierki.
• Po przeczytaniu wierszyka, dziecko rysuje obrazki do treści, tworząc swoją własną historyjkę obrazkową, dzięki której szybciej zapamięta tekst
• Ćwiczenia logopedyczne „Wszystko dla mojej mamusi”
Dziecko wykonuje ćwiczenia wg wskazówek:
a. Całuski dla mamusi (wargi mocno ściągnięte do przodu, lekko się rozchylają)
b. Obraz dla mamusi (okrężne ruchy języka wokół warg– rysowanie słońca)
c. Szeroki uśmiech dla mamusi (mocne rozciąganie warg na boki)
d. Minki mamusi (dzieci pokazują mimiką różne stany emocjonalne mamy: smutek, radość, złość, zdziwienie – utrwalamy słownictwo w języku angielskim)
20.05.2020 Środa
• Masażyk „List do mamy”
Mama czyta i rysuje elementy na pleckach dziecka a następnie rysuje dziecko na plecach mamy.
Kochana mamo (rysujemy serce i wykrzyknik)
Uśmiechnij się do mnie wesoło (rysujemy uśmiech)
Zróbmy razem duże koło (rysujemy koło)
Poskacz ze mną w kałuży („chlapiemy” plecy paluszkami, pstrykanie wszystkimi palcami)
Szczególnie po wielkiej burzy (rysujemy błyskawicę)
Narysujmy razem słonie (powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni)
Małe żółwie, może konie (szybko, z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści)
Piękny bukiet zrobię sam (rysujemy kwiatka)
I w prezencie Tobie dam (przytulamy dziecko siedzące przed nami)
• „Co mama robi w domu?” – zagadki ruchowe.
Dziecko pokazuje jakąś czynność wykonywaną przez mamę domu, a mama zgaduje co to jest za czynność. Jeśli odpowiedź będzie prawidłowa, to mama otrzymuje punkt (może być klocek, guzik itp.). Na koniec zabawy dziecko liczy punkty.
• Zabawa plastyczna „Portret mojej mamusi”
(potrzebne będą kredki i kartka A3 – można skleić ze sobą dwie kartki z bloku)
Rozmawiamy z dzieckiem na temat wyglądu zewnętrznego, zadając pytania o kolor i długość włosów, kolor oczu, usta, nos. Przypominamy co to jest portret, możemy pokazać portrety znanych malarzy. Następnie dziecko rysuje portret mamusi. Można wykorzystać szablon do uzupełnienia.
21.05.2020 Czwartek
• Ćwiczenia słuchowe „Co to za dźwięki”
https://chomikuj.pl/wiolan861/dom/odg*c5*82osy+z+domu/dla+dzieci++odg*c5*82osy+domu,6169104153.mp3(audio)
• Czytamy dziecku opowiadanie lub zapraszamy do wysłuchania fragmentu J. Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”
JAK NASZA MAMA ZREPEROWAŁA KSIĘŻYC
https://www.youtube.com/watch?v=i-hbBKSv_uE
Mama opowiadała potem, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno. I wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała oknem, ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie osłoniętej małą, biała chmurką, płyną mu łzy. - Co ci się stało? - spytała nasza mama. – Dlaczego płaczesz? - Buuuuu!... - rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos - chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, spuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek! Księżyc odsłonił białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma odtrącony dolny róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik. - Co to będzie! - lamentował księżyc. - Kiedy zrobię się znów okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją! - Cicho - powiedziała mu mama. - Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź tu na balkon, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie. Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki jakiego brakowało księżycowi. - Siedź teraz spokojnie - powiedziała - to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek. Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca. - Gotowe! - powiedziała. - Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!
Po przeczytaniu zadajemy dziecku pytania dotyczące treści
1. Kto płakał i z jakiego powodu?
2. Co wymyśliła mama na zmartwienie księżyca?
3. Do czego użyła pomarańczowych skórek?
4. Co poradziła mama księżycowi?
• Zabawa kulinarna – słodkie rogaliki, babeczki, lub ciasto.
Wspólnie z dzieckiem pieczemy smakołyki, nazywamy potrzebne produkty, dajemy możliwość uczestnictwa w poszczególnych etapach przygotowań.
22.05.2020 Piątek
• Zabawy ruchowe z dzieciństwa Rodziców
Rozmawiamy z dzieckiem na temat lubionych zabawa z dzieciństwa, zapraszamy do wspólnej zabawy. Można wykorzystać zabawę „Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy”, „Ciuciubabka”, „Berek”, „Klasy”.
• Ulubiona bajeczka mojej mamusi
Mama czyta ulubioną bajeczkę ze swojego dzieciństwa a następnie wspólnie narysujcie wybraną postać.
• Zagadki dla mamy
Dziecko zakrywa mamusi oczy chusteczką, tak aby nic nie widziała. Podaje jej do rąk różne zabawki. Zadaniem mamy jest rozpoznać co to za przedmiot. Możecie gromadzić punkty, które wspólnie przeliczycie.
Życzę udanej rodzinnej zabawy
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Bardzo dziękuje za kontakt i nadsyłane zdjęcia i filmiki. Zapraszam serdecznie do działania w kolejnym tygodniu..
E.R.
Tygodniowy plan miesiąca maja 11.05 - 15.05.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne spożywanie posiłków – chwyt sztućców podczas pożywania posiłków
- samodzielne rozbieranie i ubieranie się
Rozmawiamy z dzieckiem na temat konieczności częstego mycia rąk, oraz przestrzegania zasad obowiązujących podczas kichania, czy kaszlu. Zwracamy uwagę na to, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust.
TEMAT TYGODNIA „KTO NAM NIEBO POMALAOWAŁ? WITAJ TĘCZO KOLOROWA!
11.05.20 Poniedziałek
• Rodzic czyta opowiadanie: „Historia tęczy”.
Kiedyś, bardzo dawno temu, wszystkie kolory świata zaczęły się sprzeczać. Każdy z nich utrzymywał, że jest najpiękniejszy, najważniejszy, najpotrzebniejszy.
Zieleń powiedziała:
- Jest oczywiste, że jestem najważniejszym kolorem. Jestem piękna i nie ma beze mnie wiosny, ani lata. Jestem kolorem trawy, drzew, liści. Beze mnie świat byłby smutny.
Przerwał jej niebieski:
- Patrzysz tylko na ziemię; a co z morzem i niebem? To ja nadaję im kolor. Ja pomalowałem caluteńkie niebo, każdą rzekę, jezioro, morze, ocean. Jestem niezbędny i najważniejszy!
Kolor żółty uśmiechnął się swoim zwyczajem:
- Jesteście wszystkie bardzo ważne, ale to ja przynoszę światu uśmiech, radość, ciepło. Słońce jest żółte, księżyc jest żółty, gwiazdy są żółte. Wszystko, co pomaluję jest takie piękne, że wszyscy patrzą na to z zachwytem!
Czerwień nie mogła znieść tego długiego wywodu:
- Ja jestem ponad wami wszystkimi bo ja jestem kolorem serca – miłości. Jestem też kolorem ognia. Daję ludziom ciepło. Beze mnie nie można się obejść!
Spór kolorów trwał i coraz bardziej się wzmagał. Nagle na niebie pojawiła się wielka czarna chmura i powiedziała:
- Jesteście niemądre kolory! Wszystkie jesteście piękne, jak motyle, jak kwiaty. Tak mi smutno jak słucham waszej kłótni! I chmura zaczęła płakać gęstym deszczem.
W tej chwili na niebie pojawiło się słońce i powiedziało:
- Nie płacz chmuro, a wy kolory, przestańcie się kłócić. Weźcie się za ręce i namalujcie na niebie coś pięknego razem, aby było widać was wszystkie.
- Kolory zaczęły malować na niebie różnobarwne pasy i tak powstała tęcza. Na jej widok chmurka się uśmiechnęła, a kolory zobaczyły, że każdy z nich jest piękny i niezastąpiony i wspaniale wyglądają razem!
Na pamiątkę tej chwili za każdym razem, gdy słońce chce pocieszyć kropelki spadającego deszczu, na niebie pojawia się tęcza.
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat opowiadania, zadajemy pytania
- jakie kolory wypowiadały się w opowiadaniu,
- dlaczego się kłóciły,
- kto się smucił,
- co zrobiła czarna chmura, aby pomóc,
- co my doradzilibyśmy kolorom, aby się nie kłóciły
• „Kolorowe wstążeczki"
Przygotowujemy paski bibuły lub wstążeczki w kolorach tęczy, a następnie umocowujemy je na nadgarstku dziecka. Proponujemy taniec ze wstążkami interpretujący muzykę według własnych pomysłów dziecka. Po odtańczeniu utworu zachęcamy do układania kolorów w różnych wersjach.
https://www.youtube.com/watch?v=1DxxTXA5NIM
• Zabawa plastyczna „Tęcza farbą malowana”
Potrzebne będą farby, pędzel, duża kartka papieru. https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/06/teczowe-dlonie/
12.05.2020 Wtorek
• Organizujemy kino w domu i wspólnie oglądamy filmik edukacyjny „Jak powstaje tęcza?”
https://www.youtube.com/watch?v=qigLVHVd5j0
Po wyświetleniu można utrwalić nazwy kolorów w języku angielskim
• Śpiewamy piosenkę „Kolory wszystko ma”
1. Niebo kolor ma ma niebieski ,
a trawa zielony,
złoty słońce, srebrny księżyc,
czarny mają wrony.
Wszystko swoje ma kolory,
chmury, ziemia, drzewa,
krowa co po łące chodzi
i ptak, który śpiewa.
Ref. Tra, la, la kolory wszystko ma.
Tra, la, la kolory mam i ja.
Tra, la, la kolory wszystko ma,
tra, la, la kolory mam i ja.
2. Wiosna z nami gra w zielone,
lato w żółte słońce,
jesień brązem nam maluje,
liście spadające.
Zima w białym jest kolorze,
kiedy dużo śniegu.
Wiem już o tym i nie muszę
pytać się kolegów.
Ref. Tra la la, kolory wszystko ma..
https://chomikuj.pl/kej08/PIOSENKI/lato/49.+Kolory+wszystko+ma,5800377940.mp3(audio)
• Rozwiązujemy kolorowe zagadki
Ten kolor ma słońce
i niektóre kwiaty na łące. (żółty)
Ten kolor mają wiśnie,
porzeczki i maki,
a i samochód strażacki jest taki. (czerwony)
Taki kolor ma woda, niebo
i oczy, ale nie u każdego. (niebieski)
W tym kolorze jest trawa,
liście i mech
i twoje oczy czasami też. (zielony)
To będzie bardzo łatwa zagadka
jakiego koloru jest niebo,
kiedy jest ładna pogoda? (jasnoniebieski)
Marchewka zawsze ten kolor kryje,
ale też takie bywają dynie (pomarańczowy)
Jakim kolorem – pytam dziś wszystkich –
maluję niebo przed burzą i głębokie morze? (ciemnoniebieski);
W jakim kolorze są piękne fiołki
i smaczne śliwki? (fioletowy);
13.05.2020 Środa
• Eksperyment z kolorami
Potrzebne będzie opakowania cukierków Skittles, duży talerz najlepiej biały, woda w temperaturze pokojowej
Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza.
https://www.youtube.com/watch?v=SfVVFCAmSmY
• Rodzic czyta wierszyk „Tęcza” M. Konopnickiej, a następnie utrwalamy, aby dziecko opanowało na pamięć.
— A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?
— Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.
Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogrodu;
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda!
• Zabawa plastyczna „Siedmiobarwna tęcza”
Potrzebne będą plastelina i kartka (drukujemy, lub rysujemy wg wzoru). Dziecko wykleja kuleczkami z plasteliny.
https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/tecza-wyklejania-plastelina/
14.05.2020 Czwartek
• Inscenizacja ruchowa do wierszyka „Deszczyk”
Pada deszcz – ręce nad głową, obniżają się i pokazują spadające krople – 4 razy.
Wieje wiatr - ręce nad głową – pokazanie gestów wiejącego wiatru – 8 razy.
Nagle błysk – klaśnięcie przed sobą – 1 raz.
Nagle grzmot – silne tupnięcie – 1 raz.
Potem wyszła piękna tęcza – zataczanie koła od głowy ku dołowi - 1 raz.
• Zabawa plastyczna „Różowe okulary”
Przygotowujemy szablon oprawek okularów, który rysujemy na tekturze , następnie wycinamy. Dziecko ozdabia je wg własnego pomysłu, wybraną techniką plastyczną – kredki, farby, plastelina, papier kolorowy, brokaty itp. Następnie mocujemy do nich gumkę, tak aby dziecko mogło je założyć
• Zabawa ruchowo- twórcza inicjowana opowiadaniem „Przechodzenie przez bramę po drugiej stronie tęczy”
Zabawę rozpoczynamy po założeniu „różowych okularów”
Po założeniu różowych okularów wybierzemy się do wymarzonego świata, znajdującego się po drugiej stronie tęczy. Każdy, kto chce wejść do bajkowej krainy musi przejść przez bramę, wymyślonymi przez siebie ruchami. Popatrzcie jak tu pięknie i kolorowo. Rozejrzyjcie się dookoła a zobaczycie nad sobą różnobarwne motyle. Motylek delikatnie usiadł na naszym ramieniu, powoli zdmuchnijmy go. Teraz sami zamieniamy się w motylki i latamy z kwiatka na kwiatek, podziwiamy piękno przyrody. Jakim zwierzątkiem możemy się jeszcze stać? (naśladowanie ruchów, wykonywanych przez wymyślone zwierzęta). Wędrówka po wymarzonym świecie kończy się. Musimy przekroczyć bramę, wymyślonymi przez siebie ruchami i wracamy do naszego świata.
15.05.2020 Piątek
• Zabawa ruchowa do piosenki „Kolorowy deszczyk”
I. Gdy na dworze pada deszcz
Kiedy wszystko szare jest.
Wyjmij kredki i narysuj,
To, co tylko chcesz.
Ref.: Na niebiesko, fioletowo,
Żółto i różowo.
Na zielono i czerwono,
I pomarańczowo.
II. Chociaż pada szary deszcz.
Kredki z deszczu śmieją się.
Każda kredka ostrzy nosek
I rysować chce.
Ref.: Na niebiesko, fioletowo…
III. Kolorowy pada deszcz,
kolorowy szczeka pies,
i parasol kolorowy rysujemy też.
Ref.: Na niebiesko, fioletowo…
https://www.youtube.com/watch?v=1WhIEV0fStk
• Zabawa matematyczna „Kolorowe krople deszczu”
Potrzebne będą wycięte z papieru kolorowego kropelki deszczu oraz kostka do gry. Dziecko rzuca kostką do gry, ile oczek wypadnie, tyle kolorowych kropel deszczu układa przed sobą (proszę pamiętać, że zawsze zaczynamy układać od lewej strony)
• Zabawa plastyczna (metodą mokre w mokrym) „Kolorowy deszczyk”
Moczymy białą kartkę papieru, tak aby nasiąkła wodą a następnie dziecko macza paluszki w farbie i stempluje opuszki tworząc krople deszczu.
Życzę tęczowej zabawy
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Bardzo dziękuje za kontakt i nadsyłane zdjęcia i filmiki.
E.R.
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 04.05 - 08.05.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne wykonywanie czynności higieniczne – korzystanie z chusteczki podczas wycierania buzi i nosa, mycie rąk, zębów, załatwianie potrzeb fizjologicznych
Bardzo proszę zwrócić uwagę na postawę dzieci podczas siedzenia przy stole (często siadają na nóżkach, co niekorzystnie wpływa na ich postawę ciała)
TEMAT TYGODNIA „RUCH TU WIELKI, DŹIWIĘKÓW MOC, Z TRAW NA ŁĄCE WIELKI KOC”
04.05.2020 Poniedziałek
• Rodzic czyta wiersz W. Chotomskiej pt. „Jak biedronka zgubiła kropki?”
W poniedziałek bardzo rano pierwsza kropka wpadła w siano.
Drugą kropką wiatr we wtorek grał w siatkówkę nad jeziorem.
W środę kos dał swoim dzieciom do zabawy kropkę trzecią.
W czwartek czwarta z siedmiu kropek w świat ruszyła autostopem.
Piąta kropka w piątek rano wpadła w studnię murowaną.
Szóstą kotek wziął w sobotę i nie oddał jej z powrotem.
A ta siódma przy niedzieli spadła w mieście z karuzeli.
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat wiersza, zadajemy pytania
- Kto jest bohaterem wiersza
- Co przydarzyło się biedronce?
- Ile kropek zgubiła biedronka?
- Co się stało z pierwszą kropką/ drugą…
Następnie powtarzamy dni tygodnia (dzieci znają również dni tygodnia w języku angielskim, można również utrwalić)
• Masażyk relaksujący przy muzyce wyciszającej (pierwszy wykonuje masażyk Rodzic a później zmiana)
https://www.youtube.com/watch?v=Y2qzY9Y0ONQ
„Spacer biedronki”
Biedroneczka mała po trawce biegała. – delikatnie poruszają palcami w różnych kierunkach,
Nóżkami tupała, – naprzemiennie uderzają w plecy otwartymi dłońmi,
rączkami machała. – masują je obiema rękami,
Potem się ślizgała – przesuwają zewnętrzną stroną dłoni do góry,
do góry i w dół. – wewnętrzną w dół,
W kółko się kręciła – rysują rękami koła w przeciwnych kierunkach,
i piłką bawiła. – delikatnie uderzają pięściami,
Gdy deszcz zaczął padać, -stukają palcami wskazującymi z góry na dół,
pod listkiem się skryła – rysują obiema rękami kształt liścia,
i bardzo zmęczona spać się położyła – przesuwają złączone dłonie w jedną i w drugą stronę.
• Zabawa plastyczna „Biedronka”
Przygotowujemy duży kamień, farby, pędzel
https://miastodzieci.pl/zabawy/malowane-kamienie-biedronki-i-pszczoly/
05.05.2020 Wtorek
• Opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi „Spacer po łące”
Potrzebne będą lornetki – wykonujemy je z rolek po papierze toaletowym (dziecko może pomalować je farbami lub wykleić papierem kolorowym wg własnego pomysłu)
Jest piękny, wiosenny dzień, wybieramy się na wycieczkę na łąkę.
Słoneczko ogrzewa nas swoimi promieniami. Jest nam miło i ciepło. Ciekawie rozglądamy się dookoła. Trawy szumią ( szu, szu, szu…..) Wszędzie rosną kolorowe i pachnące kwiaty, zbieramy i robimy z nich mały bukiecik. Dmuchamy na dmuchawce (dmuchamy ) nasionka wesoło wirują.
Nagle co to? Zatrzymujemy się i nasłuchujemy. To pracowite pszczółki zbierają pyłek z kwiatów (latamy i bzyczymy: bzz, bzz).
Na małym listku zobaczyły konika polnego, który grał swój koncert, zobaczmy go z bliska (kucamy i mówimy: cyk, cyk, cyk). Spacerują biedronki, otrzepują łapki z rosy.
O, przy małym strumyku wesoło skaczą zielone żabki i radośnie kumkają i rechoczą (skaczemy i mówimy: kum, kum, rech, rech), wysuwają język łapiąc muszki.
Nagle jednak żabki ucichły, bo nad strumyk zbliżał się bocian (brodzimy jak bocian, wysoko unosząc długie czerwone nogi i mówią: kle, kle, kle, stajemy na jednej drugą opierając o kolano).
Przed bocianem do norki schowała się też mała myszka (czworakujemy i mówimy: pi, pi, pi).
Musimy już wracać do domu, ale co to – nad łąką fruwają piękne, kolorowe motyle, które podziwiają łąkę z góry. Przyglądamy im się z zachwytem (wykorzystujemy lornetki)
• Oglądamy ilustracje roślinności łąki – zwracamy szczególną uwagę na mlecze „mniszka lekarskiego ” i dmuchawce
https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=dmuchawce+mlecze&sa=X&ved=2ahUKEwi5nsSw15PpAhVhpIsKHRvSC44QsAR6BAgJEAE&biw=1517&bih=730
Dmuchawce
Dmuchawce powstają z kwiatów rośliny o nazwie mniszek lekarski. Niektórzy nazywają go mleczem, gdyż po zerwaniu z łodyżki wypływa biały płyn przypominający mleko. Gdy już przekwitną żółte kwiaty mniszka, powstają nasionka, które przyczepione do puszystych spadochroników są rozsiewane przez wiatr.
Więc gdy zdmuchniesz kolejnego dmuchawca, pamiętaj, że właśnie wysłałeś w podróż nowe nasiona tej rośliny
• Rozmowa z dzieckiem na temat ilustracji mleczy:
- Jak wyglądają mlecze, które kwitną, jakiego są koloru? - Jak wyglądają kiedy przekwitną, jakiego są koloru?
- Które bardziej Ci się podobają, dlaczego?
- Co można robić z dmuchawcami?
• Zabawa plastyczna „Patyczkowe dmuchawce – mlecze”
Potrzebne będą plastelina, patyczki do uszu, papier kolorowy, klej
https://blondynkikreatywnie.blogspot.com/2019/05/patyczkowe-mlecze.html
06.05.2020 Środa
• Śpiewamy piosenkę „Wianek”
https://youtu.be/9L4RS3kS9qc
Rosną sobie kwiatki na łące, na łące, Maki, chabry i rumianki pachnące.
Maki, chabry i rumianki pachnące.
La la la la la la la la la la la la
la.la la la la la la la la la la la
Nazbieramy kwiatków, kwiateczków, kwiateczków,
Nasplatamy, nazwijamy wianeczków.
Nasplatamy, nazwijamy wianeczków.
La la la la la la la la la la la la
la.la la la la la la la la la la la
Zaniesiemy mamie te dary, te dary
Uściskamy, upieścimy bez miary.
Uściskamy, upieścimy bez miary.
La la la la la la la la la la la la
la.la la la la la la la la la la la
• Piknik na łące/ polanie/ lesie/ogrodzie
Rodzice zapraszają swoje pociechy na piknik, na którym poszukujemy mniszka lekarskiego oraz kwiatów majowych. Liczymy znalezione obiekty, utrwalamy liczebniki w języku angielskim.
• Zabawa plastyczna „Kwiaty z łąki”
Potrzebna będzie duża kartka i kredki, dziecko rysuje kwiat z majowej łąki, który najbardziej się podobał (Rodzic odgaduje jego nazwę)
07.05.2020 Czwartek
• Zabawa matematyczna „Policz ile”.
Oglądamy z dzieckiem ilustracje owadów – zwracamy uwagę na zróżnicowany wygląd, przelicznie odnóży, czułek, kropek, próby szukania cech wspólnych.
• Zabawa logopedyczna „Uciekająca gąsienica” – potrzebne będą słomki do napojów, papier kolorowy, nożyczki. Wycinamy dwie gąsienice i rozpoczynamy zawody!
https://kz1.pl/14958/papierowa-chodzaca-gasienica-zabawka
• Zabawy ruchowe naszego dzieciństwa – bawimy się na świeżym powietrzu
1. Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy - Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
2. Ciuciubabka - dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
3. Kolory - dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Rodzice siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego uczestnika, wymieniając przy tym różne kolory. Uczestnicy łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.
4. Gra w klasy - narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.
08.05.2020 Piątek
• Rodzic czyta dziecku wierszyk
Ślimak” Wanda Chotomska
-Ślimak, ślimak, pokaz rogi,
w twoim domku brak podłogi.
Chodź ze mną.
Myszka ma podłogę w norze,
razem z nią zamieszkać możesz.
- Ojej, jak tu ciemno!
-Ślimak, ślimak, pokaż rogi,
domek taki masz ubogi.
Zamek ci z piasku postawię.
-Wolę chodzić po trawie!
-Ślimak, ślimak, pokaż rogi.
bóbr cię prosi w swoje progi.
Bóbr mieszkanie ma dobre.
-Nie będę mieszkał z bobrem!
-Ślimak, ślimak, rogi pokaż,
na gałęzi skrzeczy sroka.
Chcesz mieszkać w gnieździe ze sroką?
-A na co mi tak wysoko?
-Ślimak, ślimak pokaż rożki,
choć na grzędę do kokoszki.
-Mam mieszkać w kurniku na grzędzie?
Dziękuję nic z tego nie będzie.
-Ślimak, ślimak pokaż rożek,
może mieszkać chcesz w oborze?
-Nie chce jestem za mały.
Krowy by mnie zdeptały.
-Ślimak, ślimak, pokaż rogi,
idzie bocian długonogi.
Chcesz mieszkać razem z bocianem?
-Dziękuję, wole nie.
Jeszcze mnie zje...
U bociana mieszkać nie chcę,
krowa mnie w oborze zdepce
i na grzędzie spał nie będę,
bo tam kury siedzą rzędem.
Nie zamieszkam tam gdzie sroka,
chociaż to niebrzydki lokal.
Nie chcę mieszkać razem z bobrem,
choć ma bóbr mieszkanie dobre.
Nie chcę zamku, chociaż spory
i nie dla mnie mysie nory.
Wolę chodzić po tym świecie
nosząc własny dom na grzbiecie.
I co na to powiecie?
• Rozmowa na temat treści wiersza, Rodzic zadaje dziecku pytania
- Jak wygląda ślimak?
- Gdzie nie chciał mieszkać ślimak?
- Co nosi ślimak na grzbiecie?
• Oglądanie różnych gatunków ślimaków
https://www.google.com/search?q=gatunki+%C5%9Blimak%C3%B3w&hl=pl&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwimv6jt95PpAhWIjosKHVWpCXMQ_AUoAXoECBEQAw&biw=1517&bih=730
• Zabawa kulinarna „Makaronowe ślimaczki” – potrzebny będzie ugotowany makaron do spaghetti. Dziecko układa z makaronu zwijając nitki ślimaka i jego dom.
Życzę wspaniałej i wesołej zabawy
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Bardzo dziękuje za kontakt i nadsyłane zdjęcia i filmiki.
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 27.04 - 30.04.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne wykonywanie podstawowych czynności higieniczne – mycie rąk, zębów, załatwianie potrzeb fizjologicznych, posługiwanie się chusteczką
- spożywanie posiłków z użyciem sztućców, właściwy chwyt łyżki i widelca,
- zachęcam do umożliwieniu dzieciom pełnienia „dyżuru” przy przygotowywaniu posiłków – nakrywanie do stołu
TEMAT TYGODNIA „RUCH TU WIELKI, DŹIWIĘKÓW MOC, Z TRAW NA ŁĄCE WIELKI KOC”
27.04.2020 Poniedziałek
• Rodzic czyta wierszyk
I. Salach „Łąka”
Łąka tylu ma mieszkańców
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka
tutaj kwiatek – o różowy
Z kopca wyszedł krecik mały
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci
więc zatańczmy z nimi chwilę."
Następnie rozmawiamy z dzieckiem temat wiersza, zadajemy pytania:
- O czym był wiersz?
- Jakiego koloru była łąka?
- Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
- O jakich roślinach jest mowa w wierszu?
- Co wydały motyle nad łąką?
- Kogo zaprosiły motyle na bal?
• Oglądamy z dzieckiem książeczki z owadami lub klikamy w link
https://www.google.com/search?q=owady+z+%C5%82%C4%85ki+&tbm=isch&ved=2ahUKEwjStKCupoTpAhUEXJoKHYFmCDYQ2-cCegQIABAA&oq=owady+z+%C5%82%C4%85ki+&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECAAQHlDgK1i-M2C1OWgAcAB4AIAB5gGIAZUGkgEFNC4yLjGYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZw&sclient=img&ei=342kXpJJhLjpBIHNobAD&bih=657&biw=1366
• Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi „Spacerkiem po łące”. Rodzic czyta, dziecko wykonuje ćwiczenia
Jest piękny wiosenny dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer na pobliską łąkę ( dziecko maszeruje w różnych kierunkach).Słońce mocno świeci, a wiatr rozdmuchiwał nasiona roślin ( dziecko chodzi na czworakach i dmucha na rośliny). Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie pojawiło się jakieś zwierzątko. Rozglądamy się dookoła. Nagle dzieci usłyszały pierwsze odgłosy. To pracowite pszczółki krążyły nad kwiatami szukając najpiękniejszych aby zebrać z nich nektar ( dziecko lata jak pszczółka, machając rękami - skrzydełkami), wesoło bzyczały nawołując się nawzajem.( naśladuje bzyczenie pszczół: bzz, bzz). Na listkach kończyny siedziały koniki polne poruszając śmiesznie łapkami (dziecko siedzą porusza w dowolny sposób kończynami), cykając cichutko ( naśladuje dźwięk: cyt, cyt). Nagle nie wiadomo skąd pojawiły się żaby (dziecko naśladuje skakanie żabek), kumkały głośno (naśladuje kumkanie: kum, kum, kum) jakby ostrzegały się przed jakimś niebezpieczeństwem. Miały rację, że były takie zdenerwowane bo na łące pojawiły się bociany, chodziły unosząc wysoko nogi ( naśladuje chód bociana) rozglądając się na boki, co chwilę przystawały i pochylały się do przodu jakby czegoś szukały w trawie. Ponieważ niczego nie mogły znaleźć – nieszczęśliwe klekotały ( naśladuje głos bociana: kle, kle). Wysoko nad łąką krążył skowronek śpiewając wiosenną piosenkę ( naśladuje głos skowronka: dzyń, dzyń), odpowiadał mu wróbel ( naśladuje głos wróbla: ćwir, ćwir), który poszukiwał pokarmu dla swoich głodnych dzieci. Czekały one niedaleko w gniazdku piszcząc: pi, pi, pi. (naśladuje dźwięk pi, pi, pi) Nad łąką latały kolorowe motyle, co pewien czas siadając na kwiatach (naśladuje ruch latających motylków). Wiosenny wietrzyk poruszał trawą, kwiatami szumiąc wesołe piosenki szszszsz.....szszsz....szszuuu.(naśladuje szszszszsz..)
Nagle zerwał się wiatr i na niebie ukazała się wielka czarna chmura. Chmura zazdrościła zwierzętom ich łąki i ich radości. Mieszkańcy łąki pochowali się między źdźbła traw. Na łące zrobiło się cicho i smutno. Nie było już słychać brzęczenia pszczół, pobzykiwania komarów, nie słychać było kumkania żab ani odległego klekotania bociana. Zniknął kret, a także inne owady: biedronki i motyle, osy. Co prawda kwiaty nadal rosły, ale łąka była teraz pusta i smutna.
Czy pomożemy mieszkańcom łąki wrócić do domu? Twoja magiczna moc odpowiedzi sprawi, że zwierzęta wrócą na łąkę.
Zagadka
Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko... (pszczoła)
Zagadka
Czerwone ma nogi, biało- czarne piórka, do wody przed nim żaby dają nurka... ( bocian)
Zagadka
Skaczą po łące, pływają w wodzie, z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie... ( żaby)
Zagadka
Ma dwie nóżki, choć nie bodzie, mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój jak, sami wiecie, nosi zawsze na swym grzbiecie..........( ślimak)
Zagadka
Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce....(biedronka)
Zagadka
Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe, lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko (motyl)
Zagadka
Że jest w ogródku łatwo zgadniecie, skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)
Zagadka
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy, zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)
Zagadka
Kolorowe pachnące, w ogrodzie czy na łące, chętnie je zbieramy na bukiet dla mamy.
( kwiaty)
• Zabawa plastyczna „Wytłoczkowe owady” – potrzebne będą opakowania po jajkach, farby, flamaster
https://www.panikredka.pl/2020/03/12-wiosennych-pomyslow-diy-dla-dzieci.html
28.04.2020 Wtorek
• „Wyprawa na łąkę”
Rodzice zapraszają swoje pociechy na wycieczkę. Zabieramy ze sobą lupy, szkła powiększające i podejmujemy z dzieckiem działania badawcze - obserwujemy rośliny i owady na wydzielonym fragmencie łąki. Pamiętamy o maseczkach i rękawiczkach…
• Zabawa plastyczna „Owad z łąki”
Potrzebna będzie duża kartka i kredki, dziecko rysuje obserwowanego na łące owada.
• Zabawa słuchowa „Co słychać na łące?”- rozpoznawanie odgłosów mieszkańców łąki i naśladowanie ich.
http://chomikuj.pl/sabilew.66/08+Odg*c5*82osy+owad*c3*b3w+(trzmiel*2c+pszczo*c5*82y*2c+koniki+polne)(1),3744843995.mp3(audio)
29.04.2020 Środa
• Śpiewamy piosenkę „My jesteśmy Motylkami’ https://chomikuj.pl/thorba/pory+roku/wiosna/wiosna+piosenki/34+My+jestesmy+motylkami,3277294319.mp3(audio)
My jesteśmy motylkami,
Kolorowe skrzydła mamy.
I fruwamy tu i tam,
Gdzie słoneczko świeci nam
I na dół i w górę, z kwiatka na kwiatek,
Tu z przodu stokrotka, a z tyłu bławatek.
Więc lecę radośnie to tu i tam,
Bo skrzydełka przecież mam.
My motylki tak już mamy,
że latamy nad łąkami.
Możesz z nami lecieć też
jeśli tylko tego chcesz.
I na dół i w górę, z kwiatka na kwiatek,
Tu z przodu stokrotka, a z tyłu bławatek.
Więc lecę radośnie to tu i tam,
Bo skrzydełka przecież mam.
• Rodzice czytają wiersz D. Gellner „Gąsienica – tajemnica”.
Idzie ścieżką gąsienica,
kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma...
Jedną robi nam „pa, pa, pa!”.
Do widzenia! Do widzenia!
Czary-mary – już mnie nie ma!
Nitką się owinę cała
i przez zimę będę spała!
Gdy ochłodzi się na dworze,
będę spała, jak w śpiworze.
Już się niby nic nie dzieje.
Kokon się na wietrze chwieje...
Gąsienica w środku śpi
i zamknęła wszystkie drzwi.
A na wiosnę - Patrzcie teraz!
Ktoś w kokonie drzwi otwiera!
Macha do nas skrzydełkami...
Kto to jest? Powiedzcie sami.
Następnie rozmawiamy z dzieckiem temat wiersza, zadajemy pytania:
Co robiła zimą gąsienica?
W czym spała w czasie zimy?
Co stało się z gąsienicą, kiedy nastała wiosna?
W co zamieniła się gąsienica?
Na koniec oglądamy z dzieckiem zdjęcia przedstawiające gąsienicę i motyle - różne gatunki. Omawiamy i porównujemy ich wygląd.
• Zabawa plastyczna „Cykl życia motyla – jeśli jest możliwość proszę wydrukować (można narysować) dziecko wycina kwadraty a następnie układa historyjkę obrazkową, przykleja obrazki zgodnie z kolejnością (zaczynamy od lewej strony) a następnie koloruje obrazki.
https://naszelementarz.men.gov.pl/generator/worksheet/78832dfdb9309e51a2021e8d082f49f66d1a4a1829d09739046624b53c7b0333/karta-pracy-karta-pracy-nr-77-etapy-rozwoju-motyla.pdf
30.04.2020 Czwartek
• Organizujemy kino w domu (można wcześniej przygotować bilet i pobawić się w sprzedaż wejściówki, za bilet można zapłacić np. klockowymi pieniążkami – utrwalamy liczenie)
Z kamerą wśród pszczół
https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE
Następnie rozmawiamy na temat treści bajki, oraz znaczenia pszczół w życiu człowieka. Podkreślamy wartości zdrowotnych miodu, także wykorzystania miodu w medycynie, do produkcji kosmetyków.
Oglądanie stroju pszczelarza, wyjaśnienie dzieciom, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół.
https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=str%C3%B3j+pszczelarza&sa=X&ved=2ahUKEwjT-_DAvITpAhUYAxAIHRNKDRcQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Zabawa matematyczna „Domki pszczół - ule” rysujemy 5 uli w różnych wielkościach, które wycina dziecko a następnie układa je od najmniejszej do największej (dziecko zaczyna od lewej strony)
• Zabawa kulinarna przygotowanie nektaru pszczelego z wody, cytryny i miodu – dziecko wykonuje dla siebie i Rodzica zdrowy napój. Rodzic asystuje i czuwa nad bezpieczeństwem.. Smacznego
• Zabawa plastyczna „Wesoła pszczoła”, potrzebne będzie plastikowe jajko (takie, które znajduje się w jajku z niespodzianką) lub balonik. Przygotowujemy cieniutkie czarne paski z papieru i dziecko obkleja jajko, dorysowuje oczy i dokleja skrzydełka wycięte z papieru.
https://www.google.com/search?q=zabawa+plastyczna+owady&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiO15nBhILpAhVJlosKHSQKB3sQsAR6BAgJEAE&biw=1366&bih=657#imgrc=ocWmXxI99PXgUM&imgdii=1tV0LZ2HmTynQM
ŻYCZĘ WSPANIAŁEJ ZABAWY
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje tym Rodzicom, którzy aktywnie realizują KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Nadsyłane zdjęcia i filmiki świadczą o wspaniałej zabawie. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli spotkać się w przedszkolu.
Z całego serca dziękuje E. R.
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 20.04 - 24.04.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- trzymanie narzędzi pisarskich – kredka, ołówek
- samoobsługę w ubieraniu i rozbieraniu
TEMAT TYGODNIA " Dbamy o swoje środowisko – kochamy MATKĘ ZIEMIĘ "
20.04.2020 Poniedziałek
• Rodzic czyta dziecku opowiadanie „Ziemia”
„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.
• Ćwiczenie oddechowe „Chmurki” (przygotowujemy 2 papierowe planety – wesołą i smutną, można wydrukować lub narysować) oraz papierowe serwetki – które będą pełnić rolę chmurek (można wyciąć z papieru)
Na stoliku kładziemy dwa koła przykryte papierowymi serwetkami – chmurkami. Zadaniem dziecka jest rozdmuchać chmurki, tak by całkowicie odkryć oba koła - planety
• Rozmowa na temat odkrytych planet
- Czym różnią się planety?
- Na której z nich mieszkałoby się przyjemniej i dlaczego?
- Przypominamy zwroty w języku angielskim: happy (wesoły) sad (smutny)
• Zabawa plastyczna „Kula ziemska”
Rysujemy na dużym arkuszu papieru kulę ziemską, dziecko wycina a następnie wykleja ją plasteliną bibułą lub maluje farbami, tak aby była wesołą.
21.04.2020 Wtorek
• Ekologiczne zabawy ruchowe (proszę o przygotowanie butelek plastikowych, kartonu, rolki po papierze i puszki)
- RZUT PUSZKĄ DO KARTONOWEGO PUDŁA - dziecko liczy rzuty swoje i Rodzica (utrwalamy liczebniki w języku angielskim)
- KOPANIE PUSZKI SLALOMEM - zabawa polega na kopaniu puszki, pomiędzy butelkami z wodą ustawionymi w pewnej odległości od siebie, w rzędzie.
- KRĘGLE Z BUTELEK PO WODZIE MINERALNEJ
zabawa polega na tym, aby wcelować puszką do 5 kręgli z plastikowych butelek.
• Wysłuchanie wiersza „Ekologia”
Ekologia – mądre słowo
a co znaczy - powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować
- powiedziała mądra sowa…
Rozmowa na temat treści, zadajemy dziecku pytania:
- Kto odpowiedział na pytanie co to jest ekologia
- Czy wiesz, co to jest środowisko, ekologia?
- Co to znaczy chronić i szanować środowisko?
- Jak możemy dbać o środowisko?
• Zabawa plastyczna - Przyjaciel przyrody to JA – projektowanie ZNAKU MAŁEGO EKOLOGA, wykorzystujemy materiały wtórne (plastikowe zakrętki, rolki po papierze, butelki, pojemniki itp. )
22.04.2020 ŚRODA – OBCHODZIMY DZIEŃ ZIEMI
Ubieramy się w kolory ZIEMI (ZIELONY, NIEBIESKI)
• Śpiewamy piosenkę „Żabki”(utrwalamy piosenkę)
W pewien wieczór dla zabawy
ktoś urządził śmietnik w stawie
i do wody śmieci bach,
padł na żabki blady strach.
Ach, ach, ach, ach, ach, ach
padł na żabki blady strach.
Plusk, do wody czajnik w stawie
prawie rozbił głowę żabie
plusnął sobie, plum i wpadł
blady strach na żabki padł.
Ach, ach, ach, plum i wpadł
blady strach na żabki padł.
Żabki wielce się zdziwiły
gdy ten czajnik zobaczyły
zakumkały kum, kum, kum
co to jest za straszny stwór?
Ach, ach, ach, kum, kum, kum
co to jest za straszny stwór?
Zasmucone siadły w trawie
nie chcą mieszkać w brudnym stawie
i zielonych żabek tłum
opuściło staw kum, kum.
Rozmowa na temat treści piosenki
- Co zostało wrzucone do stawu
- Kto przestraszył się w stawie
- Co zrobiły żabki
• Słuchanie opowiadania „O kłopocie małej żabki”:
Zielona żabka nad stawem mieszkała. Siadała na olbrzymim liściu i wciąż rozmyślała.
- Ach, jaka jestem brzydka, zielona, jak glony w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!
W pobliżu żabki ważka usiadła. A żabka rzecze:
- Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, barwy jej bardzo mnie zachwycają.
Nagle biedronka się pojawiła.
- Czemu się smucisz sąsiadko miła? Bezchmurne niebo, piękna pogoda a w stawie czysta i chłodna woda.
- Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy już się nie zmieni.
Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.
- Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.
We wszystkie strony zerka ciekawie.
- Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała.
Żabce serduszko mocno zabiło.
- Kiedy mnie ujrzy nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze że wkoło zielona trawa. Teraz rozumiem - barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec zatem bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.
Rozmowa nt. treści opowiadania
- Dlaczego żabka była smutna?
- Kogo żabka spotkała na łące?
- Kto chciał ją zjeść?
- Czy udało się bocianowi złapać żabkę?
- Dlaczego bocian nie dojrzał żabki w trawie?
• Zabawa plastyczna „Zielona żabka” potrzebna będzie zielona farba, czarny flamaster. Maczamy stopę w zielonej farbie a następnie odbijamy na kartce
http://www.kreatywniewdomu.pl/2014/08/bya-sobie-zabka-maa.html
23.04.2020 Czwartek
• Organizacja kina domowego bajka edukacyjna – proekologiczna
https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY
Rozmowa z dzieckiem na temat treści – utrwalanie kolorów i przeznaczenia poszczególnych pojemników na odpady.
• Słuchanie utworu „Sznurek Jurka” L. Szołdry (można przygotować śmieci o których mowa w wierszu i zrobić z dzieckiem inscenizację)
Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko
• Rozmowa na temat treści utworu,
- W jaki sposób boisko zamieniło się śmietnik?
- Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
- Czy Jurek przewidział konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?
Po rozmowie posegregujcie śmieci do odpowiednich pojemników na odpady (można wyciąć pojemniki z kolorowych kartek)
24.04.2020 Piątek
• Rozmowa z dzieckiem o środowisku naturalnym i jego ochronie.
Zastanowienie się nad tym, co możemy zrobić, żeby poprawić stan środowiska naturalnego. Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytania:
- Co to są odpady i skąd się biorą?
- Czy możemy wyrzucać odpady gdziekolwiek?
- Na czym polega segregacja śmieci?
- Na jakie grupy segregujemy odpady ? (dzieci otrzymały w zeszłym roku książeczki o segregacji odpadów w Jeleniej Górze można ją poczytać)
• Segregujemy odpady - zabawa matematyczna - ćwiczenia w segregowaniu.
Rodzic rozsypuje odpadki z różnego materiału, dziecko ma za zadanie posegregować śmieci do odpowiednich pojemników – można posłużyć się kolorowymi kartkami. Dziecko „wrzucając” liczy ilość śmieci w pojemniku. (Rodzic zadaje pytanie, w którym pojemniku śmieci było najwięcej, a w którym najmniej) Zwrócenie uwagi na to, że niektóre pozostałe odpady nie pasujące do pojemników - takie jak baterie, lekarstwa, zepsute urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać, bo są bardzo szkodliwe dla środowiska.
• Plastikowy stworek – tworzymy wg własnego pomysłu lub korzystamy z propozycji
https://www.google.com/search?q=plastikowy+stworek&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwijsKy_jfLoAhVliIsKHYoQCgUQsAR6BAgIEAE&biw=1366&bih=657
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 14.04 - 17.04.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności samoobsługowe
- samodzielne jedzenie - utrwalanie prawidłowego chwytu łyżki i widelca (zwracamy uwagę na postawę ciała, podczas siedzenia)
- rozbieranie i ubieranie garderoby (koszulka, bluzeczka)
TEMAT TYGODNIA " Dbamy o swoje środowisko – kochamy MATKĘ ZIEMIĘ "
14.04.2020 Wtorek
• Rozmowa z dzieckiem nt. naszego miejsca we wszechświecie:
-Czy wiesz gdzie mieszkamy?
-Jak nazywa się miejscowość, kraj, kontynent na którym mieszkamy?
-Jak nazywa się planeta, na której mieszkamy?
• Słuchamy piosenki https://miastodzieci.pl/piosenki/w-ukladzie-slonecznym/, następnie rozmawiamy na temat treści, zadajemy dziecku pytania:
1. Jak nazywały się planety
2. Co robią planety?
3. Czym różnią się od siebie?
• Oglądamy w literaturze dostępnej w domu układ słoneczny lub kilkami w link (https://www.google.com/search?q=uk%C5%82ad+s%C5%82oneczny+obrazy&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwikiKCb4eXoAhVDpYsKHVpCDDYQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657 )
• „Słońce parzy!” - zabawa ruchowa z piłką.
Dziecko stoi naprzeciwko rodzica, który rzuca piłką do dziecka i podaje nazwę planet np. Jowisz, Mars. Zadaniem dziecka jest złapać piłkę i odrzucić do rodzica. Dopiero kiedy padnie słowo „Słońce” to nie można łapać.
• Lepimy z plasteliny/ masy solnej/ lub masy plastycznej planety układu słonecznego – rozwijamy sprawność motoryki małej przy wyrabianiu, toczeniu, ugniataniu tak, aby powstawały kule
15.04.2020 ŚRODA
• Opowieść ruchowa „Lecimy w kosmos” (wg K. Kutyła)
Dziś wybierzemy się w kosmiczną podróż, zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon - najpierw prawa, teraz lewa noga...gotowe?....jeśli tak to ...szuuuu.....zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak...to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby - nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu... prawda?...od czego więc zaczniemy?...oczywiście od butów - uwaga wkładamy: prawy but, teraz lewy but i gotowe. ..teraz prawa i lewa rękawica i na końcu hełm...
Uwaga! Włączamy silnik: najpierw jedną, potem drugą ręką, zapinamy pasy, wyglądamy przez okno i 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 - startujemy...lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną....uwaga turbulencje...zobaczcie z lewej strony mijamy burzę kosmiczną, w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych...więc „gaz do dechy”!...uciekamy!.. musimy mocno skręcić w prawą stronę...udało się, możemy odetchnąć z ulgą – uff. Wyjrzycie przez okno z prawej strony z pewnością zobaczycie planetę - przyjrzyjcie się jej uważnie, to Mars, może zobaczycie na niej jakiegoś ufoludka? O, jest! Lądujmy na tej pięknej planecie, może uda nam się z nim przywitać. Trzy- czte-ry lądujemy! Podejdźmy do niego powoli, żeby się nie przestraszył! Może się z nim ładnie przywitamy? Co należy powiedzieć, jak się z kimś wita? ( dzień dobry). Czy macie jakieś pytania do kosmity? On powiedział, że nazywa się Ufuś i miło mu was poznać
( dziecko zadaje pytania, a rodzic udaje, że kosmita szepcze mu do uch odpowiedzi.......ioioio...to ostrzeżenie, że kończy nam się tlen w kombinezonach, musimy więc wracać na Ziemię! Pożegnajmy się z naszym nowym przyjacielem. Znów wsiadamy do rakiet. Lecimy…spójrzcie przez okno czy widzicie Ziemię?...tak, to właśnie ta niebieska planeta ... uwaga trzymajcie się mocno za chwilę będą turbulencje...uwaga zbliżamy się do Ziemi...lądujemy...uff...udało się ...mamy za sobą pierwszy lot w kosmos...rozpinamy pasy, zdejmujemy rękawice, hełm, i buty, kosmiczny skafander...
• Zabawa plastyczna „Rakieta”. Rodzic rysuje na kolorowych kartkach figury geometryczne, dziecko wycina i tworzy z nich rakietę, do magicznej mocy można użyć brokatu.
https://www.google.com/search?q=rakieta+z+figur+geometrycznych&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=QbAKtLShT5exMM%253A%252CS5kmZLDDsBBsLM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kTY8Mf5GiMBkrFSScQs0D6B4Ef5ZA&sa=X&ved=2ahUKEwiH5vS_heboAhXHmIsKHScwCocQ9QEwCXoECAoQIw#imgrc=Gj2kQL7LniGflM&imgdii=-vYVFkARUET-tM
• Rozwiązujemy zagadki kosmiczne (wyrazy będące rozwiązaniem dzielimy na sylaby)
ZAWSZE JEST NAD NAMI.
TO PŁACZE CZASAMI DESZCZEM,
TO ŚMIEJE SIĘ SŁOŃCEM
ALBO GWIAZD TYSIĄCEM. (NIEBO)
KIEDY PO NIEBIE WĘDRUJE NOCĄ,
DOKOŁA NIEGO GWIAZDY MIGOCĄ.
RAZ JEST JAK ROGALIK,
RAZ OKRĄGŁY JAK TALERZ.
KIEDY SŁOŃCE WSCHODZI,
WNET Z NIEBA UCIEKA. (Księżyc)
CO TO ZA ZŁOTA ŚWIETLANA KULA,
KTÓRA SWYM CIEPŁEM ZIEMIĘ OTULA? (SŁOŃCE )
Z ZIEMI DO GWIAZD MKNIE POCISK ZŁOTY,
SZYBSZY NIŹ WIATR I SAMOCHODY. (RAKIETA)
CO TO ZA OKRĄGŁA PLANETA,
NA KTÓREJ BEZ WODY, TLENU I SŁOŃCA NIE BYŁOBY ŻYCIA. (ZIEMIA)
15.04.2020 Czwartek
• Rozmowa z dzieckiem na temat kosmonauty – poszukajcie w dostępnej literaturze informacji
https://www.google.com/search?q=kosmonauta+obrazy&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjApLSj-eXoAhUUHHcKHSsSBJcQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Jestem kosmonautą – zabawa plastyczna (pracę można wykonać wg podanej propozycji lub własnego pomysłu)
https://kreatywnik.pl/2019/01/21/kosmonauta-byc-2/
• Nauka na pamięć rymowanki ruchowej z interpretacją jej treści
Kosmonauta idzie dróżką,
przytupuje jedną nóżką,
klaszcze w ręce raz i dwa,
podskakuje: hopsa, hopsa sa.
Już w rakiecie prosto siada,
kiwa głową na sąsiada.
Ster rakiety w ruch już wprawia,
choć to wcale nie zabawa,
i rakieta się unosi,
bo ją o to ładnie prosi.
16.04.2020 Piątek
• Czytamy dziecku opowiadanie „Chora Planetka” M. Tokarczyk
Pewna Planetka mała, cały dzień smutną buzię miała.
Jaś się zastanawiał dlaczego? – ale zapomniał, że papierki zamiast do kosza to rzucił pod drzewo.
Kasia również się zastanawiała, dlaczego Planetka chodzi zapłakana.
Jednak i ona zapomniała, jak z samego rana listki z drzewa obrywała i gałązki łamała.
Pan Janek też długo rozmyślał nad smutną Planetki buzią,
ale i on zapomniał o tym, że wczoraj z wieczora zamiast śmieci do kosza do pieca wrzucił,
a dym czarny z komina buchał i powietrze dookoła zatruwał.
Pani Aniela również była zatroskana, dlaczego Planetkę głowa bolała od rana,
ale i ona zapomniała, że śmieci nie posegregowała tylko do jednego worka wszystko wsypała.
Planetka dalej smutna chodziła, a gdzie nie spojrzała tam śmieci widziała.
I małą Halinkę, co światło w pokoju miała włączone, a przecież słoneczko świeciło na dworze.
I Józia co wodę miał źle zakręconą już od rana, bo woda z kranu ciągle kap, kap kapała.
Planetka tak się rozchorowała, że do szpitala pojechała.
Pytacie dlaczego? Bo nikt o środowisko nie zadbał mój drogi kolego.
Dlatego Planetka smutną buzię miała i się poważnie rozchorowała.
Pamiętajcie zatem dzieci kochane, aby Planetka uśmiechnięta i zdrowa była,
Dbajmy o środowisko, tak by nasza Ziemia zawsze czysta była!
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści opowiadania, zadajemy pytania:
- Dlaczego Planetka była smutna ?
- Co zrobiły dzieci?
- Czy dorośli pamiętali o dbaniu o Planetkę?
- Dlaczego Planetka zachorowała?
- Co możemy zrobić, aby Planetka była uśmiechnięta?
• Śpiewamy piosenkę „Nasza Planeta Ziemia” (dzieci znają ją)
Nasza planeta – Ziemia, zawieszona pośród gwiazd.
Już od wielu lat się zmienia. Czy na lepsze? Powiedz sam.
My jesteśmy jeszcze młodzi i uczymy się jak żyć.
Co planecie naszej szkodzi by ekologicznie żyć?
Ref. Nie rzucę już papierka od cukierka
To wielka sprawa, która tyczy nas
Ja wiem, że to na pewno rzecz niewielka
Lecz o nią się upomni wielki las
Bo z małych rzeczy świat się składa
A człowiek o przyrodę musi dbać
Niech służy nam ekologiczna rada
Przyrodzie trzeba też coś dać
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 06.03 - 10.04.2020
Drodzy Rodzice
W tym tygodniu zapraszamy do udziału w KONKURSIE NA STROIK WIELKANOCNY
oczywiście wykorzystujemy materiały dostępne w domu.
Technika dowolna, więcej szczegółów w poniedziałek 06.04. pod linkiem https://pm27okraglaczek.edupage.org/blog6/
TEMAT TYGODNIA "Wielkanoc, Wielkanoc"
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności samoobsługowe
- ubieranie i rozbieranie w tym zapinanie guzików, czy zatrzasków
- nakładanie pasty do zębów i samodzielne mycie zębów
06.03.2020 PONIEDZIAŁEK
• Czytamy dziecku „Bajeczkę wielkanocną”
Bajeczka wielkanocna A. Galicy
Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.
- Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?
A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
- Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.
Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk-puk i przygrzewało mocno.
- Stuk-stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.
Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.
- Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.
Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.
- Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
- Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
- Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
- Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.
A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.
- Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś.
A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka : dzeń-dzeń, dzeń-dzeń.
Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.
- Co to? Co to? – pytał Zajączek.
- Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.
I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.
- To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:
W Wielkanocny poranek
Dzwoni dzwonkiem Baranek,
A Kurczątko z Zającem
Podskakują na łące.
Wielkanocne Kotki,
Robiąc miny słodkie,
Już wyjrzały z pączka,
Siedzą na gałązkach.
Kiedy będzie Wielkanoc
Wierzbę pytają.
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści opowiadania, zadajemy pytania:
- Co robiło słonko?
- Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, …?
- Jakie święta zbliżają się do nas?
• Śpiewamy piosenkę "Zając malowany" - poskaczcie wspólnie jak zajączki - duży i mały
Na kubeczku z porcelany
mieszka zając malowany.
Kiedy tylko się poruszy
to w herbacie moczy uszy.
Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.
Siedzi zając na kubeczku,
lewą nogę moczy w mleczku.
Ale mleczko nie dla niego
on by wolał coś innego.
Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.
Wytarł zając mokre uszy,
zrobił cztery wielkie susy.
Usiadł w lesie na polanie
co ja teraz powiem mamie?
Co ja teraz powiem? Co? No co?
https://chomikuj.pl/gembina/piosenki+dla+dzieci/piosenki+na+wielkanoc/20+zaj*c4*85c+malowany,1911134472.mp3(audio)
• Wykonujemy z dzieckiem zajączka - potrzebna będzie rolka po papierze toaletowym, klej, nożyczki, papier kolorowy
https://www.arbuziaki.pl/wielkanocne-zajaczki-z-rolek-po-papierze/ w linku znajduje się instrukcja.
07.03.2020 WTOREK
• Porozmawiaj z dzieckiem na temat tradycji wielkanocnych, oglądnijcie wspólnie symbole, możecie posłużyć się kartkami pocztowymi, książkami lub kliknijcie w link
https://www.google.com/search?q=symbole+wielkanocne&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjSt7CEjdHoAhXlwcQBHW0ZD3YQ_AUoAXoECA0QAw&biw=1242&bih=597
• Zgaduj - zgadula, przeczytaj dziecku zagadki, za każdą dobrą odpowiedź podaruj punkt - może być klocek, kredka, itp., przeliczcie uzyskane punkty, możecie utrwalić znajomość liczebników w języku angielskim
1. Po podwórku zwykle chodzi, małe dziatki z sobą wodzi. Czasem nóżką coś wygrzebie i dla dzieci i dla siebie.
2. Ma cztery nogi, stoi jak wryty. Na święta białą serwetą przykryty?
3. Kura je zniosła, mama przyniosła, ugotowała i dzieciom dała?
4. Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni?
5. Twardą skorupką z wierzchu okryte, za to śniadanie jest znakomite?
6. Słabo fruwa, choć to ptak. A jak śpiewa ko- ko- dak?
7. Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze?
8. Białe, złote, malowane i kraszane i pisane. Na Wielkanoc darowane?
9. Jak się nazywa pan w kurniku, co ciągle woła ku-ku ryku?
10. Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem i grzyby przyniesie z lasu?
11. Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą?
08.03.2020 ŚRODA
• Przeczytaj opowieść ruchową dziecku i bawcie się razem wykonując ćwiczenia
Mały zajączek (dziecko przykuca, przykłada dłonie do głowy- robi uszy zajączka) skakał po łące i zastanawiał się jaką, świąteczną niespodziankę przygotować dla swoich przyjaciół (dziecko skacze w przysiadzie w różnych kierunkach). Postanowił zrobić dla nich pisanki (naśladuje malowanie pisanek). Kiedy były już gotowe, delikatnie poukładał je w wózku (naśladuje przenoszenie pisanek w obu dłoniach z jednego miejsca na drugie ). Powoli ciągnął wózek , aby rozwieść pisanki do swoich kolegów (naśladuje ciągnięcie ciężkiego wózka za sznurek). Wózek był ciężki , zajączek co pewien czas zatrzymywał się, ocierał pot z czoła (ociera pot z czoła raz jedna ręką raz drugą) oraz przeciągał się, aby rozprostować plecy i ręce (przeciąganie). Był już bardzo blisko domu kogucika, kiedy nagle potknął się i przewrócił (naśladuje potknięcie i przewrócenie się). Wózek z pisankami przechylił się na bok, a pisanki poturlały się po trawie (turla się po dywanie w różnych kierunkach). Skorupki pisanek zaczęły pękać .Wykluły się z nich kurczątka (naśladuje wykluwanie się kurczątek z jajek). Zajączek przestraszył się i zaczął uciekać (skacze w przysiadzie), a kurczątka machając swymi malutkimi skrzydełkami, pobiegły za nim (biega, macha skrzydełkami - rączki zgięte w łokciach). Kurczątka były jednak malutkie, dlatego szybko się zmęczyły .Przykucnęły więc na trawie (przykuca), aby odpocząć. Tymczasem zajączek opowiadał przyjaciołom o swojej przygodzie , a oni się z niego głośno śmiali (naśladuje śmiech) .Myślę, że o zajączku nie można powiedzieć, że był bardzo odważny, bo przecież przestraszył się małych kurczątek.
Po zabawie dziecko może wymyślić swoje zakończenie historii, podać swoje propozycje, co mogło się stać z kurczątkami.
• Po wykonaniu ćwiczeń posłuchajcie muzyki relaksacyjnej https://www.youtube.com/watch?v=a0hFZPvanMs
• Opanowanie na pamięć wierszyka "Pisanki", można wykonć ilustracje
,,Pisanki” D. Gellner
Patrzcie,
ile na stole leży pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują
Świąteczne życzenia.
09.04.2020 Czwartek
• Zabawa logopedyczna "Kto pierwszy?" - przygotowujemy 2 słomki i 2 papierowe lub styropianowe jajka. Układamy jajka na brzegu stołu i dmuchając przez słomkę staramy się przesuwać jajo na przeciwny brzeg. Wygrywa ten, którego pierwsze jajo znajdzie się na mecie.
• "Gdzie jest jajko”- zabawa dydaktyczna (potrzebne będzie jajko, które dzieci same wycinają z papieru) . Motylek na polecenie Rodzica odpowiednio kładzie je: przed sobą, za sobą, z jednej strony, z drugiej strony, pomiędzy nogami, nad głową, pod nogą, na stopie itp.)
• Zabawy badawcze - wykonajcie eksperymenty z jajkiem w roztworze soli i w occie - bardzo proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na zasady bezpieczeństwa podczas zabawy (po wykonaniu postawić słoiki w miejscu, które będą jedynie w zasięgu wzroku dziecka)
Jajko w roztworze soli
Dziecko wlewa do połowy słoika wodę. Do wody wsypuje około 10 -15 łyżeczek soli i dokładnie miesza. Następnie wkłada jajko do wody z solą. Obserwuje co dzieje się z jajkiem. (Jajko unosiło się w słonej wodzie, na jej powierzchni)
Jajko w occie
Potrzebne jest: słoik, ocet, jajko
Rodzice z pomocą dziecka nalewają ocet do połowy wysokości słoika po czym delikatnie zanurzcie w nim jajko. Pozostawcie na minimum 24 godziny, ale co jakiś czas obserwujcie czy zachodzą jakieś zmiany. Jeśli cierpliwie odczekaliście dobę, możecie wyjąć jajko z octu, delikatnie umyć je pod bieżącą wodą i obserwować zmiany jakie zaszły. Czy wiecie co się zmieniło? Jajko nie ma skorupki! Możecie to dokładniej zaobserwować oglądając je pod światłem słonecznym lub za pomocą latarki. Należy pamiętać, że takie jajo nie nadaje się do jedzenia!
10.04.2020 Piątek
• Zabawa paluszkowa - pokazujemy zgodnie z treścią wiersza na palcach dłoni
.„Zajączki”
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.
• Zabawa plastyczna "Ziemniaczane pisanki wielkanocne" -
Do zorganizowania tej zabawy potrzebujecie jedynie kilku kształtnych-jajowatych ziemniaków, farbek plakatowych, płaskiej paletki lub kawałka tektury, pędzla lub wałka i kilkunastu kartek.
Ziemniaki kroimy na pół i ozdabiamy szlaczkami – WYKRAJAJĄ RODZICE. Farbę wyciskamy na paletkę lub kawałek tektury. Nakładanie farby wałkiem lub pędzlem i już można stemplować .
http://mamarak.pl/2017/04/ziemniaczane-pisanki-wielkanocne/
ŻYCZĘ UDANEJ I WESOŁEJ ZABAWY WIELAKNOCNEJ
Tygodniowy plan miesiąca marca i kwietnia 30.03 - 03.04.2020
TEMAT TYGODNIA "Wielkanoc tuż, tuż..."
30.03.2020 PONIEDZIAŁEK
• Czytamy dziecku wierszyk "Kurczątko" W. Szumanównej
„Kurczątko”
Kurczątko z jajeczka się urodziło...
Główkę, brzuszek wychyliło.
Na dwie nóżki wyskoczyło.
Czarne oczka otworzyło,
Dziobek mały rozchyliło,
Że jest głodne zakwiliło...
• Dzieci rysują kurczaczka wg przykładu/ lub wg własnego pomysłu
• Organizujemy kino - zapraszamy dziecko do wspólnego oglądnięcia filmu edukacyjnego https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A Bajka o jajkach - Tajemnicza Kuchnia, Ciufcia.pl.
• Po oglądnięciu porozmawiaj z dzieckiem na teamt bajki, możesz zadać pytania:
1. Z czego składa się jajo?
2. Co można przygotować z jajka - jakie potrawy?
3. Czyje jajo jest największe?
4. Kto składa najmniejsze jajka na świecie?
5. Który ptak podrzuca swoje jajka innym?
31.03.2020 Wtorek
• Układamy hstoryjkę obrazkową „Kura i kurczęta” – wyjaśnienie dlaczego kura wysiaduje jajka; zachęcenie dzieci do wypowiadania się (jeśli mają Pańswto możliwość proszę wydrukować, dziecko wycina kwadraciki i układa zgodnie z kolejnością, zaczyna przyklejać od lewej strony; jeśli nie ma takiej możliwości możecie wpólnie narysować i ułożyć zgodnie z kolejnością)
• Wykonywanie eksperymentów szukanie odpowiedzi na pytanie „ Co kryje się w jajku”? – (przygotowujemy jajko surowe i gotowane, dziecko ogląda jego zawartość, nazywa poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko, spostrzega rożnice między jajami)
01.04.2020 Środa
• Zabawa ruchowa przy muzyce ,,Głodne kurczątka”, można wykorzystać piosenkę Kurki trzy https://www.youtube.com/watch?v=MEzNYFnkM70
(potrzebne będą małe klocki, porozkładane na dywanie oraz koszyczek) W czasie muzyki dzieci-kurczątka spacerują po pokoju, na przerwę w muzyce zbierają do koszyczków ziarenka - klocki . Na zakończenie zabawy dzieci przeliczają ilość zebranych ziarenek - klocków (powtarzamy liczebniki w języku angielskim)
• Zabawa matematyczna ”Kura znosi jajka” (przed zabawą Rodzice wycinają z papieru jajka i przygotowują kostkę do gry) Dziecko rzuca kostką , odczytuje ilość wyrzuconych oczek i umieszcza odpowiednią ilość jajek w koszyku. Rzuty powtarzamy. Można po zabawie narysować koszyczki i poprzyklejać jajka zgodnie z rzutami kostki.
02.04.2020 Czwartek
• Zabawa plastyczna "Kurczaczek" . Rodzice rysują dwa koła na żółtym papierze, dzieci wycinają i przyklejają na kartce, następnie maczają rączki w farbie i wykonują odciski w miejsce skrzydełek i łapek). Teraz już tylko doklejają oczka i dorysowują dziób i wesołą czuprynkę.
03.04.2020 Piątek
• Śpiewamy piosenkę "Pisanki" (dzieci powinny pamiętać z zeszłego roku)
Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.
Na pierwszej kogucik,
a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.
Na czwartej kwiatuszki,
a na piątej gwiazdki.
na każdej pisance
piękne opowiastk
https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści utworu (ile było pisanek, co było na poszczególnych pisankach) możemy stworzyć z dzieckiem - narysować pisanki, o których jest mowa w tekście.
• Jakie dźwięki słychać z kurnika https://www.youtube.com/watch?v=K3CenN7d30Y https://www.youtube.com/watch?v=ng8byEAIbng
Drodzy Rodzice
ŻYCZĘ KOLOROWEJ I WESOŁEJ ZABAWY,
GROMADZIMY PRACE DZIECI, CHĘTNI MOGĄ PRZESYŁAĆ ZDJĘCIA
Tygodniowy plan miesiąca marca
23.03.2020 - 27.03.2020
TEMAT TYGODNIA "Witamy wiosnę, żegnamy zimę"
• Oglądamy ilustracje przedstawiające oznaki wiosny - zachęcamy dzieci do swobodnych wypowiedzi, podziwiamy piękno przyrody
https://www.google.com/search?q=obrazy+oznaki+wiosny&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiNwMq3la7oAhUE8KYKHeSyCiAQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Śpiewamy piosenkę "Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedź nam" - utrwalamy znany tekst i melodię (pokazujemy)
https://www.youtube.com/watch?v=RRn8zvuhYYY
• Organizujemy kino - zapraszamy dziecko do wspólnego oglądnięcia filmu edukacyjnego "Wiosna - pierwsze oznaki w przyrodzie"
https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY
• Dziecko rysuje kredkami na dużej kartce jedną wybraną oznakę wiosny, można wydrukować wybraną kolorowankę
https://www.google.com/search?q=kolorowanka+oznaki+wiosny+do+druku&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwj917-InK7oAhXkwqYKHSCZCAkQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Nauka wiersza I. Suchorzewskiej pt.: „W marcu” - można razem z dzieckiem wykonać ilustracje
Raz śnieg pada,
a raz deszczyk.
Na jeziorze
lód już trzeszczy.
Błękit nieba
lśni w kałuży,
bałwan w słońcu
oczy mruży.
- Koniec zimy.
Przerwa.
Dzwonek.
- To nie dzwonek,
to skowronek!
23.03.2020 PONIEDZIAŁEK
• Oglądamy ilustracje przedstawiające oznaki wiosny - zachęcamy dzieci do swobodnych wypowiedzi, podziwiamy piękno przyrody
https://www.google.com/search?q=obrazy+oznaki+wiosny&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiNwMq3la7oAhUE8KYKHeSyCiAQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Wspólna gimnastyka do opowieści ruchowej „JAK KRASNAL WIOSNY SZUKAŁ”
Zaświeciło słońce. Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać. Przekopała ziemię (skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopania i odkładanie ziemi, akcentowanie przytupnięciem).
Do krasnala przybiegł zajączek (dziecko naśladuje skoki zajączków - całe dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk). Postanowili razem poszukać wiosny. Wybiegli z ogródka i przed sobą zobaczyli rzeczkę. Bardzo chciał przejść na drugi brzeg więc musieli poszukać kładki (dziecko przechodzi przez stworzoną z dostępnych zabawk kładkę - mogą być klocki, kartki papieru, gazety itp.)
Następnie na swojej ścieżce zobaczyli kamienie (skoki obunóż przez drobne zabawki leżące na podłodze)
Idąc na spotkanie z wiosną krasnal spotkał motyle. Chciał się z nimi przywitać, ale one ciągle mu uciekały. Postanowił je dogonić (dziecko biega licząc po angielsku do 10 - przypomnienie liczebników:) Na hasło „UP” wyskok w górę – próba złapania motyla, lądowanie i przysiad.
Krasnal spotyka Panią Wiosnę - tu dziecko śpiewa dla niej piosenkę "Leci marzec wiosny szuka" (znamy tą piosenkę)
„Leci marzec”
autor nieznany
muzyka: Zygmunt Stankiewicz
1. Leci marzec wiosny szuka,
znaleźć wiosnę trudna sztuka.
Ref. (x2) Woda z dachu kap, kap, kap
złap wiosenkę marcu złap.
2. Bo choć słońce już przypieka
wiosna, wiosna z przyjściem zwleka.
Ref. (x2) Woda z dachu kap, kap, kap
złap wiosenkę marcu złap.
https://www.youtube.com/watch?v=JlznhHIguOM
Na koniec dziecko kładzie się na dywanie słuchając odgłosów wiosennej przyrody
https://www.youtube.com/watch?v=Q2FGp2ezExw
24.03.2020 WTOREK
• Śpiewamy piosenkę "Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedź nam" - utrwalamy znany tekst i melodię (pokazujemy)
Wiosna
Wiosno, wiosenko
gdzie jesteś powiedz nam /bis
czy jesteś za górami,
czy jesteś za lasami,
wiosno, wiosenko
gdzie jesteś powiedz nam.
Idę już idę,
choć zimny wicher dmie/ bis
przynoszę promyk słonka,
przynoszę śpiew skowronka.
Idę już idę,
choć zimny wicher dmie
https://www.youtube.com/watch?v=RRn8zvuhYYY (Śpiewamy tekst jak napiany wyżej )
• Organizujemy kino - zapraszamy dziecko do wspólnego oglądnięcia filmu edukacyjnego "Wiosna - pierwsze oznaki w przyrodzie" rozmawiamy na temat treści.
https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY
25.03.2020 ŚRODA
• Słuchanie opowiadania „JAK BAŁWANEK WIOSNY SZUKAŁ” Ewy Krawczyk a następnie układanie historyjki obrazkowej
Pewnego dnia dzieci ulepiły kilka bałwanków. Były bardzo różne, duże, małe, grube, chude, na głowach miały garnki, stare kapelusze, czapki i szaliki. W śród nich był szczególny bałwanek, ubrany w stary kapelusz i wełniany szalik. Stał na podwórku, zwrócony głową w stronę lasu. Słyszał jak dzieci opowiadały o zbliżającej się wiośnie i bardzo chciał ją spotkać. Postanowił więc wyruszyć jej naprzeciw. Nad ranem przez nikogo nie zauważony, poszedł cichutko do lasu. Przyglądał się wszystkiemu bacznie, ale nic szczególnego nie zauważył. Wszędzie było dużo śniegu, a w powietrzu unosił się lekki mrozik.
Kiedy tak chodził po lesie, nie zauważył, że słonko już wstało i ogrzewało go coraz mocniej. Nagle spostrzegł, ze spod śniegu wystaje coś. Schylił się i łapką odgarnął delikatnie śniegową pierzynkę.
– Och! – wykrzyknął przejęty.
– To są na pewno kwiatki, o których opowiadały dzieci.
Wokół bałwanka wyglądały spod śniegu pierwsze wiosenne kwiaty.
Bałwanek uradowany pomyślał: „Tutaj na pewno już była wiosna, muszę iść szybciej, bo bardzo chciałbym się z nią przywitać”. Kiedy doszedł do rzeki, poczuł że kapelusz coraz bardziej opada mu na czoło. Poprawił go i rozejrzał się dookoła. Ze zdumieniem spostrzegł, że woda w rzece niosła duże i małe kawałki kry. Wtem obok bałwanka na gałęzi krzaczka przysiadł śliczny ptaszek.
– Jaki jesteś ładny ptaszku – powiedział. – Nigdy cię nie widziałem.
– Nie mogłeś mnie wcześniej zobaczyć. Jestem szczygłem i dopiero dzisiaj przyleciałem z daleka. Tutaj przyszła wiosna i jest coraz cieplej. Będę mógł zbudować sobie gniazdo. – powiedział ptaszek.
– Przyszła wiosna? Gdzie jest? Chciałbym ją przywitać. – zawołał z entuzjazmem bałwanek.
– Jak to gdzie? – powiedział zdziwiony szczygieł. – Rozejrzyj się wokoło.
Bałwanek został sam i dopiero teraz poczuł się dziwnie. Kapelusz coraz bardziej spadał mu na oczy. Spostrzegł również, że bardzo schudł. Zaniepokoił się tym trochę, ale postanowił iść dalej. Po chwili do bałwanka podbiegła wiewiórka i zajączek.
– Uciekaj bałwanku, do rzeki, skacz na krę, popłyniesz na niej do krainy śniegów.
– Inne bałwanki już to dawno zrobiły – poradziły mu zwierzątka.
– Jak to? – zapytał zdziwiony. Spojrzał na siebie i zobaczył, że bardzo zmalał, kapelusz spadł już z jego śniegowej główki. Pozostał mu jedynie szaliczek, który zrobił się nieco za długi.
– Bałwanku uciekaj – zawołała wiewiórka.
– Przecież możesz się roztopić – dodał zajączek.
– Jesteś chyba ostatnim bałwankiem, który pozostał do przyjścia wiosny. Dlaczego czekałeś tak długo i nie odpłynąłeś z innymi bałwankami?
– Chciałem przywitać się z wiosną, czy to udało mi się?
– Ależ oczywiście – zawołał zajączek z wiewiórką, patrząc na niego z podziwem
https://przedszkolankowo.pl/2016/12/26/jak-balwanek-wital-wiosne-historyjka-obrazkowa/
• Dziecko rysuje kredkami na dużej kartce jedną wybraną oznakę wiosny, można wydrukować wybraną kolorowankę
https://www.google.com/search?q=kolorowanka+oznaki+wiosny+do+druku&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwj917-InK7oAhXkwqYKHSCZCAkQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
26.03.2020 Czwartek
• Nauka wiersza I. Suchorzewskiej pt.: „W marcu” - można razem z dzieckiem wykonać ilustracje
Raz śnieg pada,
a raz deszczyk.
Na jeziorze
lód już trzeszczy.
Błękit nieba
lśni w kałuży,
bałwan w słońcu
oczy mruży.
- Koniec zimy.
Przerwa.
Dzwonek.
- To nie dzwonek,
to skowronek!
• Słuchanie śpiewu skowronka
https://www.youtube.com/watch?v=HYF7N49B16A
27.03.2020 PIĄTEK
• Praca plastyczna " Przebiśnieg" - odrysowujemy rączkę dziecka na białym papierze; na zielonym rysujemy listek i łodygę - można wykorzystać słomkę do napoju. Dziecko wycina elementy, smaruje klejem i przykleja na kartce.
Życzę udanej i owocnej zabawy
RSS | Kontakt | Mapa strony
Wylogowałeś/aś się!close
Nastąpiło wygaśnięcie sesji. Zaloguj się ponownie.
MIEJSKIE PRZEDSZKOLE Nr 27 OKRĄGLACZEK w Jeleniej Górze
Dodaj
Jesteś zalogowany jakoAdministrator
Modyfikuj
• Asystent
•
Strona główna
•
Plan Lekcji Online
• Edukacja
• Komunikacja
•
Panel kontrolny
Zapisz
zmiany
FormatCzcionkaRozmiar
Ustawienia
podstrony Anuluj
edycję
MIEJSKIE PRZEDSZKOLE Nr 27 OKRĄGLACZEK w Jeleniej Górze
pm27okraglaczek | Wyloguj
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI 2020/2021 REKRUTACJA KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ ORGANIZACJA PRACY W KALENDARIUM WYDARZEŃ DOKUMENTY PLACÓWKI PROCEDURY I ZARZĄDZENIA O PRZEDSZKOLU NAUCZYCIELE ALBUM FOTOGRAFICZNY TYGODNIOWE MENU
Nawigacja
KADRA PRACOWNICZA
ZAJĘCIA DODATKOWE
RADA RODZICÓW
HYMN OKRĄGLACZKA
KONKURSY
PROMOCJA WYCHOWANIA
AKCJA MEN "SZKOŁA PAMIĘTA "
ELEKTRONICZNA REKRUTACJA na rok 2019/2020
PRZYJACIEL OKRĄGLACZKA
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
EWALUACJA WEWNĘTRZNA
PROJEKT " BEZPIECZNE
Konkursy ofert i oferty
Cykliczne akcje i programy
Zrealizowane akcje i programy ogólnopolskie
Wiadomości archiwalne 2019/2020
Wiadomości archiwalne 2018/2019
Wiadomości archiwalne 2017/ 2018
Wiadomości archiwalne 2016/2017
Wiadomości archiwalne 2014/ 2015
Kalendarium IX 2018 - VIII 2019
Kalendarium IX 2017 - VIII 2018
Kalendarium IX 2016 - VIII 2017
Kalendarium IX 2015 - VII 2016
Kalendarz
Mapa
Kontakt
Logowanie
KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ - PROPOZYCJE DLA RODZICÓW wszystkich przedszkolaków JEŻYKI BIEDRONECZKI KRASNOLUDKI MOTYLKI SKRZATY ŻUCZKI TĘCZOWE NUTKI JĘZYK ANGIELSKI TERAPIA PEDAGOGICZNA ŻABKI
KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ
MOTYLKI
Szanowni Rodzice!
Informujemy, że od wtorku-16.11.2021 do 19.11. 2021 realizujemy kształcenie na odległość w naszej grupie. Zapraszam do realziacji zabaw.
Na pocztek rozgrzewka przy akompaniamencie
https://www.youtube.com/watch?v=23CmYNuEipk
Zapraszam Was w podróż po naszej pięknej ojczyźnie jaką jest Polska (przypominamy sobie symbole narodowe, które oststnio poznawaliśmy
Słuchanie wiersza pt. „Polska” M. Skrobacz
Polska to nasza ojczyzna,
każdemu dziecku tak bliska,
my zaś jesteśmy Polakami,
bo w naszym kraju,
w Polsce mieszkamy.
Tu jest nasz dom, przedszkole, mama i tata.
Miasta i wioski, chata rybaka,
morze i góry, kwiaty i drzewa,
nic prócz miłości nam nie potrzeba.
Rozmowa na temat treści wiersza
Zapoznanie z mapą konturową Polski- Rodzicu wskaż dziecku gdzie mieszkamy. Wspólnie zaznaczcie na mapie nasze miasto- Jelenia Góta . Dla chętnych- zaznacz stolicę, morze, góry.
http://bystredziecko.pl/mapa-konturowa-polski/ (kontur mapy polski do zabawy)
„Jelenia Góra –miasto, w którym mieszkam” – drodzy rodzice zabierzcie swoje dzieci na wirtualny spacer.
https://www.youtube.com/watch?v=ZO63WOfariA
Teraz przygotujcie farby i namalujcie "Moja miejscowość moimi oczami"- wykorzystujemy duży format paieru.
Zapoznanie z herbem Jeleniej Góry – omówienie wyglądu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Jeleniej_G%C3%B3ry
Udzielenie odpowiedzi na pytanie: co to jest herb miasta? (Herb jest znakiem rozpoznawczym i reprezentacyjnym każdego miasta (dziś powiedzielibyśmy logiem lub znakiem firmowym) jest jego herb.
Rodzice jeśli możecie, wdrukujcie swoim pociechom herb, żeby mogły pokolorować.
https://www.pinclipart.com/pindetail/iRmhmwm_coat-of-arms-deer-background-symbol-herb-jeleniej/
„Ułóż puzzle”- a teraz rozetnijcie pokolorowany herb na 4 nierówne części lub 6 równych. Spróbuj ułożyć obrazek z części.
Wybiramy się teraz w podróż po Polsce.
Jak wiecie podróżować możemy różnymi środkami lokomocji, a z każdego miejsca, które odwiedzimy zabieramy do walizki pamiątkę.
1.Pierwszym miejsce jakie odwiedzimy będzie Morze Bałtyckie
“Wyprawa statkiem” – (Rodzic kapitan, dziecko załoga).
Stajemy w pokoju i udajemy że jesteśmy na statku Kapitan snuje cichutko opowieść. A my musimy wykonać wszystkie polecenia:
(rufa, prawa burta, lewa burta, dziób – pojęcia te należy dzieciom wcześniej wyjaśnić)
– Kapitan woła „na prawą burtę” – dzieci biegną na prawą stronę pokoju,
-Kapitan woła „na lewą burtę” – dzieci biegną na lewą stronę pokoju,
-Kapitan woła „na rufę” – dzieci biegną na koniec pokoju,
-Kapitan woła „na dziób” – dzieci biegną na początek pokoju.
Teraz naśladujmy odgłosy: silnie wiejącego wiatru. Po chwili wszystko ustaje ( cisza), statek dopływa do brzegu. Wyciągamy lornetki i wypatrujemy skrzyni skarbów
o tam coś widzę to chyba nasz skarb, sprawdźmy co jest w środku . Znajdujemy fotografię morza
Następny przystanek Warszawa
Jedziemy pociągiem – przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”https://www.youtube.com/watch?v=PjUopo-DJio
Spotykamy Syrenkę Warszawską, która w sieci rybackiej ma dla nas: obrazek dużego miasta, „Warszawa”
-Teraz zamieniamy się w syrenki Warszawskie ( kładziemy się na brzuchu i podnosimy wysoko nogi w górę i w dół- jak ogon ryby)
Czy wiecie, że Warszawa jest stolicą Polski oraz największym miastem w Polsce
– przyklejamy na naszej mapie ilustrację obrazująca Syrenkę Warszawska
możecie pokolorować nasza syrenkę i ołówkiem połączyć kropki, tak aby powstał kontur
Słuchanie legendy o Syrence warszawskiej (opracowanie redakcyjne legendy Artura Oppmana Syrenka).
Rozmawiali z sobą dwaj rybacy znad Wisły w owych zamierzchłych czasach, gdy na miejscu dzisiejszej Warszawy leżała niewielka rybacka osada, otoczona gęstymi lasami. – A widzieliście ją, tę Syrenę, Szymonie? – Widzieć nie widziałem, Mateuszu, ale słyszałem, jak śpiewa. – Jak tylko słoneczko ma się ku zachodowi i czerwienią pomaluje Wisełkę, zaraz jej piosenka się rozlega. – Warto by ją wypatrzeć, zobaczyć. – Jeśli nas ujrzy – umknie i skryje się w wodzie. – Najlepiej zapytać o to ojca Barnabę, pustelnika. To człowiek mądry i pobożny; on powie i nauczy, co czynić nam należy. Udali się do pustelnika Barnaby i opowiedzieli mu o Syrenich śpiewach, które słyszą wieczorami. Ojciec Barnaba zadumał się na długą chwilę, a obaj rybacy czekali w skupieniu, aż namyśli się, co poradzić.
– Więc trzeba tak zrobić: w pełnię miesiąca wybierzemy się we trzech do źródełka; na ubrania przyczepimy gałęzi świeżo zerwanych, żeby Syrena człowieka nie poczuła, bo się nie pokaże; zaczaimy się przy samym źródle, a gdy wyjdzie i śpiewać zacznie, wtedy zarzucimy na nią sznur, zwiążemy i miłościwemu księciu na Czersku zawieziemy w darze. Niech ją na zamku trzyma i niech mu wyśpiewuje. Była piękna, pogodna noc. Ale w lesie nie wszyscy spali. Zza brzóz i wierzb stojących nad potokiem widać było trzy skulone postacie. Przycupnęły one wśród krzaków gęstych i patrzyły w wodę potoku, mieniącą się srebrzyście od blasków księżyca. Byli to dwaj rybacy, Szymon i Mateusz, i pustelnik, ojciec Barnaba. Nagle z wody wynurzyła się przecudna postać. Miała długie kruczoczarne włosy, szafirowe oczy. Przyglądającym się jej rybakom aż serca zamarły ze wzruszenia. Syrena chwilę trwała w milczeniu, zapatrzona w niebo i w gwiazdy – i oto w ciszy tej czarownej nocy zadźwięczał piękny śpiew. Wtem z krzaków, cicho, bez szelestu, wyskoczyły owe trzy postacie i rzuciły się na Syrenę. Rybacy z ojcem Barnabą skrępowali i wyciągnęli Syrenę z wody. Szamotała się nieszczęsna, ludzkim głosem ich prosiła o uwolnienie. Głos ten wzruszyć ich nie mógł, gdyż, wedle rady ojca Barnaby, uszy mieli woskiem szczelnie zatkane. – Zamkniemy Syrenę w oborze, a pilnować jej będzie pastuszek Staszek. Skoro świt zawieziemy ją do księcia. Staszek został sam na sam z Syreną, siadł naprzeciwko i tak, jak mu rozkazali, patrzył w nią bacznie i oczu z niej nie spuszczał. Nagle Syrena spojrzała na Staszka swymi czarodziejskimi oczami i zaśpiewała. Staszek był na wpół przytomny. Jak żyje, nie słyszał nic podobnego. Śpiew syreny grał na jego sercu tak, jak gra wiosna na sercu każdego człowieka. A Syrena nagle spojrzała wprost w oczy Staszka i rzekła: – Rozwiąż mnie! Nie zawahał się ani na chwilę. – Otwórz wrota i chodź za mną. Usłuchał. Otworzył wrota i czekał, co się stanie. Nie czekał długo. Syrena uniosła się ze słomy, na której leżała, i skacząc na swoim rybim ogonie, przeszła przez wrota i skierowała się w stronę Wisły. Szła i śpiewała. A Staszek, jak urzeczony, szedł za nią, szedł za nią, bez woli, bez myśli. A gdy już była tuż-tuż nad brzegiem Wisły, odwróciła się, spojrzała ku wiosce i zawołała na głos cały: – Śpiewałam wam, ludzie prości, ludzie serca cichego i dobrego, ale na rozkaz śpiewać nie chcę i nie będę. Wolę skryć się na wieki w falach wiślanych, wolę zniknąć sprzed waszych oczu i tylko szumem rzeki do was przemawiać. A gdy przyjdą czasy ciężkie i twarde, czasy, o których nie śni się ani wam, ani dzieciom i wnukom dzieci waszych śnić się jeszcze nie będzie, wtedy, w lata krzywdy i klęski, szum fal wiślanych śpiewać będzie potomkom waszym o nadziei, o sile, o zwycięstwie. Tymczasem pędem od wioski lecą ku brzegowi obaj rybacy i pustelnik stary i krzyczą: – Nie puszczaj! A Syrena, chlup, do wody, a za nią w te pędy Staszek. I zniknął. Minęły lata i wieki. Na miejscu wioski powstało bogate i warowne miasto. A miasto to, później stolica, na pamiątkę dziwnej przygody z Syreną, wzięło ją za godło swoje, i godło to po dzień dzisiejszy widnieje na ratuszu Warszawy.
Rozmowa kierowana na podstawie usłyszanej legendy. Zdjęcie warszawskiej Syrenki. Rodzic zadaje pytania:
− Jak wyglądała Syrenka
− Dlaczego rybacy chcieli ją schwytać?
− Kto uwolnił Syrenkę?
− Co obiecała Syrenka warszawiakom?
Warszawska syrenka– zajęcia plastyczne.
By wykonać pracę plastyczną należy wydrukować powyższą kartę, wypełnić kontury bibułą, plasteliną, farbami, pastelami.
http://chomikuj.pl/justynkak71283/WARSZAWA/syrena,5572646939.JPG
https://chomikuj.pl/elunia74/PRZEDSZKOLE/PRZEDSZKOLE/KOLOROWANKI+i+POMOCE/Warszawa*2c+syrenka+warszawska/syrenka,284860997.GIF
Kolejny przystanek góry
Lecimy samolotem ( rozkładamy szeroko rączki i udajemy, że latamy) Wysiadamy z samolotu i znajdujemy plecak a w nim: ciupaga i kierpce.
Jak myślicie czyj to plecak?
Brawo plecak musiał zgubić góral
– Będąc w górach to musimy spróbować zatańczyć taniec góralski , a to nie takie proste ( kucamy, rączki skrzyżowane i wymachujmy, raz prawą raz lewą nóżką
– W górach wszędzie jest pod górkę więc musimy się troszkę pomęczyć a więc wspinamy się wysoko (kolana unosimy wysoko w górę), idziemy ciężko pod górę. Jesteśmy na szczycie. Rozglądamy się dookoła, w lewo, wprawo, jeszcze raz. Schodzimy na paluszkach w dół.
– Na szczycie góry mamy bardzo czyste powietrze, oddychamy głęboko i powoli wypuszczamy powietrze noskiem
Pamiętajcie :
– Wybierając się w góry musimy bardzo uważać :
– Najlepiej jak znamy nr. telefonu na Pogotowie Ratunkowe. ( 999, 112 )
– Jeśli stanie się jakieś nieszczęście podajemy następujące informacje:
-:imię i nazwisko zgłaszającego,
-miejsce wypadku,
-rodzaj wypadku,
– kto jest poszkodowany,
-jaki jest stan poszkodowanego.
-przyklejamy na mapie ilustracje obrazują góry ( na samym dole)
Galeria sławnych Polaków – Jerzy Kukuczka – porozmawiajcie z dziećmi na temet jego osiągnięć
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kukuczka
Teraz wybieramy się do jamy smoka - poznajemy legendę o Smoku Wawelskim
https://www.youtube.com/watch?v=1wAJ0mC5nbc.
Rozmowa kierowana nt. bajki:
Kto występował w legendzie?
Jaki był smok? • Kto go pokonał?
Jak nazywał się gród, którym rządził król Krak?
Jakie miasto z niego powstało?
Wysłuchajcie piosenki "Smok Wawelski"
https://www.youtube.com/watch?v=UEDujCiSLYo
Ułóżcie teraz historyjkę obrazkową i pokolorujcie
https://pokolorujmy.pl/legendy-polskie-smok-wawelski-kolorowanki-dla-dzieci/
Opanowanie pamięciowe wiersza „Kocham Polskę"
,Za co kocham Polskę?” Ewa Skrzypnik
Za co kocham Polskę?
To trudne pytanie, lecz postaram się szybko odpowiedzieć na nie.
Kocham Polskę za wiosenną łąkę i latającą nad nią małą biedronkę
Kocham Polskę za Bałtyk, wysokie góry, z których prawie mogę dosięgnąć chmury.
Kocham Polskę za piękne bory i lasy gdzie nie docierają miejskie hałasy.
Kocham Polskę za dzikie zwierzęta, których nazwy dobrze pamiętam: bobry, jenoty, borsuki, szakale, choć niby dzikie – nie boję się wcale.
Mogę wymieniać tak do wieczora, lecz chyba na to nie jest dziś pora.
Kiedy dłużej myślę, dochodzę do wniosku, że kocham Polskę jednak tak po prostu, Tego nie sposób opisać słowami, jak bardzo się cieszę, że mogę czasami, powiedzieć z dumą, że jestem Polakiem, choć jestem jeszcze małym przedszkolakiem.
ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY
Propozycje zabaw dla Rodziców 12.04 - 16.04. 2021
"
"Praca na roli"
1.Na początek rytmiczna rozgrzewka
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo&t=27s
2. Jakie produkty dają nam zwierzęta?- zabawa dydaktyczna
Rodziec przygotowują w koszyku produkty takie jak: mleko, ser, jajka, wełna, piórko Dzieci losują z koszyka poszczególne . Rozpoznają je po dotyku, nazywają i odpowiadają na pytanie, od jakiego zwierzęcia pochodzi dany produkt.
3. Zabawa ruchowa do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=8E5JeRPT4E4
4. Przetwory mleczne – zagadki smakowe; degustacja produktów z mleka.
Rodzic przygotowuje zestaw produktów pochodzenia mlecznego (zależnie od możliwości): ser biały, ser żółty, sery krowie, owcze, jogurt naturalny i smakowy, maślanka, kefir, mleko, śmietana, masło. Dziecko próbuje produktów i wypowiada się na ich temat. Rodzic wyjaśnia, że nie wszyscy mogą spożywać nabiał i należy to uszanować.
5. Opoiadanie "Co wiemy o mleku" B. Formy
Babcia i dziadek Marty mieszkają na wsi. Zajmują się hodowlą krów. Krowy mieszkają w oborze, która codziennie jest sprzątana. Ściany wyłożone kaflami, każdego dnia są myte i spłukiwane ciepłą wodą. Krowy muszą być czyste i zdrowe. Często odwiedza je pan weterynarz i sprawdza czy nic im nie dolega. Mleko, które dają przez cały rok jest bardzo zdrowe. Krowy dojone są każdego dnia. Można to robić ręcznie lub przy pomocy elektrycznej dojarki. Następnie w specjalnych pojemnikach, zwanych cysternami, mleko wiezie się do mleczarni. Tam zostaje dokładnie zbadane czy nie zawiera bakterii, które mogą wywołać choroby. Mleko szybko się psuje, dlatego musi być szybko przetworzone. Otrzymuje się z niego: jogurty, sery, mleko w proszku, kefiry, lody, śmietanę, masło, maślankę. Część rozlewa się do butelek i kartonów. Gotowe produkty rozwożone są do sklepów.
5. Filmik edukacyjny - rozmowa z dzieckiem na temat treści, rodzic zadaje pytania https://www.youtube.com/watch?v=y_gXAlEJCik
6. Zabawa rozwijająca sprawność manualną "Karmimy zwierzątka" - przygotowujemy kilka naczynek - mogą być plastikowe kubeczki, miseczki, dodatkowo ziarna np. ryż, kasza gryczna. jęczmienna, lub inne dostępne. Wsypujemy ziarna do 3 naczynek, obok stawiamy trzy puste i do nich dziecko przekłada ziarenka za pomocą łyżki, bądź pęsety. Każde naczynko to jedzonko dla innego zwierzątka np. konika, kaczki, kurki
7. ”Rolnik w polu” – masażyk wg. B. Gawrońskiej.
Dziecko leży na brzuchu, rodzic recytuje tekst i wykonuje ruchy, rysując wzory na plecach dziecka:
Rolnik rano rusza w pole. Rodzic kroczą palcami obu rąk po plecach dziecka
z dołu do góry.
Orać pługiem czarną rolę. Rysuje linie równoległe do linii kręgosłupa
z góry do dołu.
Sieje zboże i buraki, stuka palcami po całych plecach.
Z których później są przysmaki. Lekko pukają dłońmi w plecy kolegi.
8. Krowa czy świnka - zabawa plastyczna technika origami płaskie z kół
http://www.kreatywniewdomu.pl/2015/08/o-rigami.html
9. Zabawa kulinarna "Mleczne fantazje" - przygotujcie ulubiony deser, wykorzystując prztwory mleczne i ulubione owoce...(pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa)
Propozycje:
Shake: Rodzic przygotowuje mleko, banany, szczyptę cynamonu i cukier waniliowy. Mleko wlewamy do shaekera, dodajemy pokrojone banany, cynamon i łyżeczkę cukru waniliowego. Miksujemy wszystkie składniki. Shake również wlewamy do wysokiej szklanki.
Koktajl: Rodzic przygotowuje świeże owoce, bądź mrożone, jogurt naturalny lub maślankę. Do blendera wlewamy jogurt/maślankę, następnie dodajemy owoce. Całość miksujemy. Wlewamy do dużej szklanki.
Deser z jogurtu greckiego: Rodzic przygotowuje jogurt grecki, pestki dyni, morele, rodzynki, żurawinę, figi, pestki słonecznika,musli – wszystko to, co jest dostępne w domu oraz miód naturalny. Jogurt grecki dzieci przekładają do salaterki, następnie dodają musli, figi, suszone owoce,na koniec polewamy miodem.
10. Opanowanie pamięciowe wiersza „Dla każdego coś zdrowego” S. Karaczewskiego
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!
Życzymy udanej zabawy
Propozycje zabaw dla Rodziców 06.04 - 09.04. 2021
"W zagrodzie wiejskiej"
1. Słuchanie opowiadania
Mały kaczorek Ptaś był najlepszym pływakiem na całym podwórku. Nawet kiedy spał, przez sen przebierał nóżkami jakby pływał w stawie. Nie musiał chodzić na basen ani brać lekcji pływania, bo gdy tylko wykluł się z jajka, od razu wskoczył do miski z wodą i zanurkował. Kaczorek myślał, że wszystkie zwierzęta są dobrymi pływakami: konie, psy, koty, krowy, świnie, króliki, a przede wszystkim kury.Pewnego dnia Ptaś ogłosił zawody pływackie w stawie nieopodal domu. Okazało się, że chętne do pływania były zwierzęta: pies Merduś, dwie kaczki bliźniaczki i żaba Kumcia.
– Jak to? – zdziwił się kaczorek Ptaś. – A dlaczego nie przyszły świnki?
– Świnki wolą kąpać swoje ryjki w korytku – wyjaśnił pies.
– A konie i krowy?
– One wolą brać prysznic na łące w czasie deszczu.
– A króliki i koty? – dopytywał się Ptaś.
– Uciekają na samą myśl o pływaniu w wodzie.
– Całe szczęście, że jest chociaż kurczak – powiedział kaczorek, widząc stojącego nieopodal kurczaczka Pazurka.
– Ale ja tylko przyszedłem popatrzeć… – szepnął kurczak.
– Jak to? Nie chcesz zdobyć pierwszego miejsca w pływaniu? – zdziwił się Ptaś.
– Chciałbym, ale… kurczaczki i kurki nie potrafią pływać.
– Ja potrafię! – pisnęła żaba Kumcia, zakładając na głowę czepek kąpielowy. – Umiem pływać żabką,
delfinem, kraulem i pieskiem – pochwaliła się.
– Pieskiem to pływam ja! – oburzył się Merduś.
Kaczorek Ptaś nie mógł uwierzyć, że kurczaki nie znają się na pływaniu.
– Zaraz cię nauczę – powiedział i pokazał Pazurkowi, jak przebierać nóżkami i jak machać skrzydełkami.
– A teraz wskakuj do stawu i pamiętaj, dziób unoś nad wodą!
– Mama mi mówiła, żebym nigdy nie wchodził sam do wody – powiedział kurczaczek.
– Eee tam, przecież nie jesteś tu sam, zobacz, ilu nas jest.
– Ale ja się boję…
– Nie bądź tchórzem.
– Dajmy mu spokój – powiedział pies. – Ma prawo się bać.
– Merduś ma rację – powiedziała żaba Kumcia. – Niech kurczak stoi i patrzy.
– Wszystkie ptaki to superpływaki! – stwierdził rozgniewany kaczorek i chciał wepchnąć kurczaczka na siłę do wody. Na szczęście w pobliżu przechadzała się pani Gęś i w porę zauważyła niebezpieczeństwo. Osłoniła kurczaczka swoim białym skrzydłem i powiedziała:
– Nie można nikogo do niczego zmuszać ani wpychać na siłę do wody. Pazurek mógłby się utopić! Rozumiesz, że to niebezpieczne?
– Tak…
– Czy ty, Ptasiu, umiesz latać tak wysoko jak orły?
– Nie…
– A gdyby orzeł chciał cię zepchnąć z wysokiej skały, żeby sprawdzić, czy umiesz latać, to jak byś się czuł?
– Bałbym się.
– No widzisz. Jedni potrafią świetnie pływać, inni latać, ale nikt nie umie wszystkiego.
– Przepraszam – szepnął zawstydzony Ptaś.
– Brawo. To jest właśnie to, czego warto nauczyć wszystkich: słowa przepraszam.
• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.
R. zadaje pytania:
− Jakie zwierzę ogłosiło zawody pływackie?
− Dlaczego nie wszystkie zwierzęta chciały brać w nich udział?
− Kogo kaczorek Ptaś chciał nauczyć pływać?
− Jak oceniacie zachowanie kaczorka?
− Co powiedziała pani Gęś, osłaniając kurczaczka?
− Co to znaczy, że nikt nie może nikogo do niczego zmuszać?
2. Rysowanie wybranych zwierząt hodowlanych lub lepienie z plasteliny na temat : „ Mieszkańcy wiejskiego podwórka”.
3. „Ciocia Tecia farmę ma” – wysłuchanie piosenki, rozmowa na jej temat, określenia tempa i nastroju utworu, naśladowanie głosów pojawiających się w niej zwierząt.
https://www.youtube.com/watch?v=fSSRwIAQIcE
4. Zwierzęta w gospodarstwie rolnym na wsi – film edukacyjny dla dzieci
Film edukacyjny dla dzieci przedstawia zwierzęta mieszkające na wsi na gospodarstwach rolnych. Wśród nich znajdują się świnie, krowy, kury, owce, kozy, konie, pszczoły. Każde z tych zwierząt jest bardzo ważne i potrzebne nam, czyli ludziom. Film pokazuje jak opisywane zwierzęta wyglądają,
https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U
5. Odgłosy zwierząt „Co to za zwierzę” ( Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze).
https://www.youtube.com/watch?v=qQtJP40a1Iw
6. Zagadki dotyczące zwierząt hodowlanych.
• Chodzi po podwórku,
zawsze grzebień nosi.
Jest panem podwórka
i chlubą gosposi?
• Chodzi po podwórku,
o ziarenka prosi.
Siaduje na grzędzie,
pyszne jajka znosi.
• Beczy i potrząsa bródką,
chce się dostać do ogródka.
Gdzie kapusta i sałatka.
Och, nietrudna to zagadka!
• Mucząc woła gospodynię,
bo to zwierzę z tego słynie,
że gdy muczy to oznacza,
gospodynię czeka praca.
Mleko wnet do wiadra leci,
by je piły wszystkie dzieci,
żeby każdy z Was był zdrowy
a to mleko dają …
• Nie na polu, nie pod miedzą,
lecz na hali trawkę jedzą.
Wełniane kubraczki mają,
wełnę na sweterki dają.
• Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Odpoczywam w stajni i nie jestem leń
7.Ćwiczenia logopedyczne
Dzień dobry zwierzątka- zabawa fabularyzowana usprawniająca narządy mowy
Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (oblizywanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie), krowa i koń w oborze (unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego), a piesek w budzie (język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie górnych zębów).
Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust, przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał - kukuryku!!
Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały - ko - ko - ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie ziarenek ryżu preparowanego wargami).
Obudził się też piesek, zaszczekał - hau hau, hau!! Pobiegał w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szerokiego języka do brody).
Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał - miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki).
W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi (wysuwanie warg do przodu jak przy samogłosce u).
Krowa zaryczała - muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie).
A ty co mówisz wszystkim rano, gdy się obudzisz? (dzień dobry)
Życzymy udanej zabawy w domu
Drogie Motylki, Drodzy Rodzice
Wszyscy znaleźliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości. Stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami. Z całego serca dziękuję za aktywny udział w kształceniu na odległość i wspieranie naszych Motylków w procesie edukacji. Bardzo dziękuje za każde wsparcie, każde miłe słowo, wspólne rozmowy, uśmiech, życzliwość i zaangażowanie w życie grupy.
Życzymy Państwu i Waszym cudownym Pociechom udanego wypoczynku podaczas wakacji oraz siły do współpracy w przyszłym roku szkolnym 2020/2021.
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Zapraszam Rodziców dzieci pozostających w domu do udziału w proponowanych zabawach.
22.06.2020 Poniedziałek
• Organizacja kina w domu, projekcja bajki Reksio Ratownik
https://www.youtube.com/watch?v=RNUJ2Hp8SVk
• Rozmowa na temat treści, zwrócenie uwagi na bezpieczne zachowanie nad wodą
Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wakacji: wysłuchanie wiersza „Wakacyjne rady” W. Bodalskiej:
Głowa nie jest od parady
służyć musi dalej.
Dbaj więc o nią i osłaniaj
kiedy słońce pali.
Płynie w rzece woda
chłodna, bystra, czysta,
tylko przy dorosłych
z kąpieli korzystaj.
Jagody nieznane
gdy zobaczysz w borze -
Nie zrywaj! Nie zjadaj! -
bo zatruć się możesz.
Urządzamy grzybobranie
jaka rada stąd wynika?
Gdy jakiegoś grzyba nie znasz
nie wkładaj go do koszyka.
Biegać boso jest przyjemnie,
ale ważna rada:
- idąc na wycieczkę pieszą
dobre buty wkładaj!
• Zabawy grafomotoryczne
https://ponadwszystko.com/wp-content/uploads/2019/06/Laczenie-Kropeczek.pdf
Bardzo proszę o zwrócenie uwagi na właściwy chwyt narzędzi pisarskich, kolorowanie w obrębie konturu.
23.06.2020 Wtorek
Motylki dziś obchodzimy ŚWIĘTO TATY
Drodzy Tatusiowie – w dniu Waszego święta każdy Motylek o Was pamięta.
Kochani dziś uściskajcie swojego Tatusia, wycałujcie i powiedzcie jak bardzo mocno go kochacie…
• Posłuchajcie wspólnie piosenki "Tato, już lato", nauczcie się refrenu
https://www.youtube.com/watch?v=AjV0cal75LQ
Tato, już lato
Będziemy znów jeść lody
Tato, już lato
Kup bilet do przygody
Tato, już lato
Będziemy boso chodzić
Tato, już lato
Już brodę zgolić czas
Gdy ciepły dzień, to nawet leń
Na spacer chciałby iść
Już pora wstać i pobiec w świat
A tata jeszcze śpi
Chcę lody jeść, na drzewo wejść
I z góry patrzyć w dół
Zeskoczyć w piach i chociaż raz
Przeskoczyć z tatą rów
Tato, już lato
Będziemy znów jeść lody
Tato, już lato
Kup bilet do przygody
Tato, już lato
Będziemy boso chodzić
Tato, już lato
Już brodę zgolić czas
Gdy ciepły dzień, popływać chcę
Przez słomkę wodę pić
Na piasku spać i trawę rwać
Do lasu z tatą iść
Maliny jeść, jagody też
W kałuży szukać żab
Tu rośnie grzyb, tam ślimak śpi
Na głowę chrabąszcz spadł
Tato, już lato
Będziemy znów jeść lody
Tato, już lato
Kup bilet do przygody
Tato, już lato
Będziemy boso chodzić
Tato, już lato
Już brodę zgolić czas
Tato, już lato (x4)
Już brodę zgolić czas
• Nauczcie się krótkiego wierszyka dla TATY
Dużo Tacie mówić chciałem/chciałam
Ale biegnąc zapomniałam/zapomniałem
Więc Tatusiu nadstaw uszka
I zapytaj się serduszka,
Niech Ci powie jego bicie,
Że ja KOCHAM CIĘ NAD ŻYCIE
• Wybierzcie się razem na lody, spacer, pobawcie się razem w ulubione zabawy
• Przygotujcie laurkę dla TATY
http://www.kreatywniewdomu.pl/2020/05/laurki-dla-mamy.html
24.06.2020 ŚRODA
• Rozmowa na temat pobytu nad wodą "Bezpieczeństwo to podstawa, gdy nad morzem jest zabawa” - praca z ilustracjami: wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa podczas kąpieli w morzu.
• Czy można wchodzić do wody bez wiedzy i opieki rodzica?
• Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem przed wyjściem na słońce?
• Czy biała flaga oznacza, że można się kąpać?
• Czy na plaży można zakopać śmieci?
• Czy w czasie burzy można spacerować po plaży?
• Czy jeśli się zgubimy, możemy prosić o pomoc nieznajomego pana?
• Czy dzieci powinny mieć rękawki i koła ratunkowe?
• „Flaga ratownika” - poinformowanie dzieci, na czym polega praca ratownika i co oznaczają kolory flag:
„Czerwona” - zakaz kąpieli.
„Biała” - kąpiel dozwolona
• Śpiewamy piosenkę "Tato, już lato"
25.06.2020 Czwartek
• Rodzic recytuje wierszyk B. Szelągowskiej Bezpieczne wakacje.
Jak wspaniale! Już wakacje.
To najlepsza w roku pora!
Można pływać sobie w morzu
albo wskoczyć do jeziora…
Na szczyt w górach wspiąć się warto!
Jak tam pięknie i wysoko!
W zeszłym roku po raz pierwszy
zobaczyłem Morskie Oko!
Ale zawsze pamiętajmy,
by dorosłych się pilnować.
Chodzić w górach – lecz po szlakach,
kremem z filtrem się smarować.
Czapkę nosić – taką z daszkiem
– porażenia się unika.
Kąpać się w strzeżonych miejscach
i pod okiem ratownika.
I rodziców trzeba słuchać.
Kto tak robi, ten ma rację.
Ach jak miło, jak wesoło,
bo już przecież są wakacje!
• Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.
Dlaczego zawsze trzeba pilnować się dorosłych?
Co to są górskie szlaki?
Dlaczego trzeba się ich pilnować?
Dlaczego latem smarujemy się kremem z filtrem?
Do czego jest potrzebna latem czapka z daszkiem?
Dlaczego można pływać tylko w miejscach, gdzie jest ratownik?
Jakie macie rady dla innych dzieci na wakacje? Co można robić, a czego nie wolno?
• Zabawa dydaktyczna Znam...
Przypominamy dziecku, że nigdy nie wolno oddalać się od opiekunów. Gdyby jednak tak się stało, trzeba znać swoje imię i nazwisko oraz swój adres – informacje, które możemy podać policjantowi. (Ważne, aby przypomnieć, że nie podajemy tych informacji osobom nieznajomym). Możemy sprawdzić, czy dziecko zna swoje dane.
26.06.2020 Piątek
• KONCERT ŻYCZEŃ
Śpiewamy piosenki i recytujemy wierszyki poznane w ciągu całego roku
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Zapraszam Rodziców dzieci pozostających w domu do udziału w proponowanych zabawach.
15.06.2020 Poniedziałek
• „Czym jedziemy na wakacje?” – zagadki
słuchowe; rozpoznawanie odgłosów różnych pojazdów. Rozmowa na temat środków
lokomocji – opisywanie ich wyglądu, sposobu poruszania.
https://chomikuj.pl/mmmangel/do+uporz*c4*85dkowania/Efekty+d*c5*bawi*c4*99kowe/Odg*c5*82osy+pojazd*c3*b3w,3967639581.mp3(audio)
• „Pociągi” – zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Pociąg krasnoludków
1. Ze stacyjki siedmiu smutków
rusza pociąg krasnoludków.
Maszynista z kozią bródką
zagwizdał cichutko.
2. Wyruszają na wycieczkę,
zaczynają w drodze sprzeczkę:
Czy ma pociąg jechać z planem?
Czy, może w nieznane?
3. Jeden prosi do Warszawy,
drugi woła Huta Nowa,
trzeci chce wziąć kurs na Sopot,
to ci mieli kłopot.
4. Dwóch w pociągu łowi ryby,
ten na niby zbiera grzyby,
gdy się jeden z drugim kłócił
pociąg się wywrócił!
https://www.youtube.com/watch?v=M81ivDNUqh0
• Zabaw plastyczna „Pojazd wakacyjny”- dziecko rysuje kredkami na dużej kartce wybrany środek transportu.
16.06.2020 Wtorek
• „Co to za pojazd?” – zabawa ortofoniczna, naśladowanie odgłosów różnych pojazdów
• „Skąd wyruszamy?” – łączenie odpowiednich nazw typu: dworzec, lotnisko, port, przystanek, z różnymi środami lokomocji
•
• „Wakacyjny pociąg” – wykonanie dowolną techniką (malowanie, wycinanie, wydzieranie z kolorowego papieru, gazet) wagonika kolejowego, umieszczenie w oknie swojego autoportret
https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=poci%C4%85g+z+wagonami+kolorowanka&sa=X&ved=2ahUKEwiyueTUqYLqAhVItIsKHbGKBkEQsAR6BAgJEAE&biw=1093&bih=526#imgrc=sqkCypVbMIUUvM
17.06.2020 Środa
• „Pakujemy plecaki” – zabawa dydaktyczna; dokonanie wyboru rzeczy do spakowania w zależności od celu podróży; wyodrębnienie podstawowego zestawu najpotrzebniejszych rzeczy w różnych okolicznościach
• Nauka piosenki "Do walizek i plecaków"
Mam kartkę niewielką
i pędzel malutki,
namaluję na papierze
kolorowe nutki.
Ref: Dla dziewczynek i chłopaków,
do walizek i plecaków,
na Mazury i pod chmury,
nad jeziora albo w góry.
Z tych nutek ułożę
tęczową piosenkę,
refren będzie w niej wesoły,
zwrotki uśmiechnięte.
http://uciocimariolki.pl/piosenka-do-walizek-i-plecakow/
18.06.2020 Czwartek
• Słuchanie wiersza B. Formy ,,Lato i dzieci”.
Lato do nas idzie,
zatrzyma się w lesie.
Jagody, poziomki
w dużym koszu niesie.
Słoneczka promienie
rozrzuca dokoła.
− Chodźcie się pobawić! −
głośno do nas woła.
Nad morze i w góry
chce pojechać z nami.
Wie, że miło spędzi
czas z przedszkolakami
• Rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji.
– Gdzie zatrzymało się lato?
- Gdzie lato nas zaprasza? ( do lasu, nad morze, w góry)
- Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie,
w górach, nad wodą?
• Rysujemy ilustracje do wiersza, opanowujemy tekst na pamięć
19.06.2020 Piątek
Zabawa – opowieść ruchowa Na plaży (według Małgorzaty Markowskiej).
Jesteśmy na plaży. Spoglądamy w niebo, na którym fruwają latawce. (Dzieci biegają po sali
w jednym kierunku). Latawce unoszą się wysoko na wietrze. (Wznoszą ramiona do góry).
Teraz opadają w dół. (Wyciągają ramiona w bok). Przestało wiać. Latawce opadają na piasek.
(Dzieci siadają skrzyżnie). Rysujemy na piasku kształt swojego latawca. Wietrzyk zaczyna lekko
wiać, latawce podrywają się do lotu. (Dzieci powoli podnoszą się do stania i kontynuują
bieg po sali).
Słonko świeci, piasek staje się gorący. Idziemy ochłodzić stopy w wodzie. Idąc, podnosimy wysoko
kolana, staramy się utrzymać przez chwilę na jednej nodze. Wchodzimy do wody i ochładzamy
ciała, polewając wodą ramiona, plecy, brzuch. Podskakujemy obunóż, rozchlapując
wodę dookoła. Czas na kąpiel słoneczną. Kładziemy się na piasku i opalamy brzuchy. (Leżą
tyłem). Patrzymy na niebo i podziwiamy latawce. Teraz opalamy plecy. (Przechodzą, przez
przetoczenie, do leżenia przodem).
• Wskazanie dziecku na mapie Polski Morza Bałtyckiego, przeczytanie nazw miejscowości morskich
• Zabawy grafomotoryczne, łaczenie po krpkach, kolorowanie w obrębie konturu https://eduzabawy.com/karty_pracy/grafomotoryka/lato/
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
KOLOROWE LATO
08.06.2020 Poniedziałek
• Słuchanie wiersza J. Brzechwy ,,Przyjście lata" , odpowiadanie na pytania
związane z treścią wiersza dotyczące pory roku jaką jest lato
,,Przyjście lata"
I cóż powiecie na to,
Że już się zbliża lato?
Kret skrzywił się ponuro:
– Przyjedzie pewnie furą.
Jeż się najeżył srodze:
– Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: – Ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: – Wiem coś o tym.
Przyleci samolotem.
– Skąd znowu – rzekła sroka
– Nie spuszczam z niego oka
I w zeszłym roku, w maju,
Widziałam je w tramwaju.
– Nieprawda! Lato zwykle
Przyjeżdża motocyklem!
– A ja wam to dowiodę,
Że właśnie samochodem.
– Nieprawda, bo w karecie!
– W karecie? Cóż pan plecie?
– Oświadczyć mogę krótko,
Przypłynie własną łódką.
A lato przyszło pieszo
– Już łąki nim się cieszą
I stoją całe w kwiatach
Na powitanie lata.
• Wyruszamy na wycieczkę na łąkę lub do lasu, obserwujemy przyrodę
• "Lato" - wykonanie pracy plastycznej, inspiracją do malowania jest
wiersz, ilustracje i własne spostrzeżenia ze spaceru, technika do wyboru - farby, kredki
09.06.2020 Wtorek
• Zabawa kulinarna ,,Owoce lata" - rozpoznawanie za pomocą zmysłów. Rodzice
przygotowują owoce i zasłaniają dziecku oczy apaszką, zadaniem dziecka jest powąchać,
dotknąć i spróbować a następnie odgadnąć co to za owoc, opisać wygląd (kolor, kształt smak)
• Zabawa ruchowa do piosenki "Witaminki"
https://www.youtube.com/watch?v=KVdIIKtm3Gg
• Mój ulubiony owoc lata....dzieci rysują kredkami ulubiony owoc lata, bardzo proszę o utrawalenie prawidłowego chwytu narzędzi pisarskich
10.06.2020 Środa
• Słuchamy posenkę ,,Tato, już lato", poznajemy tekst i melodię
https://www.youtube.com/watch?v=AjV0cal75LQ
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści piosenki, malujemy
farbami ilustację do wybranego fragmentu
• Lato ukryte w zagadkach - rozwiązywanie zagadek słownych, zdobywanie
punktów za właściwe odpowiedzi, utrwalenie liczebników przy przeliczaniu ich.
http://rodzice.net/news/zagadki-dla-dzieci/lato.php
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Zapraszam Rodziców dzieci pozostających w domu do udziału w proponowanych zabawach.
01.06.2020 Poniedziałek
Drogie Motylki
Wita Was słoneczny ranek,
tyle dzisiaj niespodzianek,
tyle przygód czeka nas.
Pierwszy czerwca! Wstawać czas!
Wszyscy śmieją się od rana,
Każda buzia roześmiana
Jak ptaszki dziś śpiewają
Tak życzenia radości, sukcesów i zdrowia Wam składają wszyscy pracownicy „Okrąglaczka”
• „Dookoła świata” – zabawa z globusem, wskazywanie miejsca na globusie, Rodzic odczytuje nazwę państwa i opowiada różne ciekawostki z nim związane
• Słuchanie wiersza W. Fabera ,, Dzieci świata”
W Afryce w szkole na lekcji,
Śmiała się dzieci gromada,
Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,
Że gdzieś na świeci śnieg pada.
A jego rówieśnik Eskimos,
Tez w szkole w chłodnej Grenlandii,
Nie uwierzył, że są na świecie
Gorące pustynie i palmy.
Afryki, ani Grenlandii
My także jak dotąd nie znamy,
A jednak wierzymy w lodowce,
W gorące pustynie, w banany.
I dzieciom z całego świata,
chcemy ręce uścisnąć mocno
i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,
jak i z nas samych wyrosną.
Rozmowa na temat wiersza:
- Z czego śmiały się dzieci afrykańskie i dlaczego?
- Gdzie mieszkają Eskimosi?
- O czym nie wiedziały eskimoskie dzieci?
- Co łączy dzieci na całym świecie?
• Słuchamy piosenki „Wszystkie dzieci nasze są” – bawimy się, wspólnie tańcząc
https://www.youtube.com/watch?v=gCoFVxMit4o
• Portret mojego dziecka – Motylek zawiązuje Rodzicowi oczy a następnie Rodzic rysuje portret swojego dziecka – Motylek może podpowiadać ….
02.06.2020 Wtorek
• „Mały człowiek” – nauka piosenki; zabawa ruchowa
https://www.youtube.com/watch?v=sFF--8q1Eek
Chociaż mało mamy lat,
lat naprawdę niewiele,
choć lubimy w piłkę grać
i pojeździć rowerem,
choć na wszystko mamy czas,
tyle zabaw nas czeka...
Wiemy, że każdy z nas,
wyrośnie każdy z nas
na wielkiego, wielkiego,
na człowieka.
Bo co może,
co może mały człowiek.
tak jak ja albo ty?
Może pani, a może pan podpowie,
my zgodzimy się z tym.
Na podwórku fajnie jest –
można sobie pobiegać,
pograć w kapsle, można też
chodzić sobie po drzewach.
Można łapać do swych rąk
kolorowe motyle...
Albo się ukryć tak,
by nikt nie widział nas,
i polecieć do słońca
choć na chwilę.
Bo co może...
Właśnie tyle lat co my
ma i Bolek, i Lolek,
a więc może ja lub ty
odegramy ich role.
Albo któryś będzie kimś
najważniejszym na świecie...
Będzie miał tyle sił,
dołoży wszystkich sił,
aby były szczęśliwe
wszystkie dzieci.
Bo co może,
co może mały człowiek,
tak jak ja albo ty?
Ktoś powiedział, że robiąc to, co robi,
właśnie uczy się żyć.
Właśnie uczy się żyć!
Właśnie uczy się żyć
• „Ołóweczek” – zabawa w rysowanie na zawołanie z wykorzystaniem
wiersza. Dziecko rysuje elementy wiersza, bardzo proszę o zwróenie uwagi na prawidłowy chwyt
Mam ołówek, ołóweczek,
narysuję sześć owieczek,
zamiast owiec wyszły świnki,
ale śmieszne mają minki.
• Oglądanie w prasie i w książkach fotografii przedstawiających dzieci i dorosłych z całego świata - zachęcanie do wypowiadania się, dostrzeganie różnic i podobieństw
https://przedszkolankowo.pl/2018/06/02/dzieci-plansze-demonstracyjne-kolorowanki/
03.06.2020 Środa
• Czytamy wierszyk „Odarpi, syn Egigwy” , układamy historyjkę obrazkową zgodną z treścią
https://przedszkolankowo.pl/2016/12/26/odrapi-syn-egiwy-historyjka-obrazkowa/
„Odarpi, syn Egigwy”
H. Szayerowa
To Odarpi. Mały chłopiec Eskimosek.
Oczy czarne, jak paciorki, płaski nosek.
Żyje w kraju wiecznej zimy, wiecznych śniegów.
I ma samych Eskimosów za kolegów.
A, że w skórach chodzą wszyscy Eskimosi,
Więc Odarpi też niedźwiedzie futro nosi.
Mieszka w igloo, igloo śnieżnej chacie z bloków lodu.
Jeszcze dziadek sam zbudował je za młodu.
A do szkoły co w odległym jest okręgu
Wiozą chłopca na saneczkach psy w zaprzęgu.
I Odarpi widzi ciągle w czasie biegu,
Renifery mech skubiące, gdzieś z pod śniegu.
Gdy Odarpi leży nocą w swym śpiworze.
To mu do snu lodowate huczy morze.
A gdy mały Eskimosek mocno zaśnie,
Sen mu inne niż wam opowiada baśnie.
• Zabawa grafomotoryczna "Eskiosek"
https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/eskimosek4-1.jpg
https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/eskimosek5.jpg
04.06.2020 Czwartek
• Słuchanie wiersza J. Tuwima „Murzynek Bambo"
Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
czarną ma skórę ten nasz koleżka.
Uczy się pilnie przez całe ranki,
ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.
A gdy do domu ze szkoły wraca,
psoci figluje to jego praca.
Aż mama krzyczy Bambo łobuzie,
a Bambo czarną nadyma buzię
Mama powiada napij się mleka
a on na drzewo mamie ucieka,
Mama powiada choć do kąpieli,
a on się boi, że się wybieli.
Lecz mama kocha swojego synka,
bo dobry chłopak z tego murzynka.
Szkoda, że Bambo czarny wesoły,
nie chodzi razem z nami do szkoły.
• Rozmowa na temat wiersza:
- Kto jest bohaterem wiersza?
- Gdzie mieszka?
- Jaki ma kolor skóry?
- Jakie są zajęcia Bambo, co lubi robić?
• „ Wesołe murzynki” - zabawa ruchowo-ortofoniczna
Dzieci naśladują wspinanie się po drzewach, grę na tam-tamach ,ćwiczyą mięśnie narządów mowy na zgłoskach „fili-fili”, „umba-umba”, „cziki-cziki”.
• „Murzynek malutki”- zabawa muzyczno-naśladowcza.
Murzynek malutki oczka ma błyszczące (pokazujemy na oczka)
Kręcą mu się loczki, (pokazujemy na włoski zakręcając je)
do góry sterczące. (postawiamy je)
Buzia cała czarna jak ta czekolada (pokazujemy buzie)
Murzynek malutki po murzyńsku gada.
Filifili fa, filifili fa
Filifili fa, filifili fa
Choć do mnie Murzynku, daj mi rączki swe
Zrobimy kółeczko, zabawimy się. (robimy kółeczko)
https://www.youtube.com/watch?v=1agRV62AdIc
"Murzynek Bambo"- praca plastyczna.
Do wykonania pracy potrzebne nam będą:
- kawa/ kulki kakaowe
- płatki śniadaniowe: kulki kakaowe,
- klej Magic,
- płatki kosmetyczne
https://pl.pinterest.com/pin/768074911424100467/
05.06.2020 Piątek
• Organizacja kina w domu, oglądanie filmiku edukacyjnego
"Dzieci Świata"
https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0
• Rozmowa z dzieckiem na temat treści
• Zabawy polskich dzieci - Rodzice zapraszają dziecko do udziału w swoich ulubionych zabawach z dzieciństwa.
https://ronja.pl/15-zabaw-z-czasow-prl/
Życzę wspaniałej zabawy
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Zapraszam Rodziców dzieci pozostających w domu do udziału w proponowanych zabawach.
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne mycie rąk, zębów zgodnie z zasadami higieny
- samodzielne ubieranie i rozbierania się – zwracamy uwagę na zapinanie guzików czy zamka
- samodzielne spożywanie posiłków, utrwalamy nawyk właściwego trzymania sztućców.
TEMAT TYGODNIA Coś się skrada, coś szeleści, dżungla sto tajemnic mieści
25.05.2020 Poniedziałek
• Rodzice oglądają z dzieckiem obrazki zwierząt egzotycznych (w dostępnej w domu literaturze) - ze wskazaniem charakterystycznych cech: słoń – ma trąbę, duże uszy, małpa – ma sprężysty ogon, sprawne łapy, żyrafa – ma długą szyję, plamy na futrze. Zachęcamy dziecko do wypowiedzi, zadajemy pytania dotyczące wyglądu zwierząt. Można pokazać na mapie lub globusie miejsca zamieszkania zwierząt dżungli.
• Zabawa „Wąż” - dziecko naśladuje syczenie węża, pokazują, jak pełznie – rysując w powietrzu „leniwą ósemkę” prawą, lewą i obiema rękami
(zaczynamy rysować od środka, w lewą stronę).
• „Odgłosy egzotycznych zwierząt” – bajka edukacyjna, odgadywanie głosów zwierząt
https://www.youtube.com/watch?v=oRVBEKuIKh4&vl=pl
• Zabawa plastyczna "Dziki zwierz" - dziecko wybiera jedno zwierzę i rysuje je na dużej kartce papieru
26.05.2020 Wtorek
Drogie Mamy – w dniu Waszego święta każdy Motylek o Was pamięta.
Kochani dziś uściskajcie swoją MAMĘ, wycałujcie i powiedzcie jak bardzo mocno ją kochacie…
• Śpiewamy piosenkę dla mamy
Słodka Mama
Lubię lody waniliowe i budynie malinowe.
Lubię Twoje słodkie serce, w słodkie Cię całuję ręce.
Lubię cukier i cukierki, czekoladę, deser wszelki.
Lubię z Tobą słodkie ranki, lubię słodkie niespodzianki.
ref. Mniam, mniam, mniam,
słodką Mamę mam.
Lubię lody waniliowe i budynie malinowe.
Lubię Twoje słodkie serce, w słodkie Cię całuję ręce.
Kocham Ciebie w czekoladzie, w cukrze pudrze, marmoladzie,
Kocham Twoją słodką twarz, gdy mi słodkie buzi dasz
• Recytujemy wierszyk dla MAMY
„Moja mama”
Moja mama jest jak wiosna,
taka piękna i radosna.
Kocha mnie ja o tym wiem
i ja mamo kocham Cię.
Dam Ci gwiazdy, słońce, niebo,
dam Ci kwiatów bukiet wielki.
Potem uśmiech, wielki całus,
nawet oddam Ci cukierki.
• Tulipany widelcem odbijane – laurka dla MAMUSI
Potrzebne będą biała lub kolorowa kartka, farby, pędzelek, widelec
https://zabawyzdzieckiem.pl/zabawy/3-5/629-tulipany-odbijane-widelcem
27.05.2020 Środa
• Śpiewamy piosenkę "Dżungla" - uczymy się tekstu i melodii, ilustrujemy ruchem
„Dżungla”
„Dżungla, dżungla, taka wielka dżungla ( rozkładamy ręce na boki).
Poplątane zwoje dzikich lian ( pokazujemy od góry w dół kręcone liany).
Mieszka sobie w bambusowej chatce ( daszek chatki składamy z dłoni).
Ambo Sambo dżungli wielki pan ( stukamy się piąstkami po klatce).
Ref. Strusie mu się w pas kłaniają ( z ręki do łokcia robimy szyję i dziób strusia, kłaniamy się nim).
Małpy na gitarze grają ( udajemy granie).
Ambo tu, Ambo tam, Ambo tu i tam (pokazujemy ręką raz w prawo, a raz w lewo).
Ambo Sambo ( ręce oparte na biodrach).
Doskonale znam go ( wskazujemy na siebie).
Węża się nie boi ( pokazujemy ruch pełzania przez węza ręką).
Ani lwa ( dłonie z rozpostartymi palcami i straszymy „ła,ła”).
Dla swych dzikich, leśnych ulubieńców ( ręce do łokcia złożone jedna na drugą i udajemy, że w prawej coś trzymamy)
zawsze coś pysznego w dłoni ma.” ( pokazujemy coś pysznego w dłoni).
https://chomikuj.pl/zmarzluch79/dla+dzieci+-+mp3+piosenki/zabawy+ze+*c5*9bpiewem/03++D*c5*bcungla,1186866570.mp3(audio)
• Czy znasz to zwierzę? – rozwiązywanie zagadek tekstowych o egzotycznych zwierzętach; wskazywanie odpowiedzi na ilustracji (przygotowujemy książeczkę z ilustracjami zwierząt)
Mówią, że on chowa głowę w piasku gdy, go strach napotka.
Wszystkim ręczę mocnym słowem, że to tylko plotka.
Malowany konik w paski.
Jest zwierzęciem afrykańskim
W rzece zwanej Nilem żyją... drapieżne i krnąbrne.
Zmyślił ktoś, że płaczą, łzy roniąc ogromne.
Dziecko w torbie nosi. Dobra z niej jest matka.
Mieszka tam, gdzie żyje dziobak i kolczatka.
Nie ma mniejszego od niego ptaszka.
W locie zawisnąć może jak ważka.
Nektarem żyje w ciepłym klimacie.
I cały wykład o nim już macie.
Co to jest za piękne zwierzę, które stojąc na parterze,
hen wysoko paczkę poda, nie gramoląc się po schodach.
Może zetrzeć kurz na szafach. To na pewno jest ....
Krokodyla krewna bliska, taka jak on w miniaturze.
Lubi skalne rumowiska, grzać się w słońcu jak najdłużej.
Gdy spłoszona, daje nurka gdzieś w zarośla. To...
Jest dla małej mrówki wielki pod niebiosa.
Dziwoląg, bo trąbę nosi zamiast nosa.
Prócz garbu słynie stąd, że w nazwie swej ma błąd.
W biegu może być zwycięski.
Żeby latać - jest za ciężki.
W afrykańskich krajach żyje.
Długie nogi ma i szyję.
W Australii na drzewach żyję,
tam śpię, jem i piję.
Mym przysmakiem oczywiście
są eukaliptusa liście.
Powolne bardzo ma ruchy
i nie skrzywdzi nawet muchy.
Gdy na nerwach mu ktoś gra,
do skorupy się schowa.
Egzotyczne, dziwne zwierzę,
jaki kolor ma - ja nie wiem.
Barwę swoją ciągle zmienia,
z najbliższego otoczenia.
• Lew z rolki – zabawa plastyczna - potrzebne będą – farby, pędzelek, flamaster, rolka po papierze, foremka papierowa do babeczek i lwi humor….:)
https://pracaplastyczna.pl/index.php/zwierzeta/673-lew-leon
28.05.2020 Czwartek
• „Małpka” – poznawanie różnych gatunków małp, wskazywanie różnic i podobieństw między nimi na podstawie filmu edukacyjnego
https://www.youtube.com/watch?v=ivF4_bQQxpI
Rodzic zadaje pytania dziecku dotyczące treści filmu.
• Ćwiczenie grafomotoryczne, rysowanie małpki po śladzie
• „Zwisające liany” – ćwiczenia oddechowe, dmuchanie na zawieszone nici, włóczki, sznurki różnej grubości
29.05.2020 Piątek
• „Tygrysy, lwy, lamparty oraz hieny i szakale” – poznanie dalekich krewnych kotów i psów na podstawie obrazków, zdjęć. Rozmowa na temat wyglądu zewnętrznego, wysłuchanie ciekawostek na temat życia wybranego „kotka”
• Wysłuchanie wiersza
„NIESFORNY KOTEK”
K. NOWICKA (fragment)
... Wszystkie koty są wspaniałe,
Te ogromne i te małe:
Tygrys – żółty w czarne pasy,
Ryś – przemierzający lasy,
Wdzięczna puma,
gepard szybki,
żbik, ocelot, lampart gibki
oraz lew – król zwierząt płowy
i karakal – kot stepowy.
Wszystkie sierść prześliczną mają.
Całkiem miło wyglądają:
Chętnie byśmy je głaskali
lub za uszkiem podrapali.
Lecz to groźne drapieżniki.
Każdy z nich jest bardzo dziki,
więc je tylko oglądamy
i z daleka podziwiamy.
A głaskamy te domowe
Małe kotki pokojowe!!!
• Zabawa matematyczna „Gdzie jest lew” – do zabawy wykorzystujemy lwa wykonywanego z rolki papieru, Prosimy, aby dziecko ułożyło zwierzątko za siebie, przed sobą, obok siebie itp. (Motylki określają położenie skaczącego lwa)
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Przesłane fotografie, świadczą o wspaniałej zabawie.
E.R.
Tygodniowy plan miesiąca maja 18.05 - 22.05.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych, mycie rąk zgodnie z wytycznymi, posługiwanie się chusteczką, mycie zębów (zwracamy uwagę na oszczędne gospodarowanie wodą, korzystanie z kubeczka)
- samodzielne rozbieranie i ubieranie się
Rozmawiamy z dzieckiem na temat konieczności ograniczenia kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi (witamy się machając do siebie)
TEMAT TYGODNIA KOCHAM MOICH RODZICÓW
18.05.2020 Poniedziałek
• Słuchamy piosenki, poznajemy tekst i melodię
https://chomikuj.pl/bialy_asia/PIOSENKI/Piosenki+dla+mamy+i+taty/Mniam+mniam+-+s*c5*82odka+mama,4259801122.mp3(audio)
Słodka Mama
Lubię lody waniliowe i budynie malinowe.
Lubię Twoje słodkie serce, w słodkie Cię całuję ręce.
Lubię cukier i cukierki, czekoladę, deser wszelki.
Lubię z Tobą słodkie ranki, lubię słodkie niespodzianki.
ref. Mniam, mniam, mniam,
słodką Mamę mam.
Lubię lody waniliowe i budynie malinowe.
Lubię Twoje słodkie serce, w słodkie Cię całuję ręce.
Kocham Ciebie w czekoladzie, w cukrze pudrze, marmoladzie,
Kocham Twoją słodką twarz, gdy mi słodkie buzi dasz.
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści, oraz ulubionych słodkich przekąsek (przypominamy, iż możemy je spożywać zachowując umiar!)
• Zabawa plastyczna „Kolorowe lody dla mamy”
Potrzebne będą
płatki kosmetyczne,
farby,
woda,
kolorowy papier techniczny,
nożyczki,
brokat oraz kamyki i inne ozdoby do dekoracji
https://dzieciakiwdomu.pl/2015/07/lody-praca-plastyczna-na-upalne-dni.html
Po przygotowaniu kulek lodowych, zadaniem dziecka jest przeliczyć ich ilość (utrwalamy kolory i liczebniki w języku angielskim)
19.05.2020 Wtorek
• Rodzic czyta wierszyk
„Moja mama”
Moja mama jest jak wiosna,
taka piękna i radosna.
Kocha mnie ja o tym wiem
i ja mamo kocham Cię.
Dam Ci gwiazdy, słońce, niebo,
dam Ci kwiatów bukiet wielki.
Potem uśmiech, wielki całus,
nawet oddam Ci cukierki.
• Po przeczytaniu wierszyka, dziecko rysuje obrazki do treści, tworząc swoją własną historyjkę obrazkową, dzięki której szybciej zapamięta tekst
• Ćwiczenia logopedyczne „Wszystko dla mojej mamusi”
Dziecko wykonuje ćwiczenia wg wskazówek:
a. Całuski dla mamusi (wargi mocno ściągnięte do przodu, lekko się rozchylają)
b. Obraz dla mamusi (okrężne ruchy języka wokół warg– rysowanie słońca)
c. Szeroki uśmiech dla mamusi (mocne rozciąganie warg na boki)
d. Minki mamusi (dzieci pokazują mimiką różne stany emocjonalne mamy: smutek, radość, złość, zdziwienie – utrwalamy słownictwo w języku angielskim)
20.05.2020 Środa
• Masażyk „List do mamy”
Mama czyta i rysuje elementy na pleckach dziecka a następnie rysuje dziecko na plecach mamy.
Kochana mamo (rysujemy serce i wykrzyknik)
Uśmiechnij się do mnie wesoło (rysujemy uśmiech)
Zróbmy razem duże koło (rysujemy koło)
Poskacz ze mną w kałuży („chlapiemy” plecy paluszkami, pstrykanie wszystkimi palcami)
Szczególnie po wielkiej burzy (rysujemy błyskawicę)
Narysujmy razem słonie (powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni)
Małe żółwie, może konie (szybko, z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści)
Piękny bukiet zrobię sam (rysujemy kwiatka)
I w prezencie Tobie dam (przytulamy dziecko siedzące przed nami)
• „Co mama robi w domu?” – zagadki ruchowe.
Dziecko pokazuje jakąś czynność wykonywaną przez mamę domu, a mama zgaduje co to jest za czynność. Jeśli odpowiedź będzie prawidłowa, to mama otrzymuje punkt (może być klocek, guzik itp.). Na koniec zabawy dziecko liczy punkty.
• Zabawa plastyczna „Portret mojej mamusi”
(potrzebne będą kredki i kartka A3 – można skleić ze sobą dwie kartki z bloku)
Rozmawiamy z dzieckiem na temat wyglądu zewnętrznego, zadając pytania o kolor i długość włosów, kolor oczu, usta, nos. Przypominamy co to jest portret, możemy pokazać portrety znanych malarzy. Następnie dziecko rysuje portret mamusi. Można wykorzystać szablon do uzupełnienia.
21.05.2020 Czwartek
• Ćwiczenia słuchowe „Co to za dźwięki”
https://chomikuj.pl/wiolan861/dom/odg*c5*82osy+z+domu/dla+dzieci++odg*c5*82osy+domu,6169104153.mp3(audio)
• Czytamy dziecku opowiadanie lub zapraszamy do wysłuchania fragmentu J. Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”
JAK NASZA MAMA ZREPEROWAŁA KSIĘŻYC
https://www.youtube.com/watch?v=i-hbBKSv_uE
Mama opowiadała potem, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno. I wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała oknem, ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie osłoniętej małą, biała chmurką, płyną mu łzy. - Co ci się stało? - spytała nasza mama. – Dlaczego płaczesz? - Buuuuu!... - rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos - chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, spuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek! Księżyc odsłonił białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma odtrącony dolny róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik. - Co to będzie! - lamentował księżyc. - Kiedy zrobię się znów okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją! - Cicho - powiedziała mu mama. - Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź tu na balkon, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie. Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki jakiego brakowało księżycowi. - Siedź teraz spokojnie - powiedziała - to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek. Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca. - Gotowe! - powiedziała. - Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!
Po przeczytaniu zadajemy dziecku pytania dotyczące treści
1. Kto płakał i z jakiego powodu?
2. Co wymyśliła mama na zmartwienie księżyca?
3. Do czego użyła pomarańczowych skórek?
4. Co poradziła mama księżycowi?
• Zabawa kulinarna – słodkie rogaliki, babeczki, lub ciasto.
Wspólnie z dzieckiem pieczemy smakołyki, nazywamy potrzebne produkty, dajemy możliwość uczestnictwa w poszczególnych etapach przygotowań.
22.05.2020 Piątek
• Zabawy ruchowe z dzieciństwa Rodziców
Rozmawiamy z dzieckiem na temat lubionych zabawa z dzieciństwa, zapraszamy do wspólnej zabawy. Można wykorzystać zabawę „Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy”, „Ciuciubabka”, „Berek”, „Klasy”.
• Ulubiona bajeczka mojej mamusi
Mama czyta ulubioną bajeczkę ze swojego dzieciństwa a następnie wspólnie narysujcie wybraną postać.
• Zagadki dla mamy
Dziecko zakrywa mamusi oczy chusteczką, tak aby nic nie widziała. Podaje jej do rąk różne zabawki. Zadaniem mamy jest rozpoznać co to za przedmiot. Możecie gromadzić punkty, które wspólnie przeliczycie.
Życzę udanej rodzinnej zabawy
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Bardzo dziękuje za kontakt i nadsyłane zdjęcia i filmiki. Zapraszam serdecznie do działania w kolejnym tygodniu..
E.R.
Tygodniowy plan miesiąca maja 11.05 - 15.05.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne spożywanie posiłków – chwyt sztućców podczas pożywania posiłków
- samodzielne rozbieranie i ubieranie się
Rozmawiamy z dzieckiem na temat konieczności częstego mycia rąk, oraz przestrzegania zasad obowiązujących podczas kichania, czy kaszlu. Zwracamy uwagę na to, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust.
TEMAT TYGODNIA „KTO NAM NIEBO POMALAOWAŁ? WITAJ TĘCZO KOLOROWA!
11.05.20 Poniedziałek
• Rodzic czyta opowiadanie: „Historia tęczy”.
Kiedyś, bardzo dawno temu, wszystkie kolory świata zaczęły się sprzeczać. Każdy z nich utrzymywał, że jest najpiękniejszy, najważniejszy, najpotrzebniejszy.
Zieleń powiedziała:
- Jest oczywiste, że jestem najważniejszym kolorem. Jestem piękna i nie ma beze mnie wiosny, ani lata. Jestem kolorem trawy, drzew, liści. Beze mnie świat byłby smutny.
Przerwał jej niebieski:
- Patrzysz tylko na ziemię; a co z morzem i niebem? To ja nadaję im kolor. Ja pomalowałem caluteńkie niebo, każdą rzekę, jezioro, morze, ocean. Jestem niezbędny i najważniejszy!
Kolor żółty uśmiechnął się swoim zwyczajem:
- Jesteście wszystkie bardzo ważne, ale to ja przynoszę światu uśmiech, radość, ciepło. Słońce jest żółte, księżyc jest żółty, gwiazdy są żółte. Wszystko, co pomaluję jest takie piękne, że wszyscy patrzą na to z zachwytem!
Czerwień nie mogła znieść tego długiego wywodu:
- Ja jestem ponad wami wszystkimi bo ja jestem kolorem serca – miłości. Jestem też kolorem ognia. Daję ludziom ciepło. Beze mnie nie można się obejść!
Spór kolorów trwał i coraz bardziej się wzmagał. Nagle na niebie pojawiła się wielka czarna chmura i powiedziała:
- Jesteście niemądre kolory! Wszystkie jesteście piękne, jak motyle, jak kwiaty. Tak mi smutno jak słucham waszej kłótni! I chmura zaczęła płakać gęstym deszczem.
W tej chwili na niebie pojawiło się słońce i powiedziało:
- Nie płacz chmuro, a wy kolory, przestańcie się kłócić. Weźcie się za ręce i namalujcie na niebie coś pięknego razem, aby było widać was wszystkie.
- Kolory zaczęły malować na niebie różnobarwne pasy i tak powstała tęcza. Na jej widok chmurka się uśmiechnęła, a kolory zobaczyły, że każdy z nich jest piękny i niezastąpiony i wspaniale wyglądają razem!
Na pamiątkę tej chwili za każdym razem, gdy słońce chce pocieszyć kropelki spadającego deszczu, na niebie pojawia się tęcza.
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat opowiadania, zadajemy pytania
- jakie kolory wypowiadały się w opowiadaniu,
- dlaczego się kłóciły,
- kto się smucił,
- co zrobiła czarna chmura, aby pomóc,
- co my doradzilibyśmy kolorom, aby się nie kłóciły
• „Kolorowe wstążeczki"
Przygotowujemy paski bibuły lub wstążeczki w kolorach tęczy, a następnie umocowujemy je na nadgarstku dziecka. Proponujemy taniec ze wstążkami interpretujący muzykę według własnych pomysłów dziecka. Po odtańczeniu utworu zachęcamy do układania kolorów w różnych wersjach.
https://www.youtube.com/watch?v=1DxxTXA5NIM
• Zabawa plastyczna „Tęcza farbą malowana”
Potrzebne będą farby, pędzel, duża kartka papieru. https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/06/teczowe-dlonie/
12.05.2020 Wtorek
• Organizujemy kino w domu i wspólnie oglądamy filmik edukacyjny „Jak powstaje tęcza?”
https://www.youtube.com/watch?v=qigLVHVd5j0
Po wyświetleniu można utrwalić nazwy kolorów w języku angielskim
• Śpiewamy piosenkę „Kolory wszystko ma”
1. Niebo kolor ma ma niebieski ,
a trawa zielony,
złoty słońce, srebrny księżyc,
czarny mają wrony.
Wszystko swoje ma kolory,
chmury, ziemia, drzewa,
krowa co po łące chodzi
i ptak, który śpiewa.
Ref. Tra, la, la kolory wszystko ma.
Tra, la, la kolory mam i ja.
Tra, la, la kolory wszystko ma,
tra, la, la kolory mam i ja.
2. Wiosna z nami gra w zielone,
lato w żółte słońce,
jesień brązem nam maluje,
liście spadające.
Zima w białym jest kolorze,
kiedy dużo śniegu.
Wiem już o tym i nie muszę
pytać się kolegów.
Ref. Tra la la, kolory wszystko ma..
https://chomikuj.pl/kej08/PIOSENKI/lato/49.+Kolory+wszystko+ma,5800377940.mp3(audio)
• Rozwiązujemy kolorowe zagadki
Ten kolor ma słońce
i niektóre kwiaty na łące. (żółty)
Ten kolor mają wiśnie,
porzeczki i maki,
a i samochód strażacki jest taki. (czerwony)
Taki kolor ma woda, niebo
i oczy, ale nie u każdego. (niebieski)
W tym kolorze jest trawa,
liście i mech
i twoje oczy czasami też. (zielony)
To będzie bardzo łatwa zagadka
jakiego koloru jest niebo,
kiedy jest ładna pogoda? (jasnoniebieski)
Marchewka zawsze ten kolor kryje,
ale też takie bywają dynie (pomarańczowy)
Jakim kolorem – pytam dziś wszystkich –
maluję niebo przed burzą i głębokie morze? (ciemnoniebieski);
W jakim kolorze są piękne fiołki
i smaczne śliwki? (fioletowy);
13.05.2020 Środa
• Eksperyment z kolorami
Potrzebne będzie opakowania cukierków Skittles, duży talerz najlepiej biały, woda w temperaturze pokojowej
Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza.
https://www.youtube.com/watch?v=SfVVFCAmSmY
• Rodzic czyta wierszyk „Tęcza” M. Konopnickiej, a następnie utrwalamy, aby dziecko opanowało na pamięć.
— A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?
— Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.
Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogrodu;
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda!
• Zabawa plastyczna „Siedmiobarwna tęcza”
Potrzebne będą plastelina i kartka (drukujemy, lub rysujemy wg wzoru). Dziecko wykleja kuleczkami z plasteliny.
https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/tecza-wyklejania-plastelina/
14.05.2020 Czwartek
• Inscenizacja ruchowa do wierszyka „Deszczyk”
Pada deszcz – ręce nad głową, obniżają się i pokazują spadające krople – 4 razy.
Wieje wiatr - ręce nad głową – pokazanie gestów wiejącego wiatru – 8 razy.
Nagle błysk – klaśnięcie przed sobą – 1 raz.
Nagle grzmot – silne tupnięcie – 1 raz.
Potem wyszła piękna tęcza – zataczanie koła od głowy ku dołowi - 1 raz.
• Zabawa plastyczna „Różowe okulary”
Przygotowujemy szablon oprawek okularów, który rysujemy na tekturze , następnie wycinamy. Dziecko ozdabia je wg własnego pomysłu, wybraną techniką plastyczną – kredki, farby, plastelina, papier kolorowy, brokaty itp. Następnie mocujemy do nich gumkę, tak aby dziecko mogło je założyć
• Zabawa ruchowo- twórcza inicjowana opowiadaniem „Przechodzenie przez bramę po drugiej stronie tęczy”
Zabawę rozpoczynamy po założeniu „różowych okularów”
Po założeniu różowych okularów wybierzemy się do wymarzonego świata, znajdującego się po drugiej stronie tęczy. Każdy, kto chce wejść do bajkowej krainy musi przejść przez bramę, wymyślonymi przez siebie ruchami. Popatrzcie jak tu pięknie i kolorowo. Rozejrzyjcie się dookoła a zobaczycie nad sobą różnobarwne motyle. Motylek delikatnie usiadł na naszym ramieniu, powoli zdmuchnijmy go. Teraz sami zamieniamy się w motylki i latamy z kwiatka na kwiatek, podziwiamy piękno przyrody. Jakim zwierzątkiem możemy się jeszcze stać? (naśladowanie ruchów, wykonywanych przez wymyślone zwierzęta). Wędrówka po wymarzonym świecie kończy się. Musimy przekroczyć bramę, wymyślonymi przez siebie ruchami i wracamy do naszego świata.
15.05.2020 Piątek
• Zabawa ruchowa do piosenki „Kolorowy deszczyk”
I. Gdy na dworze pada deszcz
Kiedy wszystko szare jest.
Wyjmij kredki i narysuj,
To, co tylko chcesz.
Ref.: Na niebiesko, fioletowo,
Żółto i różowo.
Na zielono i czerwono,
I pomarańczowo.
II. Chociaż pada szary deszcz.
Kredki z deszczu śmieją się.
Każda kredka ostrzy nosek
I rysować chce.
Ref.: Na niebiesko, fioletowo…
III. Kolorowy pada deszcz,
kolorowy szczeka pies,
i parasol kolorowy rysujemy też.
Ref.: Na niebiesko, fioletowo…
https://www.youtube.com/watch?v=1WhIEV0fStk
• Zabawa matematyczna „Kolorowe krople deszczu”
Potrzebne będą wycięte z papieru kolorowego kropelki deszczu oraz kostka do gry. Dziecko rzuca kostką do gry, ile oczek wypadnie, tyle kolorowych kropel deszczu układa przed sobą (proszę pamiętać, że zawsze zaczynamy układać od lewej strony)
• Zabawa plastyczna (metodą mokre w mokrym) „Kolorowy deszczyk”
Moczymy białą kartkę papieru, tak aby nasiąkła wodą a następnie dziecko macza paluszki w farbie i stempluje opuszki tworząc krople deszczu.
Życzę tęczowej zabawy
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Bardzo dziękuje za kontakt i nadsyłane zdjęcia i filmiki.
E.R.
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 04.05 - 08.05.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne wykonywanie czynności higieniczne – korzystanie z chusteczki podczas wycierania buzi i nosa, mycie rąk, zębów, załatwianie potrzeb fizjologicznych
Bardzo proszę zwrócić uwagę na postawę dzieci podczas siedzenia przy stole (często siadają na nóżkach, co niekorzystnie wpływa na ich postawę ciała)
TEMAT TYGODNIA „RUCH TU WIELKI, DŹIWIĘKÓW MOC, Z TRAW NA ŁĄCE WIELKI KOC”
04.05.2020 Poniedziałek
• Rodzic czyta wiersz W. Chotomskiej pt. „Jak biedronka zgubiła kropki?”
W poniedziałek bardzo rano pierwsza kropka wpadła w siano.
Drugą kropką wiatr we wtorek grał w siatkówkę nad jeziorem.
W środę kos dał swoim dzieciom do zabawy kropkę trzecią.
W czwartek czwarta z siedmiu kropek w świat ruszyła autostopem.
Piąta kropka w piątek rano wpadła w studnię murowaną.
Szóstą kotek wziął w sobotę i nie oddał jej z powrotem.
A ta siódma przy niedzieli spadła w mieście z karuzeli.
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat wiersza, zadajemy pytania
- Kto jest bohaterem wiersza
- Co przydarzyło się biedronce?
- Ile kropek zgubiła biedronka?
- Co się stało z pierwszą kropką/ drugą…
Następnie powtarzamy dni tygodnia (dzieci znają również dni tygodnia w języku angielskim, można również utrwalić)
• Masażyk relaksujący przy muzyce wyciszającej (pierwszy wykonuje masażyk Rodzic a później zmiana)
https://www.youtube.com/watch?v=Y2qzY9Y0ONQ
„Spacer biedronki”
Biedroneczka mała po trawce biegała. – delikatnie poruszają palcami w różnych kierunkach,
Nóżkami tupała, – naprzemiennie uderzają w plecy otwartymi dłońmi,
rączkami machała. – masują je obiema rękami,
Potem się ślizgała – przesuwają zewnętrzną stroną dłoni do góry,
do góry i w dół. – wewnętrzną w dół,
W kółko się kręciła – rysują rękami koła w przeciwnych kierunkach,
i piłką bawiła. – delikatnie uderzają pięściami,
Gdy deszcz zaczął padać, -stukają palcami wskazującymi z góry na dół,
pod listkiem się skryła – rysują obiema rękami kształt liścia,
i bardzo zmęczona spać się położyła – przesuwają złączone dłonie w jedną i w drugą stronę.
• Zabawa plastyczna „Biedronka”
Przygotowujemy duży kamień, farby, pędzel
https://miastodzieci.pl/zabawy/malowane-kamienie-biedronki-i-pszczoly/
05.05.2020 Wtorek
• Opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi „Spacer po łące”
Potrzebne będą lornetki – wykonujemy je z rolek po papierze toaletowym (dziecko może pomalować je farbami lub wykleić papierem kolorowym wg własnego pomysłu)
Jest piękny, wiosenny dzień, wybieramy się na wycieczkę na łąkę.
Słoneczko ogrzewa nas swoimi promieniami. Jest nam miło i ciepło. Ciekawie rozglądamy się dookoła. Trawy szumią ( szu, szu, szu…..) Wszędzie rosną kolorowe i pachnące kwiaty, zbieramy i robimy z nich mały bukiecik. Dmuchamy na dmuchawce (dmuchamy ) nasionka wesoło wirują.
Nagle co to? Zatrzymujemy się i nasłuchujemy. To pracowite pszczółki zbierają pyłek z kwiatów (latamy i bzyczymy: bzz, bzz).
Na małym listku zobaczyły konika polnego, który grał swój koncert, zobaczmy go z bliska (kucamy i mówimy: cyk, cyk, cyk). Spacerują biedronki, otrzepują łapki z rosy.
O, przy małym strumyku wesoło skaczą zielone żabki i radośnie kumkają i rechoczą (skaczemy i mówimy: kum, kum, rech, rech), wysuwają język łapiąc muszki.
Nagle jednak żabki ucichły, bo nad strumyk zbliżał się bocian (brodzimy jak bocian, wysoko unosząc długie czerwone nogi i mówią: kle, kle, kle, stajemy na jednej drugą opierając o kolano).
Przed bocianem do norki schowała się też mała myszka (czworakujemy i mówimy: pi, pi, pi).
Musimy już wracać do domu, ale co to – nad łąką fruwają piękne, kolorowe motyle, które podziwiają łąkę z góry. Przyglądamy im się z zachwytem (wykorzystujemy lornetki)
• Oglądamy ilustracje roślinności łąki – zwracamy szczególną uwagę na mlecze „mniszka lekarskiego ” i dmuchawce
https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=dmuchawce+mlecze&sa=X&ved=2ahUKEwi5nsSw15PpAhVhpIsKHRvSC44QsAR6BAgJEAE&biw=1517&bih=730
Dmuchawce
Dmuchawce powstają z kwiatów rośliny o nazwie mniszek lekarski. Niektórzy nazywają go mleczem, gdyż po zerwaniu z łodyżki wypływa biały płyn przypominający mleko. Gdy już przekwitną żółte kwiaty mniszka, powstają nasionka, które przyczepione do puszystych spadochroników są rozsiewane przez wiatr.
Więc gdy zdmuchniesz kolejnego dmuchawca, pamiętaj, że właśnie wysłałeś w podróż nowe nasiona tej rośliny
• Rozmowa z dzieckiem na temat ilustracji mleczy:
- Jak wyglądają mlecze, które kwitną, jakiego są koloru? - Jak wyglądają kiedy przekwitną, jakiego są koloru?
- Które bardziej Ci się podobają, dlaczego?
- Co można robić z dmuchawcami?
• Zabawa plastyczna „Patyczkowe dmuchawce – mlecze”
Potrzebne będą plastelina, patyczki do uszu, papier kolorowy, klej
https://blondynkikreatywnie.blogspot.com/2019/05/patyczkowe-mlecze.html
06.05.2020 Środa
• Śpiewamy piosenkę „Wianek”
https://youtu.be/9L4RS3kS9qc
Rosną sobie kwiatki na łące, na łące, Maki, chabry i rumianki pachnące.
Maki, chabry i rumianki pachnące.
La la la la la la la la la la la la
la.la la la la la la la la la la la
Nazbieramy kwiatków, kwiateczków, kwiateczków,
Nasplatamy, nazwijamy wianeczków.
Nasplatamy, nazwijamy wianeczków.
La la la la la la la la la la la la
la.la la la la la la la la la la la
Zaniesiemy mamie te dary, te dary
Uściskamy, upieścimy bez miary.
Uściskamy, upieścimy bez miary.
La la la la la la la la la la la la
la.la la la la la la la la la la la
• Piknik na łące/ polanie/ lesie/ogrodzie
Rodzice zapraszają swoje pociechy na piknik, na którym poszukujemy mniszka lekarskiego oraz kwiatów majowych. Liczymy znalezione obiekty, utrwalamy liczebniki w języku angielskim.
• Zabawa plastyczna „Kwiaty z łąki”
Potrzebna będzie duża kartka i kredki, dziecko rysuje kwiat z majowej łąki, który najbardziej się podobał (Rodzic odgaduje jego nazwę)
07.05.2020 Czwartek
• Zabawa matematyczna „Policz ile”.
Oglądamy z dzieckiem ilustracje owadów – zwracamy uwagę na zróżnicowany wygląd, przelicznie odnóży, czułek, kropek, próby szukania cech wspólnych.
• Zabawa logopedyczna „Uciekająca gąsienica” – potrzebne będą słomki do napojów, papier kolorowy, nożyczki. Wycinamy dwie gąsienice i rozpoczynamy zawody!
https://kz1.pl/14958/papierowa-chodzaca-gasienica-zabawka
• Zabawy ruchowe naszego dzieciństwa – bawimy się na świeżym powietrzu
1. Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy - Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
2. Ciuciubabka - dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
3. Kolory - dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Rodzice siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego uczestnika, wymieniając przy tym różne kolory. Uczestnicy łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.
4. Gra w klasy - narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.
08.05.2020 Piątek
• Rodzic czyta dziecku wierszyk
Ślimak” Wanda Chotomska
-Ślimak, ślimak, pokaz rogi,
w twoim domku brak podłogi.
Chodź ze mną.
Myszka ma podłogę w norze,
razem z nią zamieszkać możesz.
- Ojej, jak tu ciemno!
-Ślimak, ślimak, pokaż rogi,
domek taki masz ubogi.
Zamek ci z piasku postawię.
-Wolę chodzić po trawie!
-Ślimak, ślimak, pokaż rogi.
bóbr cię prosi w swoje progi.
Bóbr mieszkanie ma dobre.
-Nie będę mieszkał z bobrem!
-Ślimak, ślimak, rogi pokaż,
na gałęzi skrzeczy sroka.
Chcesz mieszkać w gnieździe ze sroką?
-A na co mi tak wysoko?
-Ślimak, ślimak pokaż rożki,
choć na grzędę do kokoszki.
-Mam mieszkać w kurniku na grzędzie?
Dziękuję nic z tego nie będzie.
-Ślimak, ślimak pokaż rożek,
może mieszkać chcesz w oborze?
-Nie chce jestem za mały.
Krowy by mnie zdeptały.
-Ślimak, ślimak, pokaż rogi,
idzie bocian długonogi.
Chcesz mieszkać razem z bocianem?
-Dziękuję, wole nie.
Jeszcze mnie zje...
U bociana mieszkać nie chcę,
krowa mnie w oborze zdepce
i na grzędzie spał nie będę,
bo tam kury siedzą rzędem.
Nie zamieszkam tam gdzie sroka,
chociaż to niebrzydki lokal.
Nie chcę mieszkać razem z bobrem,
choć ma bóbr mieszkanie dobre.
Nie chcę zamku, chociaż spory
i nie dla mnie mysie nory.
Wolę chodzić po tym świecie
nosząc własny dom na grzbiecie.
I co na to powiecie?
• Rozmowa na temat treści wiersza, Rodzic zadaje dziecku pytania
- Jak wygląda ślimak?
- Gdzie nie chciał mieszkać ślimak?
- Co nosi ślimak na grzbiecie?
• Oglądanie różnych gatunków ślimaków
https://www.google.com/search?q=gatunki+%C5%9Blimak%C3%B3w&hl=pl&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwimv6jt95PpAhWIjosKHVWpCXMQ_AUoAXoECBEQAw&biw=1517&bih=730
• Zabawa kulinarna „Makaronowe ślimaczki” – potrzebny będzie ugotowany makaron do spaghetti. Dziecko układa z makaronu zwijając nitki ślimaka i jego dom.
Życzę wspaniałej i wesołej zabawy
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje za aktywny udział i realizację KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Bardzo dziękuje za kontakt i nadsyłane zdjęcia i filmiki.
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 27.04 - 30.04.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- samodzielne wykonywanie podstawowych czynności higieniczne – mycie rąk, zębów, załatwianie potrzeb fizjologicznych, posługiwanie się chusteczką
- spożywanie posiłków z użyciem sztućców, właściwy chwyt łyżki i widelca,
- zachęcam do umożliwieniu dzieciom pełnienia „dyżuru” przy przygotowywaniu posiłków – nakrywanie do stołu
TEMAT TYGODNIA „RUCH TU WIELKI, DŹIWIĘKÓW MOC, Z TRAW NA ŁĄCE WIELKI KOC”
27.04.2020 Poniedziałek
• Rodzic czyta wierszyk
I. Salach „Łąka”
Łąka tylu ma mieszkańców
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka
tutaj kwiatek – o różowy
Z kopca wyszedł krecik mały
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci
więc zatańczmy z nimi chwilę."
Następnie rozmawiamy z dzieckiem temat wiersza, zadajemy pytania:
- O czym był wiersz?
- Jakiego koloru była łąka?
- Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
- O jakich roślinach jest mowa w wierszu?
- Co wydały motyle nad łąką?
- Kogo zaprosiły motyle na bal?
• Oglądamy z dzieckiem książeczki z owadami lub klikamy w link
https://www.google.com/search?q=owady+z+%C5%82%C4%85ki+&tbm=isch&ved=2ahUKEwjStKCupoTpAhUEXJoKHYFmCDYQ2-cCegQIABAA&oq=owady+z+%C5%82%C4%85ki+&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECAAQHlDgK1i-M2C1OWgAcAB4AIAB5gGIAZUGkgEFNC4yLjGYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZw&sclient=img&ei=342kXpJJhLjpBIHNobAD&bih=657&biw=1366
• Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi „Spacerkiem po łące”. Rodzic czyta, dziecko wykonuje ćwiczenia
Jest piękny wiosenny dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer na pobliską łąkę ( dziecko maszeruje w różnych kierunkach).Słońce mocno świeci, a wiatr rozdmuchiwał nasiona roślin ( dziecko chodzi na czworakach i dmucha na rośliny). Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie pojawiło się jakieś zwierzątko. Rozglądamy się dookoła. Nagle dzieci usłyszały pierwsze odgłosy. To pracowite pszczółki krążyły nad kwiatami szukając najpiękniejszych aby zebrać z nich nektar ( dziecko lata jak pszczółka, machając rękami - skrzydełkami), wesoło bzyczały nawołując się nawzajem.( naśladuje bzyczenie pszczół: bzz, bzz). Na listkach kończyny siedziały koniki polne poruszając śmiesznie łapkami (dziecko siedzą porusza w dowolny sposób kończynami), cykając cichutko ( naśladuje dźwięk: cyt, cyt). Nagle nie wiadomo skąd pojawiły się żaby (dziecko naśladuje skakanie żabek), kumkały głośno (naśladuje kumkanie: kum, kum, kum) jakby ostrzegały się przed jakimś niebezpieczeństwem. Miały rację, że były takie zdenerwowane bo na łące pojawiły się bociany, chodziły unosząc wysoko nogi ( naśladuje chód bociana) rozglądając się na boki, co chwilę przystawały i pochylały się do przodu jakby czegoś szukały w trawie. Ponieważ niczego nie mogły znaleźć – nieszczęśliwe klekotały ( naśladuje głos bociana: kle, kle). Wysoko nad łąką krążył skowronek śpiewając wiosenną piosenkę ( naśladuje głos skowronka: dzyń, dzyń), odpowiadał mu wróbel ( naśladuje głos wróbla: ćwir, ćwir), który poszukiwał pokarmu dla swoich głodnych dzieci. Czekały one niedaleko w gniazdku piszcząc: pi, pi, pi. (naśladuje dźwięk pi, pi, pi) Nad łąką latały kolorowe motyle, co pewien czas siadając na kwiatach (naśladuje ruch latających motylków). Wiosenny wietrzyk poruszał trawą, kwiatami szumiąc wesołe piosenki szszszsz.....szszsz....szszuuu.(naśladuje szszszszsz..)
Nagle zerwał się wiatr i na niebie ukazała się wielka czarna chmura. Chmura zazdrościła zwierzętom ich łąki i ich radości. Mieszkańcy łąki pochowali się między źdźbła traw. Na łące zrobiło się cicho i smutno. Nie było już słychać brzęczenia pszczół, pobzykiwania komarów, nie słychać było kumkania żab ani odległego klekotania bociana. Zniknął kret, a także inne owady: biedronki i motyle, osy. Co prawda kwiaty nadal rosły, ale łąka była teraz pusta i smutna.
Czy pomożemy mieszkańcom łąki wrócić do domu? Twoja magiczna moc odpowiedzi sprawi, że zwierzęta wrócą na łąkę.
Zagadka
Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko... (pszczoła)
Zagadka
Czerwone ma nogi, biało- czarne piórka, do wody przed nim żaby dają nurka... ( bocian)
Zagadka
Skaczą po łące, pływają w wodzie, z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie... ( żaby)
Zagadka
Ma dwie nóżki, choć nie bodzie, mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój jak, sami wiecie, nosi zawsze na swym grzbiecie..........( ślimak)
Zagadka
Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce....(biedronka)
Zagadka
Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe, lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko (motyl)
Zagadka
Że jest w ogródku łatwo zgadniecie, skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)
Zagadka
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy, zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)
Zagadka
Kolorowe pachnące, w ogrodzie czy na łące, chętnie je zbieramy na bukiet dla mamy.
( kwiaty)
• Zabawa plastyczna „Wytłoczkowe owady” – potrzebne będą opakowania po jajkach, farby, flamaster
https://www.panikredka.pl/2020/03/12-wiosennych-pomyslow-diy-dla-dzieci.html
28.04.2020 Wtorek
• „Wyprawa na łąkę”
Rodzice zapraszają swoje pociechy na wycieczkę. Zabieramy ze sobą lupy, szkła powiększające i podejmujemy z dzieckiem działania badawcze - obserwujemy rośliny i owady na wydzielonym fragmencie łąki. Pamiętamy o maseczkach i rękawiczkach…
• Zabawa plastyczna „Owad z łąki”
Potrzebna będzie duża kartka i kredki, dziecko rysuje obserwowanego na łące owada.
• Zabawa słuchowa „Co słychać na łące?”- rozpoznawanie odgłosów mieszkańców łąki i naśladowanie ich.
http://chomikuj.pl/sabilew.66/08+Odg*c5*82osy+owad*c3*b3w+(trzmiel*2c+pszczo*c5*82y*2c+koniki+polne)(1),3744843995.mp3(audio)
29.04.2020 Środa
• Śpiewamy piosenkę „My jesteśmy Motylkami’ https://chomikuj.pl/thorba/pory+roku/wiosna/wiosna+piosenki/34+My+jestesmy+motylkami,3277294319.mp3(audio)
My jesteśmy motylkami,
Kolorowe skrzydła mamy.
I fruwamy tu i tam,
Gdzie słoneczko świeci nam
I na dół i w górę, z kwiatka na kwiatek,
Tu z przodu stokrotka, a z tyłu bławatek.
Więc lecę radośnie to tu i tam,
Bo skrzydełka przecież mam.
My motylki tak już mamy,
że latamy nad łąkami.
Możesz z nami lecieć też
jeśli tylko tego chcesz.
I na dół i w górę, z kwiatka na kwiatek,
Tu z przodu stokrotka, a z tyłu bławatek.
Więc lecę radośnie to tu i tam,
Bo skrzydełka przecież mam.
• Rodzice czytają wiersz D. Gellner „Gąsienica – tajemnica”.
Idzie ścieżką gąsienica,
kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma...
Jedną robi nam „pa, pa, pa!”.
Do widzenia! Do widzenia!
Czary-mary – już mnie nie ma!
Nitką się owinę cała
i przez zimę będę spała!
Gdy ochłodzi się na dworze,
będę spała, jak w śpiworze.
Już się niby nic nie dzieje.
Kokon się na wietrze chwieje...
Gąsienica w środku śpi
i zamknęła wszystkie drzwi.
A na wiosnę - Patrzcie teraz!
Ktoś w kokonie drzwi otwiera!
Macha do nas skrzydełkami...
Kto to jest? Powiedzcie sami.
Następnie rozmawiamy z dzieckiem temat wiersza, zadajemy pytania:
Co robiła zimą gąsienica?
W czym spała w czasie zimy?
Co stało się z gąsienicą, kiedy nastała wiosna?
W co zamieniła się gąsienica?
Na koniec oglądamy z dzieckiem zdjęcia przedstawiające gąsienicę i motyle - różne gatunki. Omawiamy i porównujemy ich wygląd.
• Zabawa plastyczna „Cykl życia motyla – jeśli jest możliwość proszę wydrukować (można narysować) dziecko wycina kwadraty a następnie układa historyjkę obrazkową, przykleja obrazki zgodnie z kolejnością (zaczynamy od lewej strony) a następnie koloruje obrazki.
https://naszelementarz.men.gov.pl/generator/worksheet/78832dfdb9309e51a2021e8d082f49f66d1a4a1829d09739046624b53c7b0333/karta-pracy-karta-pracy-nr-77-etapy-rozwoju-motyla.pdf
30.04.2020 Czwartek
• Organizujemy kino w domu (można wcześniej przygotować bilet i pobawić się w sprzedaż wejściówki, za bilet można zapłacić np. klockowymi pieniążkami – utrwalamy liczenie)
Z kamerą wśród pszczół
https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE
Następnie rozmawiamy na temat treści bajki, oraz znaczenia pszczół w życiu człowieka. Podkreślamy wartości zdrowotnych miodu, także wykorzystania miodu w medycynie, do produkcji kosmetyków.
Oglądanie stroju pszczelarza, wyjaśnienie dzieciom, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół.
https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=str%C3%B3j+pszczelarza&sa=X&ved=2ahUKEwjT-_DAvITpAhUYAxAIHRNKDRcQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Zabawa matematyczna „Domki pszczół - ule” rysujemy 5 uli w różnych wielkościach, które wycina dziecko a następnie układa je od najmniejszej do największej (dziecko zaczyna od lewej strony)
• Zabawa kulinarna przygotowanie nektaru pszczelego z wody, cytryny i miodu – dziecko wykonuje dla siebie i Rodzica zdrowy napój. Rodzic asystuje i czuwa nad bezpieczeństwem.. Smacznego
• Zabawa plastyczna „Wesoła pszczoła”, potrzebne będzie plastikowe jajko (takie, które znajduje się w jajku z niespodzianką) lub balonik. Przygotowujemy cieniutkie czarne paski z papieru i dziecko obkleja jajko, dorysowuje oczy i dokleja skrzydełka wycięte z papieru.
https://www.google.com/search?q=zabawa+plastyczna+owady&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiO15nBhILpAhVJlosKHSQKB3sQsAR6BAgJEAE&biw=1366&bih=657#imgrc=ocWmXxI99PXgUM&imgdii=1tV0LZ2HmTynQM
ŻYCZĘ WSPANIAŁEJ ZABAWY
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękuje tym Rodzicom, którzy aktywnie realizują KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ. Nadsyłane zdjęcia i filmiki świadczą o wspaniałej zabawie. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli spotkać się w przedszkolu.
Z całego serca dziękuje E. R.
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 20.04 - 24.04.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności :
- trzymanie narzędzi pisarskich – kredka, ołówek
- samoobsługę w ubieraniu i rozbieraniu
TEMAT TYGODNIA " Dbamy o swoje środowisko – kochamy MATKĘ ZIEMIĘ "
20.04.2020 Poniedziałek
• Rodzic czyta dziecku opowiadanie „Ziemia”
„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.
• Ćwiczenie oddechowe „Chmurki” (przygotowujemy 2 papierowe planety – wesołą i smutną, można wydrukować lub narysować) oraz papierowe serwetki – które będą pełnić rolę chmurek (można wyciąć z papieru)
Na stoliku kładziemy dwa koła przykryte papierowymi serwetkami – chmurkami. Zadaniem dziecka jest rozdmuchać chmurki, tak by całkowicie odkryć oba koła - planety
• Rozmowa na temat odkrytych planet
- Czym różnią się planety?
- Na której z nich mieszkałoby się przyjemniej i dlaczego?
- Przypominamy zwroty w języku angielskim: happy (wesoły) sad (smutny)
• Zabawa plastyczna „Kula ziemska”
Rysujemy na dużym arkuszu papieru kulę ziemską, dziecko wycina a następnie wykleja ją plasteliną bibułą lub maluje farbami, tak aby była wesołą.
21.04.2020 Wtorek
• Ekologiczne zabawy ruchowe (proszę o przygotowanie butelek plastikowych, kartonu, rolki po papierze i puszki)
- RZUT PUSZKĄ DO KARTONOWEGO PUDŁA - dziecko liczy rzuty swoje i Rodzica (utrwalamy liczebniki w języku angielskim)
- KOPANIE PUSZKI SLALOMEM - zabawa polega na kopaniu puszki, pomiędzy butelkami z wodą ustawionymi w pewnej odległości od siebie, w rzędzie.
- KRĘGLE Z BUTELEK PO WODZIE MINERALNEJ
zabawa polega na tym, aby wcelować puszką do 5 kręgli z plastikowych butelek.
• Wysłuchanie wiersza „Ekologia”
Ekologia – mądre słowo
a co znaczy - powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować
- powiedziała mądra sowa…
Rozmowa na temat treści, zadajemy dziecku pytania:
- Kto odpowiedział na pytanie co to jest ekologia
- Czy wiesz, co to jest środowisko, ekologia?
- Co to znaczy chronić i szanować środowisko?
- Jak możemy dbać o środowisko?
• Zabawa plastyczna - Przyjaciel przyrody to JA – projektowanie ZNAKU MAŁEGO EKOLOGA, wykorzystujemy materiały wtórne (plastikowe zakrętki, rolki po papierze, butelki, pojemniki itp. )
22.04.2020 ŚRODA – OBCHODZIMY DZIEŃ ZIEMI
Ubieramy się w kolory ZIEMI (ZIELONY, NIEBIESKI)
• Śpiewamy piosenkę „Żabki”(utrwalamy piosenkę)
W pewien wieczór dla zabawy
ktoś urządził śmietnik w stawie
i do wody śmieci bach,
padł na żabki blady strach.
Ach, ach, ach, ach, ach, ach
padł na żabki blady strach.
Plusk, do wody czajnik w stawie
prawie rozbił głowę żabie
plusnął sobie, plum i wpadł
blady strach na żabki padł.
Ach, ach, ach, plum i wpadł
blady strach na żabki padł.
Żabki wielce się zdziwiły
gdy ten czajnik zobaczyły
zakumkały kum, kum, kum
co to jest za straszny stwór?
Ach, ach, ach, kum, kum, kum
co to jest za straszny stwór?
Zasmucone siadły w trawie
nie chcą mieszkać w brudnym stawie
i zielonych żabek tłum
opuściło staw kum, kum.
Rozmowa na temat treści piosenki
- Co zostało wrzucone do stawu
- Kto przestraszył się w stawie
- Co zrobiły żabki
• Słuchanie opowiadania „O kłopocie małej żabki”:
Zielona żabka nad stawem mieszkała. Siadała na olbrzymim liściu i wciąż rozmyślała.
- Ach, jaka jestem brzydka, zielona, jak glony w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!
W pobliżu żabki ważka usiadła. A żabka rzecze:
- Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, barwy jej bardzo mnie zachwycają.
Nagle biedronka się pojawiła.
- Czemu się smucisz sąsiadko miła? Bezchmurne niebo, piękna pogoda a w stawie czysta i chłodna woda.
- Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy już się nie zmieni.
Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.
- Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.
We wszystkie strony zerka ciekawie.
- Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała.
Żabce serduszko mocno zabiło.
- Kiedy mnie ujrzy nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze że wkoło zielona trawa. Teraz rozumiem - barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec zatem bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.
Rozmowa nt. treści opowiadania
- Dlaczego żabka była smutna?
- Kogo żabka spotkała na łące?
- Kto chciał ją zjeść?
- Czy udało się bocianowi złapać żabkę?
- Dlaczego bocian nie dojrzał żabki w trawie?
• Zabawa plastyczna „Zielona żabka” potrzebna będzie zielona farba, czarny flamaster. Maczamy stopę w zielonej farbie a następnie odbijamy na kartce
http://www.kreatywniewdomu.pl/2014/08/bya-sobie-zabka-maa.html
23.04.2020 Czwartek
• Organizacja kina domowego bajka edukacyjna – proekologiczna
https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY
Rozmowa z dzieckiem na temat treści – utrwalanie kolorów i przeznaczenia poszczególnych pojemników na odpady.
• Słuchanie utworu „Sznurek Jurka” L. Szołdry (można przygotować śmieci o których mowa w wierszu i zrobić z dzieckiem inscenizację)
Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko
• Rozmowa na temat treści utworu,
- W jaki sposób boisko zamieniło się śmietnik?
- Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
- Czy Jurek przewidział konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?
Po rozmowie posegregujcie śmieci do odpowiednich pojemników na odpady (można wyciąć pojemniki z kolorowych kartek)
24.04.2020 Piątek
• Rozmowa z dzieckiem o środowisku naturalnym i jego ochronie.
Zastanowienie się nad tym, co możemy zrobić, żeby poprawić stan środowiska naturalnego. Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytania:
- Co to są odpady i skąd się biorą?
- Czy możemy wyrzucać odpady gdziekolwiek?
- Na czym polega segregacja śmieci?
- Na jakie grupy segregujemy odpady ? (dzieci otrzymały w zeszłym roku książeczki o segregacji odpadów w Jeleniej Górze można ją poczytać)
• Segregujemy odpady - zabawa matematyczna - ćwiczenia w segregowaniu.
Rodzic rozsypuje odpadki z różnego materiału, dziecko ma za zadanie posegregować śmieci do odpowiednich pojemników – można posłużyć się kolorowymi kartkami. Dziecko „wrzucając” liczy ilość śmieci w pojemniku. (Rodzic zadaje pytanie, w którym pojemniku śmieci było najwięcej, a w którym najmniej) Zwrócenie uwagi na to, że niektóre pozostałe odpady nie pasujące do pojemników - takie jak baterie, lekarstwa, zepsute urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać, bo są bardzo szkodliwe dla środowiska.
• Plastikowy stworek – tworzymy wg własnego pomysłu lub korzystamy z propozycji
https://www.google.com/search?q=plastikowy+stworek&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwijsKy_jfLoAhVliIsKHYoQCgUQsAR6BAgIEAE&biw=1366&bih=657
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 14.04 - 17.04.2020
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności samoobsługowe
- samodzielne jedzenie - utrwalanie prawidłowego chwytu łyżki i widelca (zwracamy uwagę na postawę ciała, podczas siedzenia)
- rozbieranie i ubieranie garderoby (koszulka, bluzeczka)
TEMAT TYGODNIA " Dbamy o swoje środowisko – kochamy MATKĘ ZIEMIĘ "
14.04.2020 Wtorek
• Rozmowa z dzieckiem nt. naszego miejsca we wszechświecie:
-Czy wiesz gdzie mieszkamy?
-Jak nazywa się miejscowość, kraj, kontynent na którym mieszkamy?
-Jak nazywa się planeta, na której mieszkamy?
• Słuchamy piosenki https://miastodzieci.pl/piosenki/w-ukladzie-slonecznym/, następnie rozmawiamy na temat treści, zadajemy dziecku pytania:
1. Jak nazywały się planety
2. Co robią planety?
3. Czym różnią się od siebie?
• Oglądamy w literaturze dostępnej w domu układ słoneczny lub kilkami w link (https://www.google.com/search?q=uk%C5%82ad+s%C5%82oneczny+obrazy&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwikiKCb4eXoAhVDpYsKHVpCDDYQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657 )
• „Słońce parzy!” - zabawa ruchowa z piłką.
Dziecko stoi naprzeciwko rodzica, który rzuca piłką do dziecka i podaje nazwę planet np. Jowisz, Mars. Zadaniem dziecka jest złapać piłkę i odrzucić do rodzica. Dopiero kiedy padnie słowo „Słońce” to nie można łapać.
• Lepimy z plasteliny/ masy solnej/ lub masy plastycznej planety układu słonecznego – rozwijamy sprawność motoryki małej przy wyrabianiu, toczeniu, ugniataniu tak, aby powstawały kule
15.04.2020 ŚRODA
• Opowieść ruchowa „Lecimy w kosmos” (wg K. Kutyła)
Dziś wybierzemy się w kosmiczną podróż, zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon - najpierw prawa, teraz lewa noga...gotowe?....jeśli tak to ...szuuuu.....zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak...to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby - nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu... prawda?...od czego więc zaczniemy?...oczywiście od butów - uwaga wkładamy: prawy but, teraz lewy but i gotowe. ..teraz prawa i lewa rękawica i na końcu hełm...
Uwaga! Włączamy silnik: najpierw jedną, potem drugą ręką, zapinamy pasy, wyglądamy przez okno i 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 - startujemy...lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną....uwaga turbulencje...zobaczcie z lewej strony mijamy burzę kosmiczną, w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych...więc „gaz do dechy”!...uciekamy!.. musimy mocno skręcić w prawą stronę...udało się, możemy odetchnąć z ulgą – uff. Wyjrzycie przez okno z prawej strony z pewnością zobaczycie planetę - przyjrzyjcie się jej uważnie, to Mars, może zobaczycie na niej jakiegoś ufoludka? O, jest! Lądujmy na tej pięknej planecie, może uda nam się z nim przywitać. Trzy- czte-ry lądujemy! Podejdźmy do niego powoli, żeby się nie przestraszył! Może się z nim ładnie przywitamy? Co należy powiedzieć, jak się z kimś wita? ( dzień dobry). Czy macie jakieś pytania do kosmity? On powiedział, że nazywa się Ufuś i miło mu was poznać
( dziecko zadaje pytania, a rodzic udaje, że kosmita szepcze mu do uch odpowiedzi.......ioioio...to ostrzeżenie, że kończy nam się tlen w kombinezonach, musimy więc wracać na Ziemię! Pożegnajmy się z naszym nowym przyjacielem. Znów wsiadamy do rakiet. Lecimy…spójrzcie przez okno czy widzicie Ziemię?...tak, to właśnie ta niebieska planeta ... uwaga trzymajcie się mocno za chwilę będą turbulencje...uwaga zbliżamy się do Ziemi...lądujemy...uff...udało się ...mamy za sobą pierwszy lot w kosmos...rozpinamy pasy, zdejmujemy rękawice, hełm, i buty, kosmiczny skafander...
• Zabawa plastyczna „Rakieta”. Rodzic rysuje na kolorowych kartkach figury geometryczne, dziecko wycina i tworzy z nich rakietę, do magicznej mocy można użyć brokatu.
https://www.google.com/search?q=rakieta+z+figur+geometrycznych&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=QbAKtLShT5exMM%253A%252CS5kmZLDDsBBsLM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kTY8Mf5GiMBkrFSScQs0D6B4Ef5ZA&sa=X&ved=2ahUKEwiH5vS_heboAhXHmIsKHScwCocQ9QEwCXoECAoQIw#imgrc=Gj2kQL7LniGflM&imgdii=-vYVFkARUET-tM
• Rozwiązujemy zagadki kosmiczne (wyrazy będące rozwiązaniem dzielimy na sylaby)
ZAWSZE JEST NAD NAMI.
TO PŁACZE CZASAMI DESZCZEM,
TO ŚMIEJE SIĘ SŁOŃCEM
ALBO GWIAZD TYSIĄCEM. (NIEBO)
KIEDY PO NIEBIE WĘDRUJE NOCĄ,
DOKOŁA NIEGO GWIAZDY MIGOCĄ.
RAZ JEST JAK ROGALIK,
RAZ OKRĄGŁY JAK TALERZ.
KIEDY SŁOŃCE WSCHODZI,
WNET Z NIEBA UCIEKA. (Księżyc)
CO TO ZA ZŁOTA ŚWIETLANA KULA,
KTÓRA SWYM CIEPŁEM ZIEMIĘ OTULA? (SŁOŃCE )
Z ZIEMI DO GWIAZD MKNIE POCISK ZŁOTY,
SZYBSZY NIŹ WIATR I SAMOCHODY. (RAKIETA)
CO TO ZA OKRĄGŁA PLANETA,
NA KTÓREJ BEZ WODY, TLENU I SŁOŃCA NIE BYŁOBY ŻYCIA. (ZIEMIA)
15.04.2020 Czwartek
• Rozmowa z dzieckiem na temat kosmonauty – poszukajcie w dostępnej literaturze informacji
https://www.google.com/search?q=kosmonauta+obrazy&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjApLSj-eXoAhUUHHcKHSsSBJcQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Jestem kosmonautą – zabawa plastyczna (pracę można wykonać wg podanej propozycji lub własnego pomysłu)
https://kreatywnik.pl/2019/01/21/kosmonauta-byc-2/
• Nauka na pamięć rymowanki ruchowej z interpretacją jej treści
Kosmonauta idzie dróżką,
przytupuje jedną nóżką,
klaszcze w ręce raz i dwa,
podskakuje: hopsa, hopsa sa.
Już w rakiecie prosto siada,
kiwa głową na sąsiada.
Ster rakiety w ruch już wprawia,
choć to wcale nie zabawa,
i rakieta się unosi,
bo ją o to ładnie prosi.
16.04.2020 Piątek
• Czytamy dziecku opowiadanie „Chora Planetka” M. Tokarczyk
Pewna Planetka mała, cały dzień smutną buzię miała.
Jaś się zastanawiał dlaczego? – ale zapomniał, że papierki zamiast do kosza to rzucił pod drzewo.
Kasia również się zastanawiała, dlaczego Planetka chodzi zapłakana.
Jednak i ona zapomniała, jak z samego rana listki z drzewa obrywała i gałązki łamała.
Pan Janek też długo rozmyślał nad smutną Planetki buzią,
ale i on zapomniał o tym, że wczoraj z wieczora zamiast śmieci do kosza do pieca wrzucił,
a dym czarny z komina buchał i powietrze dookoła zatruwał.
Pani Aniela również była zatroskana, dlaczego Planetkę głowa bolała od rana,
ale i ona zapomniała, że śmieci nie posegregowała tylko do jednego worka wszystko wsypała.
Planetka dalej smutna chodziła, a gdzie nie spojrzała tam śmieci widziała.
I małą Halinkę, co światło w pokoju miała włączone, a przecież słoneczko świeciło na dworze.
I Józia co wodę miał źle zakręconą już od rana, bo woda z kranu ciągle kap, kap kapała.
Planetka tak się rozchorowała, że do szpitala pojechała.
Pytacie dlaczego? Bo nikt o środowisko nie zadbał mój drogi kolego.
Dlatego Planetka smutną buzię miała i się poważnie rozchorowała.
Pamiętajcie zatem dzieci kochane, aby Planetka uśmiechnięta i zdrowa była,
Dbajmy o środowisko, tak by nasza Ziemia zawsze czysta była!
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści opowiadania, zadajemy pytania:
- Dlaczego Planetka była smutna ?
- Co zrobiły dzieci?
- Czy dorośli pamiętali o dbaniu o Planetkę?
- Dlaczego Planetka zachorowała?
- Co możemy zrobić, aby Planetka była uśmiechnięta?
• Śpiewamy piosenkę „Nasza Planeta Ziemia” (dzieci znają ją)
Nasza planeta – Ziemia, zawieszona pośród gwiazd.
Już od wielu lat się zmienia. Czy na lepsze? Powiedz sam.
My jesteśmy jeszcze młodzi i uczymy się jak żyć.
Co planecie naszej szkodzi by ekologicznie żyć?
Ref. Nie rzucę już papierka od cukierka
To wielka sprawa, która tyczy nas
Ja wiem, że to na pewno rzecz niewielka
Lecz o nią się upomni wielki las
Bo z małych rzeczy świat się składa
A człowiek o przyrodę musi dbać
Niech służy nam ekologiczna rada
Przyrodzie trzeba też coś dać
Tygodniowy plan miesiąca kwietnia 06.03 - 10.04.2020
Drodzy Rodzice
W tym tygodniu zapraszamy do udziału w KONKURSIE NA STROIK WIELKANOCNY
oczywiście wykorzystujemy materiały dostępne w domu.
Technika dowolna, więcej szczegółów w poniedziałek 06.04. pod linkiem https://pm27okraglaczek.edupage.org/blog6/
TEMAT TYGODNIA "Wielkanoc, Wielkanoc"
Bardzo proszę, aby dzieci w tym tygodniu utrwalały następujące czynności samoobsługowe
- ubieranie i rozbieranie w tym zapinanie guzików, czy zatrzasków
- nakładanie pasty do zębów i samodzielne mycie zębów
06.03.2020 PONIEDZIAŁEK
• Czytamy dziecku „Bajeczkę wielkanocną”
Bajeczka wielkanocna A. Galicy
Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.
- Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?
A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
- Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.
Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk-puk i przygrzewało mocno.
- Stuk-stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.
Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.
- Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.
Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.
- Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
- Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
- Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
- Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.
A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.
- Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś.
A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka : dzeń-dzeń, dzeń-dzeń.
Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.
- Co to? Co to? – pytał Zajączek.
- Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.
I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.
- To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:
W Wielkanocny poranek
Dzwoni dzwonkiem Baranek,
A Kurczątko z Zającem
Podskakują na łące.
Wielkanocne Kotki,
Robiąc miny słodkie,
Już wyjrzały z pączka,
Siedzą na gałązkach.
Kiedy będzie Wielkanoc
Wierzbę pytają.
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści opowiadania, zadajemy pytania:
- Co robiło słonko?
- Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, …?
- Jakie święta zbliżają się do nas?
• Śpiewamy piosenkę "Zając malowany" - poskaczcie wspólnie jak zajączki - duży i mały
Na kubeczku z porcelany
mieszka zając malowany.
Kiedy tylko się poruszy
to w herbacie moczy uszy.
Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.
Siedzi zając na kubeczku,
lewą nogę moczy w mleczku.
Ale mleczko nie dla niego
on by wolał coś innego.
Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.
Wytarł zając mokre uszy,
zrobił cztery wielkie susy.
Usiadł w lesie na polanie
co ja teraz powiem mamie?
Co ja teraz powiem? Co? No co?
https://chomikuj.pl/gembina/piosenki+dla+dzieci/piosenki+na+wielkanoc/20+zaj*c4*85c+malowany,1911134472.mp3(audio)
• Wykonujemy z dzieckiem zajączka - potrzebna będzie rolka po papierze toaletowym, klej, nożyczki, papier kolorowy
https://www.arbuziaki.pl/wielkanocne-zajaczki-z-rolek-po-papierze/ w linku znajduje się instrukcja.
07.03.2020 WTOREK
• Porozmawiaj z dzieckiem na temat tradycji wielkanocnych, oglądnijcie wspólnie symbole, możecie posłużyć się kartkami pocztowymi, książkami lub kliknijcie w link
https://www.google.com/search?q=symbole+wielkanocne&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjSt7CEjdHoAhXlwcQBHW0ZD3YQ_AUoAXoECA0QAw&biw=1242&bih=597
• Zgaduj - zgadula, przeczytaj dziecku zagadki, za każdą dobrą odpowiedź podaruj punkt - może być klocek, kredka, itp., przeliczcie uzyskane punkty, możecie utrwalić znajomość liczebników w języku angielskim
1. Po podwórku zwykle chodzi, małe dziatki z sobą wodzi. Czasem nóżką coś wygrzebie i dla dzieci i dla siebie.
2. Ma cztery nogi, stoi jak wryty. Na święta białą serwetą przykryty?
3. Kura je zniosła, mama przyniosła, ugotowała i dzieciom dała?
4. Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni?
5. Twardą skorupką z wierzchu okryte, za to śniadanie jest znakomite?
6. Słabo fruwa, choć to ptak. A jak śpiewa ko- ko- dak?
7. Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze?
8. Białe, złote, malowane i kraszane i pisane. Na Wielkanoc darowane?
9. Jak się nazywa pan w kurniku, co ciągle woła ku-ku ryku?
10. Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem i grzyby przyniesie z lasu?
11. Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą?
08.03.2020 ŚRODA
• Przeczytaj opowieść ruchową dziecku i bawcie się razem wykonując ćwiczenia
Mały zajączek (dziecko przykuca, przykłada dłonie do głowy- robi uszy zajączka) skakał po łące i zastanawiał się jaką, świąteczną niespodziankę przygotować dla swoich przyjaciół (dziecko skacze w przysiadzie w różnych kierunkach). Postanowił zrobić dla nich pisanki (naśladuje malowanie pisanek). Kiedy były już gotowe, delikatnie poukładał je w wózku (naśladuje przenoszenie pisanek w obu dłoniach z jednego miejsca na drugie ). Powoli ciągnął wózek , aby rozwieść pisanki do swoich kolegów (naśladuje ciągnięcie ciężkiego wózka za sznurek). Wózek był ciężki , zajączek co pewien czas zatrzymywał się, ocierał pot z czoła (ociera pot z czoła raz jedna ręką raz drugą) oraz przeciągał się, aby rozprostować plecy i ręce (przeciąganie). Był już bardzo blisko domu kogucika, kiedy nagle potknął się i przewrócił (naśladuje potknięcie i przewrócenie się). Wózek z pisankami przechylił się na bok, a pisanki poturlały się po trawie (turla się po dywanie w różnych kierunkach). Skorupki pisanek zaczęły pękać .Wykluły się z nich kurczątka (naśladuje wykluwanie się kurczątek z jajek). Zajączek przestraszył się i zaczął uciekać (skacze w przysiadzie), a kurczątka machając swymi malutkimi skrzydełkami, pobiegły za nim (biega, macha skrzydełkami - rączki zgięte w łokciach). Kurczątka były jednak malutkie, dlatego szybko się zmęczyły .Przykucnęły więc na trawie (przykuca), aby odpocząć. Tymczasem zajączek opowiadał przyjaciołom o swojej przygodzie , a oni się z niego głośno śmiali (naśladuje śmiech) .Myślę, że o zajączku nie można powiedzieć, że był bardzo odważny, bo przecież przestraszył się małych kurczątek.
Po zabawie dziecko może wymyślić swoje zakończenie historii, podać swoje propozycje, co mogło się stać z kurczątkami.
• Po wykonaniu ćwiczeń posłuchajcie muzyki relaksacyjnej https://www.youtube.com/watch?v=a0hFZPvanMs
• Opanowanie na pamięć wierszyka "Pisanki", można wykonć ilustracje
,,Pisanki” D. Gellner
Patrzcie,
ile na stole leży pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują
Świąteczne życzenia.
09.04.2020 Czwartek
• Zabawa logopedyczna "Kto pierwszy?" - przygotowujemy 2 słomki i 2 papierowe lub styropianowe jajka. Układamy jajka na brzegu stołu i dmuchając przez słomkę staramy się przesuwać jajo na przeciwny brzeg. Wygrywa ten, którego pierwsze jajo znajdzie się na mecie.
• "Gdzie jest jajko”- zabawa dydaktyczna (potrzebne będzie jajko, które dzieci same wycinają z papieru) . Motylek na polecenie Rodzica odpowiednio kładzie je: przed sobą, za sobą, z jednej strony, z drugiej strony, pomiędzy nogami, nad głową, pod nogą, na stopie itp.)
• Zabawy badawcze - wykonajcie eksperymenty z jajkiem w roztworze soli i w occie - bardzo proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na zasady bezpieczeństwa podczas zabawy (po wykonaniu postawić słoiki w miejscu, które będą jedynie w zasięgu wzroku dziecka)
Jajko w roztworze soli
Dziecko wlewa do połowy słoika wodę. Do wody wsypuje około 10 -15 łyżeczek soli i dokładnie miesza. Następnie wkłada jajko do wody z solą. Obserwuje co dzieje się z jajkiem. (Jajko unosiło się w słonej wodzie, na jej powierzchni)
Jajko w occie
Potrzebne jest: słoik, ocet, jajko
Rodzice z pomocą dziecka nalewają ocet do połowy wysokości słoika po czym delikatnie zanurzcie w nim jajko. Pozostawcie na minimum 24 godziny, ale co jakiś czas obserwujcie czy zachodzą jakieś zmiany. Jeśli cierpliwie odczekaliście dobę, możecie wyjąć jajko z octu, delikatnie umyć je pod bieżącą wodą i obserwować zmiany jakie zaszły. Czy wiecie co się zmieniło? Jajko nie ma skorupki! Możecie to dokładniej zaobserwować oglądając je pod światłem słonecznym lub za pomocą latarki. Należy pamiętać, że takie jajo nie nadaje się do jedzenia!
10.04.2020 Piątek
• Zabawa paluszkowa - pokazujemy zgodnie z treścią wiersza na palcach dłoni
.„Zajączki”
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.
• Zabawa plastyczna "Ziemniaczane pisanki wielkanocne" -
Do zorganizowania tej zabawy potrzebujecie jedynie kilku kształtnych-jajowatych ziemniaków, farbek plakatowych, płaskiej paletki lub kawałka tektury, pędzla lub wałka i kilkunastu kartek.
Ziemniaki kroimy na pół i ozdabiamy szlaczkami – WYKRAJAJĄ RODZICE. Farbę wyciskamy na paletkę lub kawałek tektury. Nakładanie farby wałkiem lub pędzlem i już można stemplować .
http://mamarak.pl/2017/04/ziemniaczane-pisanki-wielkanocne/
ŻYCZĘ UDANEJ I WESOŁEJ ZABAWY WIELAKNOCNEJ
Tygodniowy plan miesiąca marca i kwietnia 30.03 - 03.04.2020
TEMAT TYGODNIA "Wielkanoc tuż, tuż..."
30.03.2020 PONIEDZIAŁEK
• Czytamy dziecku wierszyk "Kurczątko" W. Szumanównej
„Kurczątko”
Kurczątko z jajeczka się urodziło...
Główkę, brzuszek wychyliło.
Na dwie nóżki wyskoczyło.
Czarne oczka otworzyło,
Dziobek mały rozchyliło,
Że jest głodne zakwiliło...
• Dzieci rysują kurczaczka wg przykładu/ lub wg własnego pomysłu
• Organizujemy kino - zapraszamy dziecko do wspólnego oglądnięcia filmu edukacyjnego https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A Bajka o jajkach - Tajemnicza Kuchnia, Ciufcia.pl.
• Po oglądnięciu porozmawiaj z dzieckiem na teamt bajki, możesz zadać pytania:
1. Z czego składa się jajo?
2. Co można przygotować z jajka - jakie potrawy?
3. Czyje jajo jest największe?
4. Kto składa najmniejsze jajka na świecie?
5. Który ptak podrzuca swoje jajka innym?
31.03.2020 Wtorek
• Układamy hstoryjkę obrazkową „Kura i kurczęta” – wyjaśnienie dlaczego kura wysiaduje jajka; zachęcenie dzieci do wypowiadania się (jeśli mają Pańswto możliwość proszę wydrukować, dziecko wycina kwadraciki i układa zgodnie z kolejnością, zaczyna przyklejać od lewej strony; jeśli nie ma takiej możliwości możecie wpólnie narysować i ułożyć zgodnie z kolejnością)
• Wykonywanie eksperymentów szukanie odpowiedzi na pytanie „ Co kryje się w jajku”? – (przygotowujemy jajko surowe i gotowane, dziecko ogląda jego zawartość, nazywa poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko, spostrzega rożnice między jajami)
01.04.2020 Środa
• Zabawa ruchowa przy muzyce ,,Głodne kurczątka”, można wykorzystać piosenkę Kurki trzy https://www.youtube.com/watch?v=MEzNYFnkM70
(potrzebne będą małe klocki, porozkładane na dywanie oraz koszyczek) W czasie muzyki dzieci-kurczątka spacerują po pokoju, na przerwę w muzyce zbierają do koszyczków ziarenka - klocki . Na zakończenie zabawy dzieci przeliczają ilość zebranych ziarenek - klocków (powtarzamy liczebniki w języku angielskim)
• Zabawa matematyczna ”Kura znosi jajka” (przed zabawą Rodzice wycinają z papieru jajka i przygotowują kostkę do gry) Dziecko rzuca kostką , odczytuje ilość wyrzuconych oczek i umieszcza odpowiednią ilość jajek w koszyku. Rzuty powtarzamy. Można po zabawie narysować koszyczki i poprzyklejać jajka zgodnie z rzutami kostki.
02.04.2020 Czwartek
• Zabawa plastyczna "Kurczaczek" . Rodzice rysują dwa koła na żółtym papierze, dzieci wycinają i przyklejają na kartce, następnie maczają rączki w farbie i wykonują odciski w miejsce skrzydełek i łapek). Teraz już tylko doklejają oczka i dorysowują dziób i wesołą czuprynkę.
03.04.2020 Piątek
• Śpiewamy piosenkę "Pisanki" (dzieci powinny pamiętać z zeszłego roku)
Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.
Na pierwszej kogucik,
a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.
Na czwartej kwiatuszki,
a na piątej gwiazdki.
na każdej pisance
piękne opowiastk
https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY
• Rozmawiamy z dzieckiem na temat treści utworu (ile było pisanek, co było na poszczególnych pisankach) możemy stworzyć z dzieckiem - narysować pisanki, o których jest mowa w tekście.
• Jakie dźwięki słychać z kurnika https://www.youtube.com/watch?v=K3CenN7d30Y https://www.youtube.com/watch?v=ng8byEAIbng
Drodzy Rodzice
ŻYCZĘ KOLOROWEJ I WESOŁEJ ZABAWY,
GROMADZIMY PRACE DZIECI, CHĘTNI MOGĄ PRZESYŁAĆ ZDJĘCIA
Tygodniowy plan miesiąca marca
23.03.2020 - 27.03.2020
TEMAT TYGODNIA "Witamy wiosnę, żegnamy zimę"
• Oglądamy ilustracje przedstawiające oznaki wiosny - zachęcamy dzieci do swobodnych wypowiedzi, podziwiamy piękno przyrody
https://www.google.com/search?q=obrazy+oznaki+wiosny&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiNwMq3la7oAhUE8KYKHeSyCiAQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Śpiewamy piosenkę "Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedź nam" - utrwalamy znany tekst i melodię (pokazujemy)
https://www.youtube.com/watch?v=RRn8zvuhYYY
• Organizujemy kino - zapraszamy dziecko do wspólnego oglądnięcia filmu edukacyjnego "Wiosna - pierwsze oznaki w przyrodzie"
https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY
• Dziecko rysuje kredkami na dużej kartce jedną wybraną oznakę wiosny, można wydrukować wybraną kolorowankę
https://www.google.com/search?q=kolorowanka+oznaki+wiosny+do+druku&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwj917-InK7oAhXkwqYKHSCZCAkQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Nauka wiersza I. Suchorzewskiej pt.: „W marcu” - można razem z dzieckiem wykonać ilustracje
Raz śnieg pada,
a raz deszczyk.
Na jeziorze
lód już trzeszczy.
Błękit nieba
lśni w kałuży,
bałwan w słońcu
oczy mruży.
- Koniec zimy.
Przerwa.
Dzwonek.
- To nie dzwonek,
to skowronek!
23.03.2020 PONIEDZIAŁEK
• Oglądamy ilustracje przedstawiające oznaki wiosny - zachęcamy dzieci do swobodnych wypowiedzi, podziwiamy piękno przyrody
https://www.google.com/search?q=obrazy+oznaki+wiosny&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiNwMq3la7oAhUE8KYKHeSyCiAQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
• Wspólna gimnastyka do opowieści ruchowej „JAK KRASNAL WIOSNY SZUKAŁ”
Zaświeciło słońce. Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać. Przekopała ziemię (skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopania i odkładanie ziemi, akcentowanie przytupnięciem).
Do krasnala przybiegł zajączek (dziecko naśladuje skoki zajączków - całe dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk). Postanowili razem poszukać wiosny. Wybiegli z ogródka i przed sobą zobaczyli rzeczkę. Bardzo chciał przejść na drugi brzeg więc musieli poszukać kładki (dziecko przechodzi przez stworzoną z dostępnych zabawk kładkę - mogą być klocki, kartki papieru, gazety itp.)
Następnie na swojej ścieżce zobaczyli kamienie (skoki obunóż przez drobne zabawki leżące na podłodze)
Idąc na spotkanie z wiosną krasnal spotkał motyle. Chciał się z nimi przywitać, ale one ciągle mu uciekały. Postanowił je dogonić (dziecko biega licząc po angielsku do 10 - przypomnienie liczebników:) Na hasło „UP” wyskok w górę – próba złapania motyla, lądowanie i przysiad.
Krasnal spotyka Panią Wiosnę - tu dziecko śpiewa dla niej piosenkę "Leci marzec wiosny szuka" (znamy tą piosenkę)
„Leci marzec”
autor nieznany
muzyka: Zygmunt Stankiewicz
1. Leci marzec wiosny szuka,
znaleźć wiosnę trudna sztuka.
Ref. (x2) Woda z dachu kap, kap, kap
złap wiosenkę marcu złap.
2. Bo choć słońce już przypieka
wiosna, wiosna z przyjściem zwleka.
Ref. (x2) Woda z dachu kap, kap, kap
złap wiosenkę marcu złap.
https://www.youtube.com/watch?v=JlznhHIguOM
Na koniec dziecko kładzie się na dywanie słuchając odgłosów wiosennej przyrody
https://www.youtube.com/watch?v=Q2FGp2ezExw
24.03.2020 WTOREK
• Śpiewamy piosenkę "Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedź nam" - utrwalamy znany tekst i melodię (pokazujemy)
Wiosna
Wiosno, wiosenko
gdzie jesteś powiedz nam /bis
czy jesteś za górami,
czy jesteś za lasami,
wiosno, wiosenko
gdzie jesteś powiedz nam.
Idę już idę,
choć zimny wicher dmie/ bis
przynoszę promyk słonka,
przynoszę śpiew skowronka.
Idę już idę,
choć zimny wicher dmie
https://www.youtube.com/watch?v=RRn8zvuhYYY (Śpiewamy tekst jak napiany wyżej )
• Organizujemy kino - zapraszamy dziecko do wspólnego oglądnięcia filmu edukacyjnego "Wiosna - pierwsze oznaki w przyrodzie" rozmawiamy na temat treści.
https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY
25.03.2020 ŚRODA
• Słuchanie opowiadania „JAK BAŁWANEK WIOSNY SZUKAŁ” Ewy Krawczyk a następnie układanie historyjki obrazkowej
Pewnego dnia dzieci ulepiły kilka bałwanków. Były bardzo różne, duże, małe, grube, chude, na głowach miały garnki, stare kapelusze, czapki i szaliki. W śród nich był szczególny bałwanek, ubrany w stary kapelusz i wełniany szalik. Stał na podwórku, zwrócony głową w stronę lasu. Słyszał jak dzieci opowiadały o zbliżającej się wiośnie i bardzo chciał ją spotkać. Postanowił więc wyruszyć jej naprzeciw. Nad ranem przez nikogo nie zauważony, poszedł cichutko do lasu. Przyglądał się wszystkiemu bacznie, ale nic szczególnego nie zauważył. Wszędzie było dużo śniegu, a w powietrzu unosił się lekki mrozik.
Kiedy tak chodził po lesie, nie zauważył, że słonko już wstało i ogrzewało go coraz mocniej. Nagle spostrzegł, ze spod śniegu wystaje coś. Schylił się i łapką odgarnął delikatnie śniegową pierzynkę.
– Och! – wykrzyknął przejęty.
– To są na pewno kwiatki, o których opowiadały dzieci.
Wokół bałwanka wyglądały spod śniegu pierwsze wiosenne kwiaty.
Bałwanek uradowany pomyślał: „Tutaj na pewno już była wiosna, muszę iść szybciej, bo bardzo chciałbym się z nią przywitać”. Kiedy doszedł do rzeki, poczuł że kapelusz coraz bardziej opada mu na czoło. Poprawił go i rozejrzał się dookoła. Ze zdumieniem spostrzegł, że woda w rzece niosła duże i małe kawałki kry. Wtem obok bałwanka na gałęzi krzaczka przysiadł śliczny ptaszek.
– Jaki jesteś ładny ptaszku – powiedział. – Nigdy cię nie widziałem.
– Nie mogłeś mnie wcześniej zobaczyć. Jestem szczygłem i dopiero dzisiaj przyleciałem z daleka. Tutaj przyszła wiosna i jest coraz cieplej. Będę mógł zbudować sobie gniazdo. – powiedział ptaszek.
– Przyszła wiosna? Gdzie jest? Chciałbym ją przywitać. – zawołał z entuzjazmem bałwanek.
– Jak to gdzie? – powiedział zdziwiony szczygieł. – Rozejrzyj się wokoło.
Bałwanek został sam i dopiero teraz poczuł się dziwnie. Kapelusz coraz bardziej spadał mu na oczy. Spostrzegł również, że bardzo schudł. Zaniepokoił się tym trochę, ale postanowił iść dalej. Po chwili do bałwanka podbiegła wiewiórka i zajączek.
– Uciekaj bałwanku, do rzeki, skacz na krę, popłyniesz na niej do krainy śniegów.
– Inne bałwanki już to dawno zrobiły – poradziły mu zwierzątka.
– Jak to? – zapytał zdziwiony. Spojrzał na siebie i zobaczył, że bardzo zmalał, kapelusz spadł już z jego śniegowej główki. Pozostał mu jedynie szaliczek, który zrobił się nieco za długi.
– Bałwanku uciekaj – zawołała wiewiórka.
– Przecież możesz się roztopić – dodał zajączek.
– Jesteś chyba ostatnim bałwankiem, który pozostał do przyjścia wiosny. Dlaczego czekałeś tak długo i nie odpłynąłeś z innymi bałwankami?
– Chciałem przywitać się z wiosną, czy to udało mi się?
– Ależ oczywiście – zawołał zajączek z wiewiórką, patrząc na niego z podziwem
https://przedszkolankowo.pl/2016/12/26/jak-balwanek-wital-wiosne-historyjka-obrazkowa/
• Dziecko rysuje kredkami na dużej kartce jedną wybraną oznakę wiosny, można wydrukować wybraną kolorowankę
https://www.google.com/search?q=kolorowanka+oznaki+wiosny+do+druku&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwj917-InK7oAhXkwqYKHSCZCAkQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=657
26.03.2020 Czwartek
• Nauka wiersza I. Suchorzewskiej pt.: „W marcu” - można razem z dzieckiem wykonać ilustracje
Raz śnieg pada,
a raz deszczyk.
Na jeziorze
lód już trzeszczy.
Błękit nieba
lśni w kałuży,
bałwan w słońcu
oczy mruży.
- Koniec zimy.
Przerwa.
Dzwonek.
- To nie dzwonek,
to skowronek!
• Słuchanie śpiewu skowronka
https://www.youtube.com/watch?v=HYF7N49B16A
27.03.2020 PIĄTEK
• Praca plastyczna " Przebiśnieg" - odrysowujemy rączkę dziecka na białym papierze; na zielonym rysujemy listek i łodygę - można wykorzystać słomkę do napoju. Dziecko wycina elementy, smaruje klejem i przykleja na kartce.
Życzę udanej i owocnej zabawy
RSS | Kontakt | Mapa strony
Wylogowałeś/aś się!close
Nastąpiło wygaśnięcie sesji. Zaloguj się ponownie.