MIEJSKIE PRZEDSZKOLE Nr 27 OKRĄGLACZEK w Jeleniej Górze

 

Nawigacja

Organizacja pracy

Badania przesiewowe- październik.

W październiku rozpoczynamy badania przesiewowe naszych przedszkolaków z wykorzystaniem testów:

  • "Test do badań przesiewowych mowy dla dzieci w wieku przedszkolnym" L. Michalak-Widera, K. Węsierska, Katowice 2012;
  • "Przesiewowy Test Logopedyczny" Z. Tarkowski

Testy do badań przesiewowych pozwalają dokonać wstępnej oceny mowy dzieci w wieku przedszkolnym od 3-6 r. ż. Przesiewowe badanie logopedyczne nie kończy się diagnozą logopedyczną a informacją dla rodziców o tym, czy mowa ich dziecka rozwija się prawidłowo, czy też zaobserwowane są jakieś nieprawidłowości, które wymagają przeprowadzenia pełnej diagnozy logopedycznej. Taka informacja zawiera opis obserwowanych zjawisk oraz wiadomośc zwrotna o konieczności przeprowadzenia pogłębionej diagnozy, często również potrzeby konsultacji z innymi specjalistami i podjęcia systematycznej terapii logopedycznej.

Celem badań przesiewowych mowy jest:
  • wstępna ocena mowy,
  • wychwycenie problemów w mówieniu,
  • sprawdzenie poprawności rozwoju mowy,
  • sprawdzeniu rozumienia mowy,
  • ocena sprawności narządów mowy.

W razie potrzeby pogłębionej diagnozy, logopeda kieruje dziecko na dodatkowe badania spcjalistyczne ( laryngologiczne, ortodontyczne, foniatryczne, psychologiczne).

Jak wygląda badanie?
Dzieci spotykają się w gabinecie logopedy i tam przeprowadzone zostaje badanie polegające na rozmowie, nazywaniu ilustracji, figure, odpowiadaniu na pytania, zabawie, liczeniu, układaniu itp. Badanie nie jest bolesne. 

Każde dziecko ma wypełnianą kartę badania mowy, która stanowi dokument diagnozujący stan mowy, sprawność narządów artykulacyjnych, słuch, rozumienie poleceń. Po przeprowadzonych badaniach przesiewowych dzieci będą zakwalifikowane na terapię logopedyczną.

 
Zajęcia rozpoczną się po zakończeniu badań we wszystkich grupach a także zapoznaniu się rodziców z wynikiem badań i wyrażeniu zgody na uczestnictwo dzieci w zajęciach w ramch pomocy-psychologiczno-pedagogicznej. 

Lista artykułów